یکشنبه, 17ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم گیلان بدترین شرایط زیست محیطی کشور را تجربه می کند

زیست بوم

گیلان بدترین شرایط زیست محیطی کشور را تجربه می کند

خبرگزاری مهر: مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت: گیلان با توجه به تراکم جمعیتی، هم اکنون بدترین شرایط زیست محیطی کشور را تجربه می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا برجی شامگاه پنجشنبه در نشست اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در رشت افزود: هم اکنون آلوده ترین رودخانه‌های ایران (زرجوب و گوهررود) در مرکز استان یعنی رشت جاری است.

وی همچنین تالاب بین المللی انزلی را نماد استان گیلان توصیف کرد و اظهارداشت: میانگین عمق آب این تالاب از 11 متر طی سه دهه گذشته به کمتر از دو متر کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت: لایروبی تالاب بین المللی انزلی توجیه ندارد.

وی افزود: روزانه 400 هزار متر مکعب فاضلاب انسانی، صنعتی، بیمارستانی و شیرابه 600 تن انواع زباله در روز وارد تالاب انزلی می‌شود.

 برجی اظهارداشت: هیچکدام از جایگاه های دفن زباله استان گیلان نه سیستم پالایش پساب نه مدیربت پسماند دارند، این یک جفای بزرگی در حق آب و خاک استان است.

وی اذعان داشت: عمده این جایگاه ها در حاشیه رودخانه ها،  لبه خط آبی ساحل دریا، اراضی جنگلی و حاصلخیزترین خاک های کشور قرار دارند.

مدیرکل محیط زیست استان گفت: گیلان متاسفانه رتبه نخست سرطان کشور را دارد و عمده این دلائل هم آلودگی‌های زیست محیطی است.

وی افزود:  گیلان را باید با جمعیت 20 میلیون نفری برنامه ریزی و اعتبار تخصیص داده شود.

برجی بیان داشت: اغلب ترجیح می‌دهند به استان‌های شمالی سفر کنند.

 وی در ادامه هجوم مسافران به استان را بسیار زیاد ذکر کرد و افزود: رهاسازی زباله در طبیعت گیلان از سوی مسافران و گردشگران به یک فاجعه عظیم تبدیل شده است.

مدیرکل محیط زیست استان یادآورشد: در حوزه مدیریت پسماند، زباله سوز، تصفیه فاضلاب انسانی و شیرابه انواع زباله ها باید اعتبارات ویژه بصورت ملی تخصیص یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه