پنج شنبه, 23ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌

کتاب‌

کتاب «فرمانروایان خراسان از آغاز قاجاریه تا پایان پهلوی» منتشر شد

این کتاب حاصل نزدیک ده سال پژوهش در منابع زیادی است که هر یک حاوی پاره‌هایی از تاریخ شرق ایران است و گزارش‌هایی را در باره مسایلی از خراسان داشته است. از خلال این پژوهش‌ها و واکاوی‌ها فهرستی از والیان و استانداران خراسان با رعایت احتیاط تهیه شده است.

نگاهی به تصحیح جدید «تذکرة‌ الاولیاء» اثر محمدرضا شفیعی کدکنی

«تذکرة‌ الاولیاء» اثر گرانسنگ عطار نیشابوری، شاعر و عارف خطه خراسان است. محمدرضا شفیعی کدکنی در دومجلد «تذکرة‌ الاولیاء» را تصحیح کرده و بر آن مقدمه‌ای نوشته است. نشر سخن کار چاپ و نشر این اثر را برعهده داشته است. این کتاب نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال‌جاری به دست علاقه‌مندان رسید.

انتشار کتاب «سفرنامهٔ تاجیکستان و سمرقند و بخارا»

این کتاب سفرنامه‌ای فرهنگی است ‌که آثار تاریخی و فرهنگی، گنجینه‌ها و زندگی روزمرهٔ مردمان تاجیکستان را شرح داده است.

معرفی کتاب: حماسهٔ رادمردان خراسان

کتاب در دو فصل بزرگ، از زوایای مختلف، به اهمیت و نقش تاجیکان افغانستان – بیشتر خراسان – در حفظ یگانگی این کشور نگریسته و اطلاعات سودمندی درباره‌ی آن در اختیار خواننده می‌گذارد.

معرفی کتاب کنز‌المعانی تألیف عبدالکریم نیمدهی به تصحیح دکتر محمدرضا نصیری در چین

از ورای این دو اثر می‌توان نیمدهی را شاهد بی‌بدیل زندگی در دنیای هندوایرانی به شمار آورد، آثاری که در عین حال نشان از عشق و علاقۀ نیمدهی به زادگاه خویش و حکومت هرمز دارد.

دفتر شانزدهم فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان

مجموعۀ حاضر حاصل تلاش بیش از چهارصد استاد و صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف زبانی و علمی در هفتاد کارگروه تخصصی، و همچنین کارشناسان گروه واژه‌گزینی است که حدود ۲۲۰۰ واژه را شامل می‌شود.

در همین زمینه