پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تعديل جهان‌نما کمترين کمک مسئولان به جفظ ميراث فرهنگي كشور است

یادمان

تعديل جهان‌نما کمترين کمک مسئولان به جفظ ميراث فرهنگي كشور است

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ سخنگوی ائتلاف ملی حامیان میراث اصفهان با انتقاد از کوتاه نشدن طبقه چهارم برج جهان‌نما، تعدیل این برج را کمترین کمک مسئولان شهری و استانی اصفهان به این شهر تاریخی دانست.
 
به گزارش میراث خبر زمان تعدیل برج جهان‌نما پایان یافت و هنوز یک طبقه از این برج باقی‌مانده است. این درحالی است که دولت جمهوری اسلامی ایران تا اول فوریه سال 2010 فرصت تعدیل جهان‌نما را داشت و یونسکو اعلام کرده بود که در صورت تعدیل نشدن آن، میدان نقش‌جهان از فهرست میراث جهانی حذف می‌شود.
 
«مجتبی کنعانی»، سخنگوی ائتلاف ملی حامیان میراث اصفهان دراین‌باره به میراث خبر گفت: «یونسکو پیش از این اعلام کرده بود که در صورت تعدیل برج جهان‌نما، برای ثبت دیگر آثار محور فرهنگی تاریخی اصفهان در فهرست میراث جهانی، با الحاق به میدان نقش جهان همکاری می‌کند. پس تعدیل برج جهان‌نما کمترین کاری است که مسئولان می‌توانند برای میراث فرهنگی و آینده اصفهان انجام دهند.»
 
وی در ادامه گفت: «امروز دیگر بحث تعدیل جهان‌نما تنها به موضوع میدان‌ نقش‌جهان مربوط نمی‌شود. بلکه جهان‌نما منظر تاریخی فرهنگی اصفهان را بر هم زده است. از سوی دیگر هنگام راه‌اندازی این برج وضعیت فرهنگی منطقه نیز تغییر می‌کند و به اعتقاد کارشناسان، جمعیت غیرفرهنگی به سمت این منطقه از اصفهان سرازیر می‌شود.»
 
کنعانی با اشاره به تداخل دو مشکل جهان‌نما و مترو در اصفهان گفت: «یکی از بحث‌های مهم اصفهان امروز مترو بوده که با موضوع تعدیل جهان‌نما تداخل دارد. برخی کارشناسان معتقدند که فرصت سوزی در تعدیل برج جهان‌نما به راه‌اندازی و ساخت ادامه تونل مترو کمک می‌کند. زیرا در نهایت طرفین به پیشرفت یکی از این پروژه‌های عمرانی رضایت می‌دهند. این در حالی است که هر دو پروژه باید متوقف شده و طبق ضوابط میراث فرهنگی پیش روند.»
 
وی در ادامه و با بیان این مطلب که گفته می‌شود جهان‌نما یک پروژه شکست خورده است گفت: «برخی کارشناسان معتقدند که این پروژه هنوز به بهره‌برداری نرسیده با مشکلات زیادی مواجه شده و امکان این موضوع که به یک پروژه کاملا شکست خورده تبدیل شود زیاد است.»
 
در حالی‌که فرصت تعدیل برج جهان‌نما امروز 12 بهمن‌ماه به پایان رسیده، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان از تعدیل قطعی جهان‌نما می‌گوید و معتقد است که جهان‌نما کوتاه می‌شود. این درحالی است که نماینده اصفهان از احتمال تعدیل نشدن جهان‌نما خبر می‌دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه