دوشنبه, 27ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان سازندگان کتابخانه مرکزی یزد به قوانین احترام بگذارند

یادمان

سازندگان کتابخانه مرکزی یزد به قوانین احترام بگذارند

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ یک عضو شواری اسلامی شهر یزد با غیرقانونی خواندن ساخت و ساز در کتابخانه مرکزی خواستار توجه و رعایت قوانین مصوب برای کوتاه کردن ارتفاع غیرمجاز این کتابخانه شد.
 
به گزارش CHN مسئولان ساخت کتابخانه مرکزی یزد طی یک هفته گذشته بدون توجه به مصوبات استانی در خصوص کوتاه شدن طبقه اضافی آن (حدود 9 متر) ساخت و ساز در این ساختمان را از سر گرفتند.
 
«وحید خباززاده»، عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان این موضوع که از سرگیری ساخت کتابخانه بدون کوتاه شدن طبقه اضافی تخلف است به CHN گفت: «پیش از این و طی مصوبات استانی، اعلام شد که بخشی از ارتفاع این کتابخانه باید کوتاه شود. اما شاهد آن هستیم که بدون رعایت قانون ساخت کتابخانه از سرگرفته شد.»
 
ساخت کتابخانه مرکزی یزد در فضایی به مساحت 12 هزار متر مربع و در زمینی به زیربنای 6 هزار متر مربع حدود 13 سال قبل (حدود سال‌های 1376) آغاز شد. این کتابخانه در بلوار بسیج و در زمینی که شهرداری یزد آن را انتخاب کرده بود ساخته شده است.
 
در خردادماه سال 1387 نشستی با حضور مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی، استاندار و مسئولان میراث فرهنگی، مدیرکل مسکن و شهرسازی، مدیرعامل سازمان مسکن سازان و شهرداری یزد برگزار و با ادامه ساخت اصولی کتابخانه مرکزی یزد موافقت شد.
 
در این نشست نحوه ادامه این پروژه مورد بررسی قرار گرفت و طی صورتجلسه‌ای به تصویب رسید. بر اساس این توافق، ادامه ساخت كتابخانه مركزی یزد با تعدیل یک طبقه از آن و با ارتفاع 9 متر ادامه خواهد یافت.
 
همچنین در این نشست مقرر شد بر اساس مقررات میراث فرهنگی ارتفاع این سازه یک طبقه تعدیل شده و با این تعدیل خواسته سازمان میراث فرهنگی محقق شده است. وزارت مسکن و شهرسازی از طریق نماینده خود سازمان مسکن سازان، ارشاد اسلامی و شهرداری و میراث هزینه‌های ساخت این مجتمع بزرگ فرهنگی را تامین می‌کند.
 
به گفته خباززاده در حال حاضر ساخت و ساز در طبقات بالایی متوقف شده است. این عضو شورای شهر گفت:‌ «اعضای شواری شهر یزد به رعایت تمام قوانین مربوط به میراث فرهنگی تاکید می‌کنند و معتقدند که باید به این قوانین احترام گذاشت.»
 
به اعتقاد وی اگر از ابتدا به قوانین میراث فرهنگی احترام می‌گذاشتند هرگز این کتابخانه ساخته نمی‌شد و امروز هم نیازی به بحث و جدل‌ها سر کوتاه کردن طبقات اضافی آن وجود نداشت.
 
از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند که کتابخانه مرکزی یزد در نقش جهان‌نمایی دیگر، ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را با مخاطره مواجه می‌کند. به اعتقاد این عده در صورت عدم رعایت قوانین سازمان میراث فرهنگی در ارتفاع غیرمجاز آن،‌ یونسکو بافت تاریخی یزد را که گفته می‌شود بزرگترین بافت خشتی جهان است، در فهرست میراث جهانی ثبت نمی‌کند.
 
خباززاده در پایان تاکید کرد که ادامه ساخت کتابخانه مرکزی یزد بدون توجه به مصوبات استانی، آینده بافت تاریخی را تهدید می‌کند و این به زیان مردم و استان است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید