جمعه, 30ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس

دیده‌بان خلیج فارس

خلیج‌فارس، دریایی که نبود

بزرگداشت این دریای زیبا و استثنایی که زمانی بخشی از اقیانوس بزرگ تتیس را تشکیل می‌داده نیز امری نیکوست. اما در این نوشتار بر آنیم تا از دریچه‌ای فراتر به این دریای باستانی و شگرف بنگریم.

ویژه‌نامهٔ روز ملی خلیج‌فارس

نام‌ها و پیام‌ها / خلیج فارس در هنگامه‌ی یورش اسکندر؛ بر اساس کتاب ایندیکای آریان نیکومدی / کتاب خلیج فارس - احمد اقتداری / «خلیج فارس» برای همیشه / 10 اردیبهشت؛ از وحدت ملی تا تضمین امنیت ملی / ‌خلیج پارس، نامی جاویدان در پهنهٔ گیتی / انتشار اسناد جدید درباره‌ی اثبات حاکمیت تاریخی ایران بر جزیره‌های سه‌گانه / نقشه‌های تاریخی خلیج‌فارس / Iranian Three islands / Persian Gulf / حدیث خلیج‌فارس / درخشش دریای پارس / جنوب خلیج فارس؛ شورِ کیستی و چیستی / اشاره‎ای کوتاه به: نام خلیج‎فارس، از آغاز تا کنون / مهمترین اسناد تأیید مالکیت خلیج فارس / خلیج فارس و جام جهانی 2022 / خلیجی همیشه فارسی / خلیج فارس، میراث طبیعی ایرانیان / خليج فارس غرق نخواهد شدصدای نیلگون نیرومند / به ابوموسی خوش آمدید - جمعیت 75 میلیون نفر / پیام جزایر ایرانی.

معرفی کتاب خلیج فارس (مجموعه مقالات «نخستین همایش طرح تدوین دانشنامۀ خلیج فارس»)

«خلیج فارس» که مجموعه ای از مقالات «نخستین همایش طرح تدوین دانشنامۀ خلیج فارس» است ، به کوشش دکتر کیانوش کیانى هفت لنگ، از سوی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامى انتشار یافت.

کُجاران

این بیت‌ها ازآغازداستان زیبای کرم هفتواد است که این شهر را به هنگام گفتگو از بالا و پهنای پارس درکرانهٔ دریای پارس (شاخابه پارس، خلیج فارس) گزارش می‌کند.

پیام خلیج فارس به دریای خزر - سرودهٔ شادروان ادیب برومند

 خليج فارس منم، طرفه بحر پهناور /  پيام من به تو اى بی‌كرانه بحر خزر.

به مناسبت ۱۰ اردیبهشت،روز ملی خلیج فارس / محیط زیست خلیج فارس را دریابیم

خلیج فارس پهنه آبی ارزشمندی است که مورد توجه دنیا قرار دارد از این رو یک ثروت ارزشمند برای ایران و ایرانیان است و حفظ محیط زیست آن از برنامه های اصلی سازمان محیط زیست است.

سرودهٔ خلیج همیشگی فارس و پیوند آن با ایران و هویت ایرانی

با چشمهای آبی تو خو گرفته‌ایم                  حس جنوب و بندر و پارو گرفته‌ایم

خلیج‌فارس در حال خفه شدن است

عضو هیئت علمی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: پساب‌های خانگی، کشاورزی و شرایط نامطلوب رودخانه‌ها، تغییرات بیش از حد و نامطلوب از منابع زنده و غیرزنده دریائی، حمل و نقل و تردد دریائی، خطوط لوله نفت، وقوع چند جنگ منطقه‌ای و به آتش کشیده شدن چاه‌های نفت منطقه و موارد بسیار متعدد دیگر شرایط زیست‌محیطی منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان را به حد غیرقابل قبولی تنزل داده است.

در همین زمینه