پنج شنبه, 11ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان

یادمان

آرزویی که از آن حرف می‌زنیم

جای خالی باستان‌شناسان ایرانی در محوطه‌های تاریخی ایران فرهنگی و سرزمین‌های همجوار ایرانِ امروزی سال‌هاست احساس می‌شود؛ نکته‌ای که در طول سال‌های گذشته و حتی در همایش‌های مختلف باستان‌شناسی کمتر کسی به آن اشاره کرده بود تا هفتمین همایش بین‌المللی «باستان‌شناسان جوان ایران و سرزمین‌های همجوار» که رییس انجمن علمی باستان‌شناسی دانشگاه تهران رسما به این موضوع اشاره کرد.

در کنفرانس عمومی یونسکو چه گذشت؟ / تصویب بازگشت اموال فرهنگی قاچاق

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران با اعلامِ برپایی نخستین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسیِ «راه ابریشم» به میزبانی شهر مشهد، از تصویبِ بازگشت قاچاق اموال فرهنگی به کشورهای مبدأ در یونسکو خبر داد.

قوچ‌های سنگی را در بیابان رها کرده‌اند

سنگ‌قبرهای قدیمی که روزی سمبل حکومت‌ها در مناطق شمال غربی کشور بودند، مدت‌هاست آواره‌ی بیابان‌ها و قبرستان‌های تاریخی این منطقه شده‌اند و از سوی دیگر سودجویان برای پیدا کردن طلا، پیکره‌ها را می‌شکنند.

خطر جدی نابودی تالاب بین المللی میناب با تخلیه سوخت قاچاق

هرمزگان همزمان با افزایش کنترل پدیده قاچاق سوخت و مواد نفتی در نوار ساحلی شرق هرمزگان، ورود و تخلیه مواد نفتی به دریا و آلودگی این اکوسیستم دریایی و همچنین جنگل های حرای تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب نیز افزایش یافته است.

۲۶ ماه بعد از نخستین کشف‌ها، میدان تاریخی همدان عاقبت به خیر می‌شود؟ / طرح ایجاد سایت موزه در میدان امام همدان

بیست و شش ماه از آغاز کشفیات تاریخی در میدان امام همدان می‌گذرد، کشفیاتی که در ابتدای کار، سروصدای زیادی ایجاد و پای مسئولان مختلف را به این میدان تاریخی باز کرد، حتی در هر بار صحبت‌های مسوولان، قول و قرارهای زیادی به میان آمد تا آخرینِ آن‌ها که به قبل از آغاز رویداد «همدان ۲۰۱۸» می‌رسید؛ اما ...

تبدیل شهر هخامنشی در خراسان شمالی به سایت موزه طی بازه سه ساله

خراسان شمالی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از تبدیل شهر هخامنشی در این استان به سایت موزه طی بازه سه ساله خبر داد.

بالأخره ورق برای هگمتانه برگشت؟! / آسفالت عرصه تاریخی هگمتانه

حدود ۲۰ ماه از آسفالت کردنِ بخشی از محوطه‌ تاریخی هگمتانه می‌گذرد؛ اقدامی که با طرحِ تبدیل شش رینگِ تاریخی همدان به مرکزیت میدان امام به پیاده‌راه آغاز شد و یکی از نتایجش ایجاد راه ورودی با آسفالت از وسط محوطه هگمتانه برای وسایل نقلیه‌ آهنگرهایی بود که بازارشان در پشت هگمتانه قرار دارد.

چوب حراج بر یک خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین!

قزوین روز پنجشنبه ۷ آذرماه در یکی از سایت‌های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر شد. عکس‌های انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی باارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

استاد ایتالیایی‌الاصل دانشگاه گوتینگن آلمان: شهر سوخته را در ایتالیا به عنوان پمپئی شرق می شناسیم

استاد دانشگاه گوتینگن درباره شهر سوخته گفت: حفاظت ویژه‌ای که به دلیل ترکیب خاص و شوره‌زار بودن بیابان، از بقایای این شهر انجام می شود، باعث شده در ایتالیا آن را پمپئی شرق بنامیم.

آسیب ۳۰۰میلیونی به خانه تاریخی مقدم کاشان در پی احداث پارکینگ

احداث پارکینگ در مجاورت خانه تاریخی و ثبت ملی شده مقدم در کاشان موجب شد تا کارشناس دادگستری برآورد کند که ۳۰۰ میلیون تومان خسارت به این بنا وارد شده که می‌بایست جبران شود.

در همین زمینه