جمعه, 29ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان میراث فرهنگی درباره کاوش‌های دریاچه سد گتوند پاسخگو نیست

یادمان

میراث فرهنگی درباره کاوش‌های دریاچه سد گتوند پاسخگو نیست

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از عدم پاسخگویی میراث فرهنگی استان و پژوهشکده باستان‌شناسی کشور درباره نتایج کاوش‌های انجام شده در دریاچه سد گتوند علیا ابراز نگرانی کرد.
مجتبی گهستونی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: میراث فرهنگی 2 میلیارد ریال از مجری طرح سد گتوند اعتبار دریافت کرده است تا در دریاچه سد، کاوش‌های باستان‌شناسی انجام دهد اما پس از گذشت ماه‌ها گزارشی برای دوستداران میراث فرهنگی در این زمینه منتشر نشده است.
وی با ابراز نگرانی از نحوه برخورد اداره کل میراث فرهنگی در این باره گفت: درباره سدهای جره، مسجدسلیمان و کارون3 نیز شرایط به همین صورت بود و شرکت سازنده سد گتوند و مجری در این زمینه مقصر نیست.
گهستونی با اشاره به اینکه دوستداران میراث فرهنگی از نزدیک با مجریان سد گتوند دیدار کرده‌اند، گفت: مجری سد گتوند در دیدار با دوستداران میراث فرهنگی اعلام کرده که حاضر است تا 3 میلیارد ریال دیگر برای نجات بخشی آثار تاریخی موجود در این منطقه هزینه کند این در حالی است که میراث فرهنگی در شرایط کنونی بهانه کمبود اعتبارات را دستاویز خود قرار داده است.
این دوستدار میراث فرهنگی درباره نتیجه گزارش‌های پژوهشکده باستان‌شناسی و تیم اعزامی به محل احداث سد گتوند علیا گفت: شرکت سازنده و مجری سد گتوند در ابتدا باید از تیم اعزامی نتایج کاوش‌های گذشته را طلب کند و سپس برای فعالیت‌های بعدی اعتبار در نظر بگیرد.
گهستونی با اشاره به اینکه زمانی برای کاوش و نجات‌بخشی آثار تاریخی در دریاچه سد گتوند باقی نمانده است، گفت: آبگیری سد گتوند علیا طبق برنامه شهریور یا اوایل نیمه دوم سال‌جاری آغاز می‌شود، از این رو برای نجات‌بخشی و کاوش دقیق زمانی باقی نمانده است و باید کوشید تا در زمان باقیمانده آثار تاریخی با ارزش را از این منطقه خارج کرد.
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) با اشاره به آثاری که بر اثر آبگیری دریاچه سد گتوند به زیر آب می‌رود، گفت: در این منطقه گورهای ایلامی، گور دخمه، شیرهای سنگی و آثار با ارزش دیگری به زیر آب می‌رود که باید از این امر جلوگیری شود.
طبق برنامه زمانبندی اعلام شده قرار است سد گتوند علیا اواخر شهریور ماه امسال آبگیری شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه