دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان گزارش از اتفاق میراثی در خوزستان؛ سرقت از محوطه تاریخی شمی - کاوش‌ها متوقف شد

یادمان

گزارش از اتفاق میراثی در خوزستان؛ سرقت از محوطه تاریخی شمی - کاوش‌ها متوقف شد

۲۹ آبان ماه و در حین کاوش‌های باستان شناسی محوطه تاریخی شمی، دو کوزه سفالی و چند شی تاریخی به سرقت رفت.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | 106 - Nike WMNS Air Force 1 Shadow "Pastel" - LacollesurloupShops - nike dunks brown white black friday images , CI0919

به گزارش خبرنگار مهر، عصر روز بیست و هشتم آبان‌ماه نگهبان شیفت شب محوطه تاریخی شمی در استان خوزستان پس از انجام کاوش های باستان شناسان تنها در محوطه مانده بود که صدای ویراژ یک موتور توجه او را به خود جلب کرد. او به سمت موتوری رفت تا آنها را از محوطه دور کند اما زمانی که برگشت دید، قبر کوچکی که باستان شناسان ایتالیایی و ایرانیا کشف کرده بودند، باز شده و چند شی تاریخی از جمله گردنبند، مهره و دو کوزه سفالی که به عنوان ظرف تدفین استفاده می شده و داخل قبر بوده، سر جایش نیست. اکنون کاوش‌های باستان شناسی در این محوطه تاریخی متوقف شده است تا بررسی‌ها به سرانجام برسد.

در این باره، جعفر مهرکیان سرپرست گروه کاوش ایتالیایی روستای شمی به خبرنگار مهر گفت: فصل دیگری از کاوش در روستای شمی با همکاری باستان شناسان ایتالیایی در حال انجام است و روزهای پایانی آن را به سر می بریم. کاوش‌های این روستا کشفیات مهمی از جمله پیکره مرد پارتی را در پی داشته است.

وی ادامه داد: در این فصل ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی در راستای کشف آثار معماری منجر به پیدایش سازه‌هایی شد که از سنگ بدون ملات ساخته شده بودند و به نظر می‌رسد در دوران آبادانی خود، سنگ‌ها پاک‌تراش بوده‌اند که از آنها در ساختار معماری روستای کلچندار استفاده می‌شده است. در کاوش‌های انجام شده یک گور کوچکی پیدا شد که با توجه به اینکه رو به قبله بوده به نظر می‌رسد متعلق به دوره اسلامی باشد، اما گورهایی وجود دارد که نشان می‌دهد این سنت، میراثی است که همراه با گورها وجود داشته است.

وی افزود: در این محوطه چند روز پیش ۲ سفال که ظرف تدفینی بوده‌اند به سرقت رفت. سال گذشته بارها گفته بودیم که در اینجا شرایط حفاظت مناسب نیست بهتر است کشفیات این محل، به جای دیگری منتقل شود، اما کاری انجام ندادند. در این محدوده مرتب بارندگی وجود دارد و حتی چادر مناسب برای نگهبانی نیست. گزارش این سرقت نوشته شده و درحال شناسایی سارقان هستیم.

مهرکیان پیش از این در بازدید فرماندار از این محوطه تاریخی گفته بود که ما با حداقل امکانات و نیرو در حال انجام کار هستیم.

درباره این اتفاق، حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی نیز توضیح داد: گزارش‌های لازم درباره سرقت به دست ما رسیده و کارهای حقوقی آن در حال انجام است. اشیای به سرقت رفته، دو ظرف سفالی ساده بودند که احتمالا مربوط به دوره اسلامی می‌شدند. ما منتظریم که گزارش کاملتر به دستمان برسد و از طریق نیروی انتظامی پیگیری کنیم.

چوبک تصریح کرد: قرار بود اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان، کانتینر برای این محوطه و حفاظت از آنجا بگذارد، این درخواست از سال گذشته مطرح شده بود ولی به دلیل کمبود اعتبارات انجام نشد.

یکی از صحبت هایی که دهان به دهان در خوزستان می چرخد این است که چرا با وجود اینکه در شیفت شب همیشه دو نگهبان حضور داشت، این بار یک تنها یک نفر نگهبان حضور پیدا کرده است، برخی می گویند که این یکی از مهمترین سوالاتی است که در جریان سرقت انجام گرفته، باید به آن پاسخ داده شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه