شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان جهان‌نما پس از 15 سال تعدیل شد

یادمان

جهان‌نما پس از 15 سال تعدیل شد

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ پس از 15 سال کشمکش میان سازمان میراث فرهنگی با دست‌اندرکاران ساخت برج جهان‌نما و شهرداری اصفهان،  تعدیل طبقات باقی‌مانده برج جهان‌نما طبق خواسته یونسکو انجام شد.
 
به گزارش CHN ایران تا اول فوریه سال 2010 فرصت داشت تا برج جهان‌نما را تعدیل کند و میدان نقش‌جهان را از خطر پیوستن به میراث در خطر نجات دهد. این در حالی است که با سرآمدن زمان تعیین شده، مراحل اولیه تعدیل طبقات باقی‌مانده آغاز شد.
 
اسفندیار حیدری‌پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اعلام خبر تعدیل برج جهان‌نما به CHN گفت: «از طبقات باقی‌مانده که هنوز تعدیل نشده بود، سقف‌ها و دیوارهای اطراف برداشته شده و تنها یک اسکلت بتونی مانده که اکنون در حال برداشتن آن هستند.»
 
وی در ادامه گفت: «طبقات اضافی طبق خواسته یونسکو و ارتفاع تعیین شده در قطعنامه‌ها بوده و در حال حاضر چیزی به نام طبقه باقی‌نمانده است. اما از آنجایی که اسکلت‌های بتونی قریب به 500 کیلو وزن دارند، برداشتن‌شان سخت و زمان بر است.»
 
در حال حاضر به گفته حیدری‌پور 8 ستون باقی‌مانده است که به زودی برداشته می‌شوند اما تعدیل جهان‌نما انجام گرفته و سازمان میراث فرهنگی منتظر پایان کار است.
 
پیش از این مرکز میراث جهانی یونسکو، در آخرین توافق با مسئولان سازمان میراث فرهنگی، اعلام کردند که اگر برج جهان‌نما تا اول فوریه سال 2010 یعنی 12 بهمن ماه سال 1388، تا اندازه مجاز تعدیل نشود، میدان نقش جهان به فهرست میراث در خطر می‌پیوندد.
 
همچنین کارشناسان مرکز میراث جهانی یونسکو پس از بازدید یک‌روزه از مراحل تعدیل برج جهان‌نما، با اظهار رضایت از آغاز مراحل پایانی تعدیل، نسبت به تاخیر در این کار گلایه کردند.
 
جانکو تانیگوچی سرپرست هیات کارشناسی یونسکو گفته بود این اتفاق باید سال 2006 رخ می داد و این در حالی است که ما اکنون در سال 2010 هستیم!
 
تعدیل برج جهان‌نما نخستین‌بار در زمستان 1384 آغاز شد. درست زمانی که مرکز میراث جهانی طی قطعنامه‌ای آخرین اخطارهای خود را به دولت ایران جهت شکستن شاخ جهان‌نما داده بود. در آن زمان سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد که تعدیل برج جهان‌نما با تخریب برج فوقانی كه 40 روز به طول می‌انجامد، از 8 بهمن ماه سال 1384برابر با 28 ژانویه آغاز شد.
 
داستان برج جهان نما در سال 1374 با پیشنهاد یك طرح توسط شهرداری در کمیسیون ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی معماری آغاز شد. نقطه ای که برج جهان نما در آن واقع شده است در طرح تفصیلی فضای سبز عنوان شده بود و در طرحی که به کمیسیون ماده 5 در تاریخ 26/9/74 داده شد خواسته شده بود تا کاربری این نقطه از فضای سبز به کاربری دیگری تغییر یابد.
 
در تاریخ 4 تا 11 ژولای 2002 (مردادماه سال 81) گروهی از متصدیان برنامه ریزی شهری فرانسه به همراه کارشناسانی از ایکوموس ( انجمن بین المللی سایت ها و بنا های تاریخی) از طرف کمیته میراث جهانی (WHC )، از محل میدان نقش جهان و شهر اصفهان بازدید می‌كنند. این گروه در پایان این سفر اعلام می‌کنند که شهر اصفهان نیازمند یک برنامه‌ریزی شهری جامع همراه با کنترل ارتفاع ساختمان‌ها است.
 
این گروه پس از بازدید از میدان نقش‌جهان و برج جهان‌نما اظهار داشتند که میدان نقش‌جهان را نمی‌توان منفرد و مجزا از اطراف آن دید و آنچه که در قالب بافت تاریخی اصفهان مانند کمربندی دور تا دور میدان نقش‌جهان را در بر گرفته موضو عی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این گروه در پایان به منظور حفاظت از میدان نقش جهان، رای به تخریب 4 طبقه از برج جهان نما داد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه