دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان سه سال گذشت، دانشگاه آزاد در ایوان کرخه جا خوش کرد

یادمان

سه سال گذشت، دانشگاه آزاد در ایوان کرخه جا خوش کرد

بیش از 3 سال از اسکان دانشگاه آزاد دزفول در ایوان کرخه می‌گذرد اما با وجود گذشت سال‌ها بحث و جدل هنوز هیچ اقدامی مبنی بر خروج دانشگاه از این محوطه باستانی صورت نگرفته است.

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | jordan Release Dates

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ گویی مصالحه و مماشات متولیان میراث‌فرهنگی خوزستان برای باقی‌ماندن دانشگاه آزاد دزفول در ایوان کرخه همچنان ادامه دارد. چراکه پس از گذشت 3 سال از کشمکش میراثیان و دانشگاهیان مبنی بر خروج دانشگاه از محوطه باستانی ایوان کرخه انجام نگرفته است.
 
به‌گزارش CHN، محوطه ساسانی ایوان کرخه طی چندسال گذشته به‌عنوان زمین آزمایشی در اختیار دانشگاه آزاد دزفول قرار داشته و دانشجویان رشته کشاورزی این دانشگاه، هرسال دوره آموزشی خود را روی عرصه این محوطه باستانی انجام می‌دهند.
 
این درحالی است که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان پیش از این  از دانشگاه آزاد دزفول خواسته بود که  بنا بر رعایت ضوابط عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی، هر چه زودتر فعالیت‌های خود را در محوطه ساسانی ایوان کرخه متوقف و این محدوده باستانی را ترک کند.
 
کانال ایجاد شده توسط دانشگاه آزاد دزفول در محوطه باستانی ایوان کرخه
اما «مجتبی گهستونی»، فعال میراث‌فرهنگی و دبیر و سخنگوی انجمن تاریانا در این باره به CHN می‌گوید: «پس از گذشت 3  سال از اسکان دانشگاه آزاد در محوطه ساسانی ایوان کرخه مماشات متولیان میراث‌ خوزستان برای باقی ماندن دانشگاه آزاد دزفول در ایوان کرخه همچنان ادامه دارد».
 
به گفته وی، درحالی معاون پژوهشی سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان اعلام کرده که تعیین حریم محوطه ایوان کرخه انجام شده، اما  شنیده می‌شود در درون همین محوطه و در شهر تاریخی ایوان کرخه سال‌هاست که دانشگاه آزاد دزفول اقدام به اشغال بخشی از این محوطه به نام مزرعه تحقیقاتی کرده‌است.
 
طی جلسه کارگروه میراث فرهنگی استان خوزستان درتاریخ 26/ 7/ 88 با حضور معاون استاندار خوزستان، مدیریت وقت سازمان میراث و ریاست دانشگاه آزاد دزفول، رای به خروج دانشگاه آزاد از ایوان کرخه داده است. اما اکنون پس از گذشت سه سال مدیران میراث در این باره اقدامی انجام نداده‌اند.
 
به‌ اعتقاد گهستونی، با توجه به اینکه فعالیت‌های کشاورزی در محوطه باستانی تخریب‌های جبران ناپذیری برجای می‌گذارد اما با این حال شنیده می‌شود دانشگاه آزاد محل اشغال شده را به مردم محل برای کشاورزی اجاره داده است! این درحالی است که در محدوده شهرستان دزفول زمینی که مناسب کشاورزی باشد وجود ندارد و مسولان دانشگاه آزاد دزفول نباید چنین تصمیماتی در ا در محدوده شهرستان شوش و در دل یک محوطه مهم تاریخی بگیرند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه