جمعه, 01ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب سقف 200 ساله بازار تهران در هاله‌ای از ابهام

یادمان

تخریب سقف 200 ساله بازار تهران در هاله‌ای از ابهام

سردر بازار کفاش‌هاي تهرانخبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ بخشی از سقف 200 ساله بازار کفاشان تهران، در حالی توسط شهرداری تخریب شده که گفته می‌شود این‌کار با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی بوده است. اما از سوی دیگر کارشناسان و مسئولان این سازمان ارائه هرگونه مجوز مرمت و یا تخریب به شهرداری را تکذیب می‌کنند.
 
به گزارش CHN گفته می‌شود که جمعه شب تیمی از ماموران شهرداری منطقه 12 با مراجعه به بازار كفاشان دو طاق انتهای این بازار را تخریب كرده و وقتی كسبه علت را جویا شدند یكی از ماموران اعلام كرده كه خود كارشناس میراث فرهنگی است و با مجوز سازمان این كار را می‌كند.
 
در این میان شهردار منطقه 12 در گفتگویی با سایت روابط عمومی شهرداری تهران همه این صحبت‌ها را تكذیب و گفته است: «اخیرا خبری با عنوان "فرو ریختن سقف تاریخی بازار تهران" در برخی رسانه‌ها منتشر شده که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و تنها بخشی از طاق این بخش از بازار با مجوز سازمان میراث فرهنگی در حال بازسازی است.»
 
اما از سوی دیگر قدیر افروند معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تایید می‌كند كه هیچ مجوزی از سوی سازمان برای بازسازی و یا تعمیر این دو طاق برای شهرداری صادر نشده است.
 
وی در این‌باره به CHN گفت: «شهرداری منطقه 12 باید حرف خود مبنی بر اینكه سازمان میراث فرهنگی به آنها مجوز داده پس بگیرد و همچنین باید عامل یا عاملین این تخریب نیز براساس قوانین میراث فرهنگی جریمه شوند.»
 
افروند درباره وضعیت فعلی دو طاق بازار كفاشان گفت: «در شب دوم با هماهنگی معاون شهردار ناحیه در منطقه حضور یافته و كارگاه را تعطیل كردیم. قرار است به زودی بازسازی و مرمت دو طاق شروع شود»
 
وی همچنین درباره مجوز مرمت بازار تاکید کرد: «هیچ مجوزی در بازا کفاشان داده نشده است. مجوز سازمان میراث فرهنگی متعلق به مرمت بخشی از "بازار كیلویی‌ها" بوده و نمی‌دانم چرا ماموران شهرداری سر از بازار كفاشان درآورده‌اند.»
 
به گفته افروند هم‌اكنون كارهای حقوقی این تخریب در حال انجام است و به زودی از عاملین تخریب این محدوده بازار شكایت می‌شود.
 
به گفته شهردار منطقه 12 در قسمتی از بازار کفاش‌ها پاساژی احداث شده که مالکان آن درخواست بازسازی طاق آن بخش را کرده‌اند و سازمان میراث فرهنگی مجوز بازسازی را برای این کار داده است.
 
شهردار منطقه 12 تاکید کرده كه سقف این بخش از بازار به هیچ وجه با مشکلی مواجه نیست و بازسازی سقف با مجوز سازمان میراث فرهنگی دنبال می‌شود.
 
از سوی دیگر مهدی معمارزاده، کارشناس سازمان میراث فرهنگی با انتقاد از تخریب سقف بازار کفاش‌ها و این‌که یکی از عوامل تخریب خود را نماینده میراث فرهنگی معرفی کرده به CHN می‌گوید: «من نمی‌دانم كه چه كسی به خود جرات می‌دهد جلوی چشم مردم خود را به دروغ ناظر سازمان میراث‌فرهنگی معرفی كند و دو طاق تاریخی و كاملا سالم بازار كفاشان را تخریب كنند.»
 
وی در ادامه می‌گوید: «شهرداری تهران اقدامات مثبتی درحوزه ساماندهی بافت تاریخی و خانه‌های تاریخی می‌كند. اما چنین اقداماتی قطعا موجب بدبینی مردم شهر تهران نسبت به شهرداری می‌شود.»
 
بازار تهران از جمله اماكن تاریخی و گردشگری شهر تهران است كه در فهرست آثار ملی كشور ثبت شده و هر گونه اقدام عمرانی یا ساخت و ساز باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی استان تهران باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه