دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان به دنبال تعریض جاده دهلران ـ اندیمشک و اجرای برنامه زهکشی؛ محوطه‌های باستانی پارینه سنگی تا اسلامی تخریب می‌شوند

یادمان

به دنبال تعریض جاده دهلران ـ اندیمشک و اجرای برنامه زهکشی؛ محوطه‌های باستانی پارینه سنگی تا اسلامی تخریب می‌شوند

تعریض جاده دهلران – اندیمشک و همچنین فعالیتهای کشاورزی و اجرای برنامه زهکشی طرح بزرگ گرمسیری سبب تخریب تپه‌ها و محوطه‌های باستانی متعلق به دوران پارینه سنگی می‌شود.

Oakley MOD5 MIPS SNOW HELMET – ADULT - SneakersbeShops | Latest Nike Dunk Low "Grey Fog" White/Grey Fog 2021 For Sale DD1391 - 103 - 2011 nike air mag price india live cricket free

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - شقایق هورشید سرپرست هیات باستان شناختی با اعلام این مطلب گفت: برنامه بررسی و شناسایی باستان شناختی شبکه 23زهکشی طرح گرمسیری به کشف یافته‌های مهمی از دوران پارینه سنگی که پیش تر در منطقه شناسایی نشده بود، منجر شد.
 وی گفت: درجریان این بررسی تاکنون بیش از 50محوطه باستانی شامل تپه، محوطه و یک پهنه گسترده مربوط به دوران پارینه سنگی مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت.
  وی افزود: با توجه به یافته‌های سطحی بدست آمده از محوطه‌های باستانی، به نظر می‌رسد محدوده مورد مطالعه دارای توالی فرهنگی کاملی از دوران پارینه سنگی میانی تا سده‌‌های متاخر اسلامی است.
 این باستان شناس با اشاره به یافته‌های بدست آمده گفت: از مهمترین یافته‌ها می‌توان به مصنوعات سنگی متعلق به دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی اشاره کرد که در آینده مورد مطالعه دقیق‌تر قرار می‌گیرد.
 هورشید افزود: علاوه بر یافته‌های مهم دوران پارینه سنگی که پیش از این در منطقه شناسایی نشده بود، می توان به دست افزارها، اشیا سنگی و قطعات سفال متعلق به دوره‌های پیش از تاریخ شامل نوسنگی، مس و سنگ، مفرغ به ویژه ایلامی و همچنین سفالهای متعلق به دوره‌های تاریخی تا اسلامی متاخر اشاره کرد.
 وی در رابطه با آسیب شناسی منطقه نیزگفت: تعریض جاده دهلران – اندیمشک به مراحل اجرایی نزدیک شده و از این رو محوطه‌های باستانی حاشیه جاده در معرض تسطیح و تخریب گسترده قرار دارند.
 هورشید گفت: در سالهای اخیر برای فعالیتهای کشاورزی وتسطیح گسترده اراضی در حدفاصل رودخانه‌های دویرج و چیخاب (دهستان نهر عنبر) که بعضا بصورت کاملا آگاهانه صورت گرفته تعداد زیادی از تپه‌های باستانی بطور کلی تخریب شده‎اند.
 به گفته این باستان شناس، با اجرای برنامه زهکشی طرح بزرگ گرمسیری تعداد بسیار بیشتری از تپه‌ها و محوطه‌های باستانی درمعرض نابودی قرار می‌گیرند درحالی که تقریبا هیچ یک از آنها درفهرست آثار ملی ثبت نشده و عرصه وحریم آنها مشخص نیست.
 مجوز بررسی و شناسایی باستان شناختی شبکه 23زهکشی طرح گرمسیری توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه