شنبه, 07ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی

فیلم سینمایی یتیم‌خانه!

چندی پیش با دوستان به دیدن فیلم «یتیم خانه» رفتیم. فیلمی خوش ساخت که از یک فاجعه بزرگ تاریخ معاصر ایران حکایت می کند: جنگ جهانی اول، احتکار مواد غذایی، دارو و در پی آن کشتار مردم ایران توسط انگلیسی‌ها و مبارزه مردم غیرتمند و دلسوخته با آن بیگانگان جنایتکار...

پخت نان در روستای نصرت آباد

برای پخت نان، گندم را برای آسیاب می‌فرستند و از شب پیش، گندمی که سبوس دارد (برخلاف نان‌های شهری سبوسش جدا نشده) را با شیر خمیر می کنند و یک روز اجازه می دهند تا خمیر استراحت کند.

نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد`

نسخه خطی «عرفات العاشقین»، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تذکره‌های عرفانی فارسی متعلق به سده یازدهم هجری که در کتابخانه و موزه ملی ملک موجود است، به عنوان پنجمین اثر دیداری- شنیداری ایران در کمیته منطقه‌ای (آسیا و اقیانوسیه) در حافظه جهانی ثبت شد.

امارات بی‌تمدن در مقابل تمدن کهن ایران؛ آیا بریدن پای لوور از ایران یک جنگ علنی نیست؟

سوای این بحث که آیا تمدن و تاریخ را می‌توان خرید، این درخواست اماراتی‌ها به عنوان شرط قرارداد که هرگونه همکاری مشترک از این قبیل در کشورهای همسایه، از جمله ایران ممنوع بود، عجیب و چالش برانگیز بود. با این رویکرد پس از راه اندازی این موزه در نیمه دوم سال 2016، دیگر امکان تبادل اشیای تاریخی میان موزه ملی ایران و موزه لوور وجود نخواهد داشت.

زری بافی هنری فراموش شده

یکی از بازماندگان هنر زری بافی در آران و بیدگل است. استادی که با وجود مشغله زیاد کاری باز هم این هنر صنعت را رها نکرده و گاهی خود را با آن مشغول می‌کند. استاد منصور متشکر از کسانی است که هنوز با شاگردان خود هنر ارزشمند زری بافی را انجام می‌دهد.

حذف 130 نوشیدنی اصیل ایرانی از ذائقه‌ها

«این روزها دیگر کمتر خانواده ایرانی خنکای شربت سکنجبین را در تابستان‌های داغ مزمزه می‌کند و هر بهار طعم خوش عرق شکوفه‌های نارنج را می‌چشد. زمستان این روزهای خانه‌های ایرانی به ندرت عطر دمنوش گل‌گاوزبان را به یاد می‌آورد؛ اتفاقی که باعث شده است به‌راحتی بیشتر از 100 نوع عرق گیاهی و بیش از 35 دمنوش گیاهی و تعداد زیادی شربت سنتی ایران به فراموشی سپرده شود.»

در همین زمینه