جمعه, 02ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌

کتاب‌

معرفی کتاب «پیدایش جمهوری آذربایجان»

سرزمینی که در شمال رودخانۀ ارس جای دارد و امروزه دولت آن، آن را « جمهوری آذربایجان » می نامد برای بیش از دوهزار سال « اران » نام داشت. در سال ۱۹۱۸ و یک سال پس از پیروزی کودتای کمونیستی اکتبر در  ۱۹۱۷، و پایان جنگ جهانی اول، دولت عثمانی که با سواستفاده از آشفتگی های برآمده از سرنگونی دولت تزاری بخشی از نیروهای نظامی خود را به قفقاز فرستاده بود، با یاری همدستان پان ترکیست خود ( که بیشتر تحصیل کردگان ارانی در عثمانی بودند)، نام این سرزمین را از « اران » به « آذربایجان » دگرگون کرد.

کتاب «غلط ننویسیم - فرهنگ دشواری‌های زبان فارسی» - نوشتهٔ شادروان ابوالحسن نجفی

راهنمای برخی دشواری ها و اشتباهات رایج در حوزه زبان فارسی به قلم زنده یاد ابوالحسن نجفی که خواندنش برای هر کسی که به هر نحو دست به قلم می برد، واجب است.

معرفی کتاب «رئیس علی دلواری»

کتاب « رئیس علی دلواری ( تجاوز نظامی بریتانیا و مقاومت جنوب ) » که از سوی «شرکت نشر شیرازه کتاب ما » منتشر شده است، دستاورد یکی از پژوهش هایی است که به دور از افسانه سازی های مرسوم، در بارۀ یکی از قهرمانان جنبش استقلال ایران معاصر انجام پذیرفته است.

فرهنگ هخامنشی و سنت‌های محلی در آناتولی، قفقاز جنوبی و ایران

این کتاب دربردارندۀ مقاله‌هایی از سومین همایش ایبریای قفقاز و همسایگان آن در دورۀ هخامنشی و پساهخامنشی است که از 7 تا ۱۴ اکتبر ۲۰۰۶ در بورجومی گرجستان برگزار شده بود. با توجه به پیوندها و ریشه‌های ژرف و عمیق فرهنگی میان ایران و جهانِ بشکوه ایرانی که از سده‌ها بلکه هزاره‌های دور و دراز برجا بوده است و همواره دل و دین به آن سپرده‌ایم و در دهه‌های اخیر تلاش دشمنان بر آن بوده تا این پیوندهای ژرف را بگسلند و ریشه‌های عمیق را با تیشه برکنند، این کتاب که دربارۀ فرهنگ بِشکوه هخامنشی در قفقاز و آناتولی و نیز ایران است به فارسی ترجمه شده است.

خوانش امروزین از کورش‌نامهٔ گزنفون - کتاب هنر رهبری کورش بزرگ

«کورش‌نامه» (کوروپدیا، سیروپدی) اثری است از «گزنفون»، نویسنده و سردار یونانی و از شاگردان سقراط ، که بیش از دوهزار سال پیش درباره‌ی چگونگی پرورش، آموزش و زندگی «کورش»، بنیاد‌گذار کشور ایران، نوشته شده است.

معرفی کتاب «ایران فرهنگی»، نوشته دکتر داریوش فرهود

در کتاب «ایران فرهنگی» جلد نخست، پیدایش فلات ایران، دوران باستان و تمدن‌های بزرگی همچون سومری‌ها، ایلامی‌ها، آشوری‌ها و آریایی‌ها، عظمت دوران هخامنشیان و شگفتی‌های دوران اشکانیان و ساسانیان تا ویرانی‌های حاصل از رومیان، تازیان، تاتاریان، همگی در یک توالی زمانی آورده شده است. جلد دوم؛ شامل شناسنامهٔ شاعران، نویسندگان و دانشوران ایران، از دوران باستان تا پایان سدهٔ سیزدهم (حدود 4000 نفر). جلد سوم؛ شامل شناسنامهٔ شاعران و نویسندگان و دانشوران ایران، از آغاز سدهٔ چهاردهم تاکنون (حدود 3000 نفر). جلد چهارم؛ گزیده‌ای از یکصد اختر تابناک، از کهکشان شعر و ادب و اخلاق ایران.

در همین زمینه