سه شنبه, 04ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان ساخت کتابخانه مرکزی یزد بدون تعدیل طبقات اضافی از سرگرفته شد

یادمان

ساخت کتابخانه مرکزی یزد بدون تعدیل طبقات اضافی از سرگرفته شد

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ در حالی که طی مصوبه جلسه‌ای با حضور همه دست‌اندرکاران شهری یزد، بر تعدیل کتابخانه مرکزی آن تاکید شده بود، طی سه روز گذشته، ساخت این کتابخانه در بافت تاریخی و ثبت شده یزد از سر گرفته شد.
 
به گزارش CHN، حدود 13 سال قبل ساخت کتابخانه مرکزی یزد با ارتفاعی بیش از حد مجاز در بافت تاریخی این شهر آغاز شد و در حالی که اسکلت‌بندی آن تا ارتفاع 18 متر بالا رفته بود، طی مخالفت و پیگیری سازمان میراث فرهنگی و تشکل‌های غیر دولتی مردم‌نهاد، ادامه ساخت این پروژه متوقف باقی‌ماند.
 
از سوی دیگر در حالی که طی مصوبه‌ سال 1388 و در جلسه‌ای با حضور وزارت مسکن و شهرسازی، استاندار یزد، مسئولان میراث فرهنگی، مدیرکل مسکن و شهرسازی، مدیرعامل سازمان مسکن سازان و شهرداری یزد، بر تعدیل 9 متر از ارتفاع این ساختمان توافق شد، طی سه روز گذشته، ساخت این ساختمان بدون تعدیل طبقه اضافی آن از سر گرفته شده است.
 
«علیرضا صادقی»، دبیر شبکه انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی استان یزدام با اعلام خبر از سرگیری ساخت و ساز در کتابخانه مرکزی یزد به CHN گفت: «ظهر روز 12 خردادماه پس مدت‌ها توقف در ساخت کتابخانه، کارگران دوباره و بدون تعدیل طبقات اضافی شروع به کار کردند.»
 
وی در ادامه گفت: «پس از اطلاع از ساخت دوباره کتابخانه، در همان ساعت اولیه این موضوع به سازمان میراث فرهنگی استان یزد و یگان پاسداران میراث گزارش داده شد اما تا این لحظه هنوز جلوی روند کار گرفته نشده است.»
 
به گفته وی ساخت این کتابخانه در حالی از سرگرفته شده که رئیس سازمان میراث فرهنگی یزد با حفظ سمت سرپرستی این سازمان، فرماندار یزد نیز شده است.
 
بافت تاریخی یزد با شماره ثبتی 15000 در تاریخ 1384 به عنوان بزرگترین بافت خشتی جهان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است و مقدمات ثبت جهانی آن نیز آماده می‌شود. این در حالی است که ساخت این کتابخانه می‌تواند شرایط ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را با مشکل مواجه کند.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید