دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان یک منطقه باستانی اندیمشک فروخته شد

یادمان

یک منطقه باستانی اندیمشک فروخته شد

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اندیمشک فروش منطقه باستانی «لور» را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: میراث فرهنگی اجازه ساخت و ساز در این منطقه باستانی را نخواهد داد.

ˈکوروش ایزدمهرˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:این منطقه باستانی در سال 88 تحت تاثیر مسائل سیاسی با نظر کارشناس و مسئول وقت میراث فرهنگی به شخصی واگذار که وی پس از حصارکشی آن را به تعاونی فرهنگیان الوار گرمسیری فروخت.


وی با استناد به ماده 558 و 560 قانون مجازات اسلامی مبنی بر محکومیت یک تا سه ساله وارد کنندگان خسارت به ابنیه تاریخی و آثار ملی گفت:اداره میراث فرهنگی از طریق فرمانداری و سایر مراجع قانونی این تخلف را با جدیت پیگیری کرده و تحت هیچ شرایطی اجازه ساخت و ساز در این منطقه را نخواهد داد.


ایزدمهر تاکید کرد: هرگونه عملیات ساخت و ساز در این منطقه تاریخی ممنوع و غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه شهر تاریخی لور در سال 1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بیان داشت:ساخت و ساز صورت گرفته در اطراف این محوطه باستانی به عنوان حریم اثر در سالهای گذشته نیز نمی بایست انجام می شد.

فرهنگیان بخش الوار گرمسیری اندیمشک که چند سال پیش زمین محوطه باستانی لور را برای ساخت مسکن از فردی خریداری کرده اند نسبت به عدم واگذاری زمین مذکور معترض می باشند.

این فرهنگیان معترض در اسفند ماه پارسال نیز در جریان سفر وزیر راه و شهرسازی به اندیمشک برای افتتاح آزاد راه پل زال با پارچه نوشته هایی خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

شهر لور به نام های مختلف از جمله اللور، لر، لریه، بلاد لور و لور در منابع مختلف از آن یاد شده است.

این شهر در عهد اشکانی کم کم رونق گرفت و در زمان شاپور اول ساسانی به اوج تمدن پیش از اسلام در منطقه رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه