شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس: افزایش طبقات هتل آسمان بدون مجوز میراث فرهنگی است

یادمان

روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس: افزایش طبقات هتل آسمان بدون مجوز میراث فرهنگی است

به‌دنبال اطلاع‌رسانی‌های گسترده خبرگزاری‌ میراث‌فرهنگی و دیگر رسانه‌ها از افزایش طبقات هتل‌ آسمان در حریم منظری مجموعه زندیه و ارگ کریمخانی روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس توضیحاتی را ارائه کرد. اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان فارس اعلام کرده است که افزایش طبقات هتل با مجوز میراث‌فرهنگی نبوده است.

nike flex contact boys shoes gray - Nike Air Force 1 Shadow Cashmere/Pale Coral - Pure Violet CI0919 - 700 | Streetwear & Hip Hop Klamotten Online Shop , DefShop

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس پس از اطلاع‌رسانی‌های گسترده خبرگزاری میراث‌فرهنگی و دیگر رسانه‌ها در خصوص افزایش طبقات هتل آسمان در حریم منظری ارگ‌کریمخانی توضیحاتی را ارائه کرد.
 
«کاظم بهادری‌پور» مسئول روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان فارس اعلام کرده است: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به دلیل تنوع و تعدد وظایفی که بر دوش دارد می کوشد تا با رویکردی همه جانبه ، ضمن ایجاد سازوکارهای مناسب برای توسعه گردشگری و صنایع دستی و رونق بخشیدن به فضای کسب و کار ، در حفاظت و احیاء آثار باارزش تاریخی و فرهنگی استان به عنوان هویت تاریخی و منابع و جذابیتهای اصلی گردشگری نقش خود را به طور کامل ایفا کند. اما متاسفانه عدم اشراف کافی به مسائل و وظایف این سازمان از سویی و عدم آگاهی مخاطبین از نگاه همه جانبه سازمان بعضا منجر به برداشتهای نادرست و متناقض از عملکرد این مجموعه می‌شود.
 
به‌گفته این مسئول، از جمله مواردی که متاسفانه اخیرا محل این سوء برداشت گردیده هتل آسمان واقع در خیابان رودکی است که به دلیل ارتفاع بنا و اظهار نظرهای متفاوت افراد مختلف در خصوص حریم منظری مجموعه زندیه مورد اختلاف نظر واقع شده و منجر به قضاوت در خصوص عملکرد این سازمان در امر حمایت از سرمایه گذاران شده است.
 
این در حالی است که افزایش توان اقامتی همواره و از دیرباز، از جمله دغدغه‌های مسئولین سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان بوده است به گونه‌ای که از زمان راه اندازی سازمان ایرانگردی و جهانگردی در سال 79، تعداد فضاهای هتلی استان از 28 واحد و 2200 تخت به 64 واحد با 5900 تخت در سال جاری رسیده است. مضاف بر اینکه در حال حاضر تعداد 45 واحد اقامتی با ظرفیت تقریبی 5000 تخت در دست احداث اس.
 
هتل آسمان در سال 81 با 7 طبقه از سازمان ایرانگردی و جهانگردی وقت و شهرداری منطقه مجوز گرفته و تا سال 84 بدون کسب موافقت از سازمان مذکور نسبت به اخذ اصلاحیه پروانه ساختمان از 7 طبقه به 12 طبقه اقدام کرده است. در سال 84 ، با تاکید و تذکر سـازمان میراث فرهنگی وقت ، سرمایه گذار  نقشه های اصلاحی خود را ارائه و سازمان نسبت به بررسی و اعلام موافقت بهشهرداری وقت مبنی بر تایید 5 طبقه اصلاحی و 3 طبقه جدید (مجموعا 8 طبقه روی 7 طبقه قبلی) اقدام و نهایتا در سال 86 پس از هماهنگی لازم با شهرداری و استعلام از آخرین وضعیت اصلاحیه های صادره از شهرداری منطقه ، نقشه های معماری هتل مذکور را براساس آخرین تغییرات، با لحاظ 5/16 طبقه و 54 متر ارتفاع از صـفر-صـفر زمین مورد تایید قرار داده اسـت. بدیهی است در زمان بررسی نقشـه های معماری ، نظر تخصصی معاونت میراث فرهـنگی سـازمان اخذ و در تایید نقشـه ها دیده شده است.
 
بهادری‌پور تاکید کرده است، سرمایه گذار ، مجددا ضمن تغییر در نقشه های معماری و بی توجهی به تذکرات داده شده از سوی سازمان، اصلاحیه نقشه ها را به تأیید اداره کل نرسانده و همین امر باعث ایجاد اشکال در روند اجرای هتل شده است.
 
به‌گفته او، به نظر می رسد مباحث مطرح شده توسط سرمایه گذار مبنی بر «هیچگونه تخلفی صورت نگرفته و .. از کی تا به حال سازمان میراث فرهنگی مسئول صدور پروانه ساختمانی یا لغو آن شده و .. » دور از انصاف و صرفا دیدگاه شخصی ایشان و بدون در نظر گرفتن روال طی شده و کلیه مساعدتها و همراهی های انجام شده با سرمایه گذار در پروژه های اجرا شده توسط نامبرده بوده است.
 
بهادری‌پور معتقد است،این سازمان همواره کوشیده است در راستای توسعه گردشگری و ایجاد زیرساختهای لازم، حمایت از بخش خصوصی و رعایت حقوق سرمایه گذاران محترم را در اولویت امور خود قرار دهد. اما این امر منافی وظیفه قانونی سازمان متبوع در خصوص حفاظت از آثار باارزش تاریخی و فرهنگی استان نبوده و نخواهد بود. چه اینکه اگر سرمایه گذار محترم هتل آسمان ، پیش از هر گونه اقدامی ، هماهنگی با این سازمان را در خصوص افزایش بنا مد نظر قرار داده بود در حال حاضر با اشکالات موجود مواجه نشده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه