سه شنبه, 04ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان به داستان تکراری و قدیمی کتابخانه مرکزی یزد پایان قانونی و فرجامی خوش دهید

یادمان

به داستان تکراری و قدیمی کتابخانه مرکزی یزد پایان قانونی و فرجامی خوش دهید

به نام آفریدگار هویت و اندیشه

گفتار سازمانهای مردم نهاد استان یزد:


 بار دیگر موضوع  احداث طبقات فوقانی کتابخانه مرکزی یزد و بی توجهی مسئولان شهری به مصوبات قبلی درباره تعدیل طبقات این پروژه ، موجب نگرانی مردم یزد و سازمان‌های مردم نهاد استان یزد شده است.
اکنون پرسش این است که آیا پس از سیزده سال توقف، پروژه کتابخانه مرکزی یزد همان راه اول را می رود؟  اکنون ادامه روند غیر قانونی ساخت طبقات فوقانی کتابخانه مرکزی یزد که از تاریخ 12/3/89 آغاز شده ، به دستور چه کسی صورت گرفته و آیا بی اعتنایی به مصوبات قبلی کشوری و استانی در این خصوص نیست؟
چه فرد یا افرادی مسئولیت هزینه‌های سنگینی را که با این اقدام نسنجیده بر استان یزد و مردم آن تحمیل خواهد شد، بر عهده خواهند گرفت؟
مسئولان کشوری و استانی اعم از  وزیر مسکن و شهر سازی،  رئیس و معاون حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی کشور، استاندار یزد، مدیر مسکن و شهرسازی یزد، مدیر میراث فرهنگی و فرماندار یزد باید هرچه سریع تر مرز خود را  با مردم در خصوص حفاظت از هویت- اندیشه - اصالت و فرهنگ،  با دوری جستن از این اعمال غیر قانونی روشن نموده و مدیران متخلف را هرچه  زودتر به محاکم قانونی معرفی نمایند، پیش از آن که در محکمه وجدان عمومی  درباره خودشان، حکمی تاریخی و ماندگار و بدون فرجام خواهی صادر شود.
اکنون سازمان‌های مردم نهاد و فعالان فرهنگی - اجتماعی سراسر استان یزد، در راستای نجات بخشی بافت تاریخی یزد، آماده اند تا در صورت اعلام ناتوانی مسئولان در پایان بخشیدن به این معضل، با هزینه مردمی و انتخاب پیمانکاری شایسته، مصوبات قبلی را در تعدیل ساختمان کتابخانه مرکزی یزد اجرایی نمایند.
 اما موج گسترده نابودی میراث فرهنگی استان یزد به همین یک مورد ختم نمی شود.  آیا مسئولان استان یزد از سرنوشت کتبیه مسجد جامع یزد، آثار تاریخی سرقت  شده در اردکان و شهرستان‌های دیگر استان یزد و تخریب‌های صورت گرفته در میراث فرهنگی استان و کوتاهی‌ های یگان حفاظت میراث فرهنگی یزد در حفاظت از آثار تاریخی خبر دارند؟ آیا می دانند که با ادامه روند فعلی تخریب‌ها، آینده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد تیره و تار خواهد بود؟
 مسئولان باید بدانند که آباد نمودن یک سرزمین همیشه سخت است؛  نیاکانمان ساختند و آباد کردند اما نسل کنونی ایران زمین برای فردای افتخار آمیز یزد و ایران چه کرده است؟ چرا باید برج های مسکونی که حداقل ضوابط ساخت و ساز  در آن‌ها رعایت نمی شود، در معامله ای دوسوئه با ناظران ساخت از هر گوشه شهر تاریخی یزد سر برآورند؟
 بی گمان، تخریب شبانه روزی به جای ساختن، محصول مدیریت ناکارآمد و غیر متعهد است؛ و متاسفانه موج گسترده این تخریب‌ها و همراهی‌های آگاهانه با مخربین در یزد ادامه دارد و معمولا بر بسیاری از موارد سرپوش گذاشته می شود تا امکان پیگیری موارد وجود نداشته باشد.
ما دوستداران هویت سرزمین مادری،  از مسئولان می خواهیم که هرچه سریع تر، روند فعلی تخریب میراث فرهنگی استان یزد که نتیجه مدیریت غیر علمی و تصمیمات شتابزده و سلیقه ای است، متوقف شود و با درک ارزش‌های نهفته در گنجینه‌‌های تاریخی  و فرهنگی کشور عزیزمان ایران، از این میراث  ارزشمند بشری پاسداری نمایند.


جمعی از سازمان‌های مردم نهاد استان یزد
انجمن مهرورزان یزد - انجمن دوستداران و حافظان خشت خام- انجمن مهرپادین مهریز -  جمعیت یادگار یزد- انجمن سریزد- انجمن چارسوق اردکان – انجمن فکر برتر- انجمن الف- انجمن دکتر چمران- انجمن دوستداران میراث فرهنگی میبد - انجمن عصر سبز- انجمن حامیان میراث کهن اردکان- انجمن راهنمایان تور یزد- انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایرسا- شبکه انجمنهای دوستدار میراث فرهنگی استان یزد- انجمن رایحه سبز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید