دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان احتمال ساخت‌وساز در حریم «کول فرح» ایذه

یادمان

احتمال ساخت‌وساز در حریم «کول فرح» ایذه

عضو انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شهرستان ایذه گفت: با ادامه‌ی روند حصارکشی در «کول فرح» شاهد ساخت‌وساز در این منطقه خواهیم بود.

nike court royale mens white hair style chart , Botas Beige | Nike Air Jordan 1 "Black/Pink" Release Date , IicfShops , maroon and silver nike shox women outlet

فرامرز خوشاب در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان، بیان کرد: کول فرح ایذه در حال حاضر به وضعیتی دچار شده است که اگر در آینده شاهد ساختمان‌سازی در این محل باشیم، دور از انتظار نیست و جای تعجب ندارد. اکنون نقش این نقش‌برجسته در حصار مالکان خصوصی قرار گرفته و مالکان زمین‌های اطراف این نقش‌برجسته دورتادور آن را حصارکشی کرده‌اند. این در حالی است که سازمان منابع طبیعی و سازمان میراث فرهنگی در حفاظت از آن ضعیف عمل می‌کنند.

 

احتمال ساخت‌وساز در حریم «کول فرح» ایذه

 

این دوست‌دار میراث فرهنگی اظهار کرد: سازمان منابع طبیعی که متولی حفاظت از منابع طبیعی ملی است، متأسفانه در کول فرح هیچ اقدامی انجام نداده است. منطقه‌ی کوهستانی جزو منابع ملی محسوب می‌شود و منطقه‌ی کول فرح یک منطقه‌ی کاملا کوهستانی است؛ اما در عین ناباوری می‌بینیم که مالکان در این منطقه حصارکشی کرده‌اند و ما شاهد هیچ اقدامی از سوی سازمان منابع طبیعی نبوده‌ایم. در حالی که این سازمان در برخی مناطق، حصارها و نشانه‌هایی گذاشته و حریم کوه‌ها را مشخص کرده است.

خوشاب ادامه داد: چون کول فرح منطقه‌ای باستانی است، سازمان منابع طبیعی نمی‌تواند نشانه‌گذاری را انجام دهد؛ ولی می‌تواند به‌عنوان مالک منابع ملی مانع حصارکشی افراد در این منطقه شود. از سوی دیگر، سازمان میراث فرهنگی در تعامل با ایذه ضعیف عمل کرده است. این سازمان تا زمانی که یک نهاد مانند انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی چنین موضوعی را به آن‌ها اطلاع دهد، هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.

عضو انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی ایذه توضیح داد: متأسفانه چون این اتفاقات در استان محرومی مانند خوزستان و شهر دورافتاده‌ای مثل ایذه رخ می‌دهد، هیچ پیگیری‌ای انجام نمی‌شود؛ اما اگر مشکلی بسیار جزیی‌تر در یکی دیگر از استان‌های کشور رخ می‌داد، ما شاهد عکس‌العمل شدیدی می‌بودیم. ما با انتشار خبر مشکلات این اثر 2700 ساله با پتانسیل ثبت جهانی، شاهد هیچ واکنشی از سوی مسؤولان نبوده‌ایم.

او افزود: با توجه به سوابق شهرستان ایذه حتما این حصارکشی‌ها مقدمه‌ای بر ساخت‌وساز و تعرض به آثار دیگر خواهد شد، چون در گذشته در «طاق طویله» دکه‌های متعددی ساخته و بعدها به خانه تبدیل شدند. اکنون نیز شاهد ساخت‌وسازهای غیرمجاز و پیش‌روی به سمت حریم آثار باستانی ایذه هستیم.

در این‌باره، جلیل رحمانی ـ مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری ایذه ـ در پاسخ به اظهارات عضو انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی ایذه به خبرنگار ایسنا گفت: بعد از این‌که از حصارکشی‌ها اطلاع پیدا کردیم، از پیش‌روی آن‌ها جلوگیری شد و این حصارکشی‌ها در همان حدی که چند ماه قبل بود، متوقف شد.

او ادامه داد: سازمان منابع طبیعی در حال پیگیری موضوع است و آن را دنبال می‌کند. در صورتی که مشکل دیگری پیش آید یا اقدامی درباره‌ی ثبت جهانی آن انجام شود، این حصارکشی‌ها به سرعت جمع خواهد شد.

رحمانی بیان کرد: منطقه‌ی کول فرح نگهبان دارد و از طرفی بازرسان میراث فرهنگی هر روز یا حداکثر یک روز در میان، به این منطقه سرکشی می‌کنند تا دیگر مشکلی برای این منطقه‌ی باستانی پیش نیاید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه