سه شنبه, 03ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌

کتاب‌

لطفا سرزده وارد نشوید! (معرفی مجموعۀ طنز «دیوان نکته‌سنجی»)

مجموعۀ طنز «دیوان نکته سنجی» حاوی نوشته‌‌های کوتاه و گویای استاد کاظم   سادات اشکوری است که از سوی انتشارات هزار کرمان با طرح روی جلد زیبایی از قباد شیوا ، استاد ممتاز عرصه طراحی منتشر شده است. آشوب رنگ‌ها از دغدغه‌های استاد شیوا است. به کارگیری رنگ‌های شاد و پرانرژی در کنار هم که با موضوع کتاب هماهنگ است.

ما را به سیرِ باغِ اجانب مخوان! (نگاهی به کتاب «در راه نجات آذربایجان»)

«در راه نجات آذربایجان» دفتری است از «اشعار ملی و وطنی» محمدامین ریاحی، که در اسفند ۱۳۲۵ منتشر شده است. در راه نجات آذربایجان نخستین کتاب مردی است که بعدتر به یکی از نام‌آوران عرصه‌ی پژوهش‌های ادبی ایران بدل شد.

نگاهی به «زائر چشمه های گمنام»

«زائر چشمه­ های گمنام» یکی از آثار ناب و پیراسته و  پر از طراوت و شیوایی و زیبایی زبان فارسی و یکی از برجسته ­ترین آثار ادبی از نوع خود است از شاعری وارسته که در این سال ها شناختم؛ شاعری که آثارش از معرفتی انسانی و کمیاب نزد اهل قلم یعنی فروتنی از سر  فضیلت و دانایی مایه می‌گیرد.

در لحظه‌های ریزش باران

«در لحظه‌های ریزش باران» ، مجموعه‌ای است از آب و رود و درخت و پرنده و باران… مطالعه ی شعرهای این کتاب، شما را به دیدار طبیعت سرسبز شمال می‌کشاند. از دریا تا جنگل، از کوه تا مزارع و باغات نور و عاطفه و احساس .

معرفی یک کتاب در باره ی بحران آرتساخ ( قراباغ )

آنچنان که نگاشته های تاریخنگاران و جغرافیدانان ایرانی و ارمنی و دیگر کشورهای جهان گواهی می دهند ، پهنه ای که امروزه « آرتساخ » (قراباغ) نامیده می شود ، در دوران باستان بخشی از ارمنستان باستان بود. در دوره ی فرمانروایی شاهنشاهان هخامنشی ، و با پیوند و همبستگی ملت های منطقه ی ایران ، این پهنه بخشی از یک ساتراپ هخامنشی شد. پیوندهای ژرف فرهنگی و سیاسی و اقتصادی ارمنستان با ایران در دوران شاهنشاهی های اشکانی و ساسانی نیز ادامه یافت و ژرف تر شد.

یکصد سال دادخواهی ارمنی (گذری در کتاب « نسل کشی ارمنی »)

در یکصد و دومین سالی که از آغاز نسل کشی بزرگ ارمنیان (۲۴ آوریل ۱۹۱۴) به دست دولت عثمانی می گذرد ، کتاب ها و مقاله های بسیاری در باره ی این فاجعه ی بزرگ بشری منتشر شده است . کتاب « نسل کشی ارمنیان ، ریشه ها و پیامدها » در میان کتاب هایی که درباره ی نخستین نسل کشی در سده ی بیستم نوشته شده است ، یک پژوهش ارزشمند برپایه ی اسناد به دست آمده است .

در همین زمینه