شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان برسیان‌ را دریابید...

یادمان

برسیان‌ را دریابید...

در 43 کیلومتری شرق اصفهان و در ساحل شمالی زاینده‌رود، هنوز تاریخ در میان خشت‌خشت آجرهای کاروانسرای صفوی نفس می‌کشد، آجرهایی که یکی پس از دیگری با برخورد توپ فوتبال و عبور دوچرخه‌ها سست شده و آماده تلنگری برای فرو ریختن‌‌اند.

nike air force 1 low uv | nike runners men white hair girls anime characters Retro High OG Patent 'UNC Blue Chill' (W) , BabylinoShops , nike runners men white hair girls anime characters

به نوشته تارنمای تبیان زنجان، کاروانسرای صفوی ‌برسیان‌ در روستای برسیان که در کنار نخاله‌های ساختمانی و پس‌مانده زباله‌ها روزگار می‌گذراند و روز و شب خوبی ندارد و در حالی احتمال دارد آسیب ببیند که کنار یکی از زیباترین و باارزش‌ترین مساجد تاریخی واقع است.

کاروانسرای صفوی برسیان تنها کاروانسرای این روستاست و یک کاروانسرای کامل با حیاط مرکزی، ایوان‌ها، باربندها و باراندازها، شترخوان‌ها و طویله‌ها، هشتی و سردر ورودی، اتاق‌های نگهبانی و ساکنان را به طور کاملاً سالم در خود جا داده، اما متأسفانه و در کمال تعجب مورد بی‌مهری برخی اهالی و مسئولان قرار گرفته است.

این کاروانسرا تا حدود 35 سال پیش فعال بود و از آن به عنوان استراحتگاه استفاده می‌شد، ولی در 20 تا 30 سال گذشته دچار بی‌توجهی شده و حجم عظیمی از نخاله‌های ساختمانی از اطراف در کف ساختمان و بخش‌های مختلف آن ریخته شده است.

تبدیل کاروانسرا به آغل گوسفندان و انبوه زباله‌هایی که در کاروانسرای صفوی برسیان جمع شده، منظره‌‌ای دلخراش را در برابر دیدگان بازدیدکنندگان پدیدار می‌کند. آسفالت کف کاروانسرا و نصب تیرک‌های دروازه فوتبال و تور والیبال نیز خساراتی به این بنای تاریخی وارد ساخته است و زمینه را برای رفت و آمد افراد بی‌توجه و پراکندن زباله و تخریب اثر فراهم آورده است.

ورود آزادانه خودروها به کاروانسرای صفوی برسیان هم آنجا را به پارکینگ و تعمیرگاه خودروها تبدیل و بستر لازم را برای تخریب بیشتر بنا فراهم کرده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه