شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان مسجد تاریخی فال تخریب نمی‌شود

یادمان

مسجد تاریخی فال تخریب نمی‌شود

فال در انتظار قرعه‌ای است که مسئولان استانداری، میراث‌فرهنگی و خیرین منطقه برای تخریب و نجات مسجد می‌اندازند. خیرین منطقه با حمایت استانداری درحالی به گفته اهالی فال، بخش‌هایی از مسجد سفید را به‌ قصد ساخت مسجد جدید تخریب‌ و درهای آن را کنده‌اند که مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس می‌گوید: «مسجد تاریخی فال تخریب نمی‌شود و هر گونه اتفاق و دخل و تصرفی در مسجد با استعلام از میراث‌فرهنگی استان صورت می‌گیرد».

boohoo , Womens & Mens Clothes , Shop Online Fashion | Air Jordan 4 Retro "Metallic Red" - nike air lightning low shoes - CT8527 - 112

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ سایه سیاه مرگ بر سر مسجد سفید فال می‌چرخد. اهالی فال دست به دعا چشم به مسجدی دوخته‌اند که گفته می‌شود 1300 سال از عمر آن می‌گذرد. هر چند که باستان‌شناسان معتقدند، مسجد سفید در دوره‌های مختلف تاریخی بازسازی و مرمت شده است اما تاکید دارند که زیر همین بنا، مسجد دیگری قرار دارد که آشکار شدن سازه‌های‌ تاریخی‌اش نیازمند کاوش‌های متعدد باستان‌شناسی است. 
 
به‌گزارش CHN، با این وجود چندی پیش اهالی فال خبر دادند که بخشی از مسجد به بهانه ساخت مسجدی جدید از بین‌رفته‌است؛ تخریبی که گفته می‌شود با حمایت استانداری بوده و نماینده میراث‌فرهنگی هم نتوانسته جلوی آن را بگیرد تا و کنده شدن درهای مسجد پیش رفته است.
 
موضوعی که وقتی با مدیر کل دفتر فنی استانداری در میان گذاشته می‌شود، در اولین پاسخ تلفنی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و از خبرنگار CHN فرصتی می‌خواهد تا این اتفاق را پیگیری کند.
 
«علیرضا صحرائیان» مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس پس از پیگیری‌ از فرمانداری و اداره میراث‌فرهنگی استان فارس به CHN می‌گوید: «استانداری و هیچ دستگاه دیگری قرار نیست به تخریب مسجد فال بپردازند».
 
او می‌گوید: «خیرین منطقه فال می‌خواستند مسجدی را در راستای طرح توسعه و در مجاورت مسجد سفید فال احداث کنند و قصد تخریب این بنا را نداشتند».
 
او اما در پاسخ به این پرسش که درحال‌حاضر درهای مسجد سفید کنده شده و بخشی از بنا آسیب دیده، ضمن آنکه اگر قرار باشد مسجدی هم در مجاورت مسجد سفید ساخته شود باید با هماهنگی میراث‌فرهنگی و بدون تعرض به محوطه تاریخی که در زیر مسجد وجود دارد صورت بگیرد گفت: «مذاکرات صورت گرفته میان فرماندار و مدیریت میراث‌فرهنگی استان فارس نشان می‌دهد که هماهنگی خوبی میان نهادها وجود دارد و اگر خیرین قرار باشد در قالب طرح توسعه، مسجدی در مجاورت مسجد سفید احداث کنند باید همراه با نظارت کارشناسان میراث‌فرهنگی باشد».
 
به‌گفته صحرائیان، درحال‌حاضر مذاکرات میان دستگاه‌ها ادامه دارد و هر اتفاقی که قرار باشد بیفتد با نظارت و استعلام میراث‌فرهنگی انجام می‌گیرد.
 
این درحالی است که شنیده شده، اداره میراث‌فرهنگی فارس برای دادن مجوز ساخت مسجد جدید تحت‌فشار برخی ارگان‌های استانی قرار دارد، به‌گونه‌ای که در مرحله اولیه تخریب نماینده میراث‌فرهنگی نتوانسته هیچ اقدامی برای جلوگیری از تخریب انجام دهد و به‌گفته اهالی محل، نظاره‌گر تخریب بوده است.
 
کارشناسان و باستان‌شناسان اما به اهمیت این مسجد تاریخی تاکید می‌کنند. آن‌ها معتقدند، پس از ویرانی سیراف در قرن 4 هجری بزرگان شهر سیراف به روستای فال مهاجرت می‌کنند و شهر فال در سده‌های میانه اسلامی به بزرگترین پایگاه مذهبی استان فارس تبدیل می‌شود؛ به‌گونه‌ای که شهر فال رهبریت مذهبی فارس را در سده‌های میانه اسلامی مدیریت می‌کند و بعدها خاندان فال‌اسیری به‌ویژه مجتهد بزرگ که در نهضت تنباکو نقش موثری داشت از همین خاندان است که امروزه در شهر شیراز در کنار آرامگاه حافظیه مدفون شده است.
 
از فال دانشمندان بسیاری در سده‌های میانه اسلامی و به‌ویژه در دوره صفویه با عنوان مرکز شیعه این شهر در فارس مشهور بوده و به‌عنوان یک پایگاه شیعی شناخته شده است.
 
مسجد اولیه فال در قرن هفتم ه.ق بنیان نهاده شد که بعدها در همین شهر مسجدی در دوره صفویه در قرن دهم ه.ق مورد بازسازی قرار گرفت و سرانجام در دوره پهلوی مسجدی دیگری برای این شهر احداث شد که معماری آن در تداوم همان مسجد اولیه سده ه.ق است. مسجدی که هم‌اکنون در حال تخریب است زیر آن محوطه باستانی است و مسجد دیگری زیر این بنا وجود دارد که هر دو باستانی هستند. بنابراین هرگونه کندو کاوی در حیاط این مسجد تخریب مسجد باستانی را در پی خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه