دوشنبه, 07ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان

یادمان

نابودی در چند قدمی «کتیبه شاپور یکم»

کتیبه شاپور یکم در «تنگه براق» که به دو خط و زبان پهلوی و پارتی (اشکانی) به شرح تیراندازی شاپور در این تنگه می‌پردازد، در معرض نابودی قرار گرفته است.

چهارباغ عباسی راه آب سنگی‌اش را رو کرد - کشف راه اب سنگی در چهارباغ عباسی

سرپرست هیأت گمانه‌زنی، شناسایی و احیای کف‌فرش چهار باغ عباسی اصفهان، از کشف راه‌آب سنگی و بقایای مختصری از حوض نمای دورتا دور سنگی و حجاری شده در محدوده چهار باغ روبه روی کاخ خیمه‌گاه خبر داد.

کشف ساختار سنگی معماری ۷هزار ساله در فسا

ساختار سنگی معماری مربوط به اواخر هزاره چهارم و اوایل هزاره سوم پیش از میلاد در برنامه کاوش و تعیین عرصه و حریم تپه وکیل آباد واقع در شهرستان فسا به دست آمد.

با کاوش‌های جدید در غار «کلدر» - «دره خرم‌آباد» ۵۴ هزار ساله شد/ کشف ردپای انسان‌های هوشمند

سرپرست هیئت کاوش باستان‌شناختی غار کلدر با اشاره به کاوش‌های جدید در این غار گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، خرم‌آباد قدمتی بیشتر از ۵۴ هزار سال دارد.

کشف قدیمی‌ترین شواهد فرهنگی از دوره پارینه سنگی در لرستان

سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر از شناسایی قدیمی‌ترین شواهد فرهنگی از دوره پارینه سنگی جدید در ایران خبر داد.

سازه معماری خشتی دوران تاریخی در محلات کشف شد

دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات به پدیدار شدن یک سازه معماری خشتی از دوران تاریخی ،انواع قطعه سفال های ساده و منقوش، ابزار سنگی متنوع، ادوات سنگی و ... منجر شد .

«صف سلام»ِ فتحعلی‌شاه از قم تا نگارستان - رونمایی از نقاشی دیواری صف سلام

فرزندان فتحعلی‌شاه در ردیف بالا ایستاده‌اند و ردیف پایین مختصِ نوه‌های اوست تا به شاهِ بزرگ ایران سلام دهند، شاهزاده‌هایی که سال‌هاست در قابِ دیوار گچی جا خشک کرده‌اند و هر از چند گاهی خانه‌شان تغییر می‌کند.

آسیاب‌های آبی دشتستان بوشهر

در مناطق خشک ایران این نوع آسیاب روی قنات ساخته می شود. ایجاد آسیاب‌ها بر روی قنات این امکان یا موقعیت را بوجود می‌آورد که بخش یا تمامی مخارج قنات‌ها مانند نگهداری، تعمیر، لایروبی تامین گردد، و این یکی از دلایل ایجاد آسیاب بر روی قنات بوده است.

حباب‌وار براندازم از نشاط، کلاه...! - خراشی از جنس «فلز»، بر پیکره‌ی تاریخ هزار ساله

برج رسكت در استان مازندران، 65 كیلومتری جنوبِ ساری، بخش دودانگه، منطقه‌ی تاریخی فَریم و در نزدیكی روستایی به همین نام قرار دارد. برج بر دامنه‌ی كوه و به فاصله‌ی اندكی از دره‌ای به نام شهسوار، به صورت مدوّر، از جنس آجر و با گنبد مخروطی‌شكل، ساخته شده است.

داستان تخریب خانه سرلشگر شیبانی در خیابان سی تیر چیست؟

خانه سرلشگر شیبانی، خانه ای که بعدها در اختیار سرهنگ علی خان شیبانی قرار گرفت، خانه شیبانی که با الهام از معماری اواخر دوره قاجار بنا شده بود و در محور تاریخی خیابان 30تیر با سردری نعلی شکل و هورنوی در بالای همان سردر عرض اندام می کرد و در نهایت امر …

در همین زمینه