دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان بقعه علمدار رامهرمز زیر تیغ توسعه!

یادمان

بقعه علمدار رامهرمز زیر تیغ توسعه!

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ دو سال پیش بود که مدیر وقت اداره اوقاف خوزستان اعلام کرد قرار است حریم و فضای پیرامونی 20 بقعه تاریخی در استان خوزستان گسترش و توسعه پیدا کند. همان زمان نیز دوستداران میراث‌فرهنگی مخالفت خود را با تصمیم اوقاف اعلام کردند اما گویی این اعتراض راه به‌جایی نبرده است و اداره اوقاف استان خوزستان نزدیک به 20 بقعه تاریخی را زیر تیغ توسعه قرار داده است.
 
«مجتبی‌ گهستونی» دبیر انجمن تاریانا خوزستان با اعتراض به اقدام اخیر اداره اوقاف مبنی بر تخریب‌ بخش‌هایی از بقعه تاریخی علمدار به خبرگزاری CHN گفت: «درحال‌حاضر بقعه علمدار در رامهرمز درحالی مورد تعرض و تخریب اداره اوقاف قرار گرفته که این اقدام در جهت توسعه بقاع متبرکه و بدون هماهنگی و استعلام از میراث‌فرهنگی استان خوزستان صورت گرفته است».
 
او گفت: «دو سال پیش مدیر کل وقت اوقاف خوزستان در رسانه‌ها اعلام کرد که فضای 20 بقعه در استان خوزستان باید توسعه پیدا کند. که به‌دنبال این تصمیم‌گیری بسیاری از بقاع تاریخی از جمله بقعه علمدار در رامهرمز، بقعه هفت‌شهیدان در مسجد سلیمان، سلطان‌ ابراهیم در ایذه، شاهزاده احمد در اندیشمک، علی‌بن مزیار در اهواز و... در دستور تخریب قرار گرفتند».
 
به‌گفته گهستونی، این بقعه‌ها بدون هماهنگی با اداره میراث‌فرهنگی و با هدف توسعه امامزاده‌ها یکی پس از دیگری تخریب شدند و هم‌اکنون نیز نوبت به بقعه علمدار رسیده است.
 
آنطور که دبیر انجمن تاریانا اعلام می‌کند، درحال‌حاضر بخش‌هایی از بقعه‌ علمدار تخریب شده‌ است. هر چند که اداره حقوقی و  یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان خوزستان به‌محض اطلاع از تخریب‌ بخش‌های از بقعه علمدار توسط دوستداران میراث‌فرهنگی مانع از تخریب‌های بیشتر شدند اما این اقدام اوقاف با مخالفت‌ و اعتراض شدید دوستداران و فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان مواجه شده است.
 
طبق گفته گهستونی، پس از تخریب بخش‌هایی از بقعه عملدار، اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان از اوقاف شهرستان رامهرمز شکایت کرده و قرار است تا حصول نتیجه هیچ تخریبی از سوی اوقاف انجام نگیرد. 
 
گهستونی اما با اعتراض بر اینکه پیشتر اداره اوقاف طی جلساتی که با اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان داشت، درخصوص بقعه علمدار به توافق رسیده بود که توسعه حریم با نظر کارشناسان اداره کل میراث‌فرهنگی انجام گیرد. به‌طوری که حتی ناظر این پروژه نیز در همان جلسات مشخص شد. توافقی که اداره اوقاف شهرستان پایبند آن نبود و دوستداران میراث‌فرهنگی به‌یکباره شاهد تخریب‌ بخش‌های بنا بدون هماهنگی قبلی بودند.
 
آنطور که فعالان میراث‌فرهنگی استان خوزستان اعلام می‌کنند، اداره اوقاف پس از تخریب‌هایی که به‌منظور توسعه در بقاع نامبرده انجام داده با کمبود منابع مالی مواجه شده است. چنانچه حتی قادر به تکمیل و توسعه این بناها نیست. این اتفاق در حالی می‌افتد که اداره کل اوقاف خوزستان همچنان اصرار به توسعه حریم مقبره دانیال نبی شوش دارد. به‌گونه‌ای که در حدود 6 سال پیش در اطراف این بقعه حجره‌هایی قرار داشتند که به‌منظور بازسازی دوباره تخریب شدند. پروژه‌ای که پس ازتخریب حجره‌ها به سرانجامی نرسید و نیمه‌کاره رها شد.
 
بقعه علمدار با قرارگیری در مرکز شهر رامهرمز یکی از مهمترین نماد مذهبی این شهرستان به‌شمار می‌رود. این بقعه که متعلق به دوره سلجوقی است به‌دلیل برخورداری از  تزیینات معماری و گنبد کاشی‌کاری یکی از بناهای ارزشمندی محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی کشور جای گرفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه