دوشنبه, 27ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ چند نکته در بارۀ «پیشکش کردن کتاب»

کتاب‌

چند نکته در بارۀ «پیشکش کردن کتاب»

عقاب علی احمدی

 

۱- پس از هدیه گرفتن کتاب، به قفسه کتابخانه‌مان نگاه کنیم و ببینیم چند جلد از کتاب‌هایی را که در مناسبت‌های گوناگون پیشکشی گرفته‌ایم، خوانده‌ایم؟

۲- هنگامی که می خواهیم کتاب به کسی پیشکش کنیم، دقت کنیم که کتابی را به او پیشکشی بدهیم که یک « نیاز» او را برآورده کند؛ چه خود او این نیاز را دریافته باشد، چه درنیافته باشد.

۳- یکی از هدف های پیشکش کردن کتاب، افزایش آگاهی کسی است که آن را پیشکشی می گیرد.  گاهی به مناسبتی کتاب را پیشکش می کنیم. پس کتابی را هدیه بدهیم که یا خود آن را خوانده باشیم یا از زبان منتقد برجسته ای در باره درون مایه آن آگاهی یافته باشیم تا با انتخاب یک کتاب نامناسب با وضعیت کسی که آن را هدیه می گیرد، از خواسته و هدف خود  که « شادمان کردن » او است، دور نیفتیم.

۴- بیاییم بررسی کنیم که در روز چه اندازه برای خواندن کتاب و روزنامه و مجله زمان می‌گذاریم؛ و آیا بیشتر « می خوانیم » یا تلویزیون، نمایش و فیلم « تماشا » می کنیم؟ آیا کتابی را که به ما پیشکش شده است، با «نخواندن» آن، از دسترس کسی که می توانست آن را بخواند، دور نکرده ایم؟

5- بیاییم پس از خواندن هر کتاب پیشکش شده، در باره آنچه از آن یاد گرفته ایم با دیگران سخن بگوییم؛ و پس از خوانده شدن آن از سوی دیگران، در باره آن با هم گپ بزنیم و بحثی راه بیاندازیم تا نکته ها و جنبه‌های تازه ای از مطالب آن را، که خود هنگام خواندن آن کتاب، آنها را درنیافته‌ایم، بر ما روشن شود.

6- برای انتخاب کتابی که می خواهیم آن را هدیه بدهیم، در میان قفسه های کتابفروشی بگردیم و از کتابفروش در باره کتابی که انتخاب کرده ایم، اطلاعات بخواهیم. این کار سبب می شود که کتابفروش وظیفه خود را به یاد بیاورد و خود او هم «بخواند ».

7- در ستون  «معرفی کتاب» روزنامه ها و مجله ها و پایگاه های اینترنتی، خبر انتشار کتاب های تازه را بخوانیم و از سر کنجکاوی هم که شده است، به کتابفروشی برویم و آن را از نزدیک ببینیم. گاهی یادداشت کردن نام همین کتاب و چند جمله در باره آن بر روی یک کاغذ، می تواند به ما کمک کند دانشجو یا کسی را که در باره چیزی می خواهد « بداند »، بهتر راهنمایی کنیم. آگاهی از انتشار کتاب های تازه ، گاهی به ما یاری می کند تا تازه ترین منبع در یک موضوع را به خویشاوند، دوست و خانواده خود  پیشکش کنیم.

8- پس از گرفتن کتابی که به ما پیشکش شده است، از کسی که آن را به ما پیشکش کرده است، سپاسگزاری کنیم.

 

برگرفته از تارنمای ایرانچهر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه