سه شنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم

زیست بوم

وضعیت نگران‌کننده منابع آب زیرزمینی کشور

یک پژوهشگر حوزه منابع آب با اشاره به اینکه ناپایدارترین سفره‌های آب زیرزمینی در استان‌های هرمزگان، فارس و اصفهان قرار دارند، گفت: از آبخوان‌های قزوین، تهران - کرج، ورامین، ساوه، ابهر -خرمدره، قروه - دهگلان، فریمان - تربت‌جام، مشهد، زنجان، نیشابور و هشتگرد بیشترین استفاده را می‌شود و آن‌ها نیز در شرایط ناپایداری قرار دارند.

فریاد کاریکاتورها برای به آتش کشیده شدن جنگل‌ها + تصاویر

۲۷ خرداد ماه روز جهانی بیابان‌زایی بود و جمعی از کارتونیست‌ها و طنز پردازان با انتشار بیانه‌ و کاریکاتورهایی حمایت خود را از این روز اعلام کردند.

در نامه جمعی از فعالان محیط زیست به رئیس جمهور مطرح شد؛ عنوان دولت محیط زیستی را پس بدهید

یکصد تن از فعالان محیط‌ زیست با نوشتن نامه‌ای به رئیس‌جمهور می‌خواهند که او عنوان «محیط‌ زیستی‌ترین دولت» را از کابینه‌اش پس بگیرد.

به جای آمار جنگل‌زدایی، آمار جنگل‌کاری را ارائه کنید

مهم در امر مدیریت جنگل، در کنار بهره‌برداری درست، کاشت نهال و راستای نگاه‌داری جنگل است. وگرنه بهره‌برداری، آن هم بدون نظارت کامل، کار ساده‌ای است؛ اما نگاه‌داری جنگل به روش درست که از پهنه‌ی آن‌ها کاسته نگردد، کاری است اساسی که در این سال‌ةا، زیاد مورد توجه نبوده است.

داستان پرآب چشمِ فروچاله‌های میناب - آیا سدسازان درس می‌گیرند؟

 

چند سالی است که معضل پدید آمدن «فروچاله»ها در دشت‌های مختلف ایران خودنمایی می‌کند. فروچاله، در اصطلاح زمین‌شناسی به فرورفتگی یا چاله‌هایی که ناشی از انحلال یا شکست لایه‌های زیرینِ زمین است، گفته می‌شود.

 

‌تراز فعلی دریاچه ارومیه بیش از ۲ متر با تراز اکولوژیک فاصله دارد

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۵ میلیارد مترمکعب رسیده است.

در همین زمینه