دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان احتمال وجود سایت تاریخی در محدوده سیکل ترکیبی کازرون - لزوم انجام کاوش

یادمان

احتمال وجود سایت تاریخی در محدوده سیکل ترکیبی کازرون - لزوم انجام کاوش

خبرگزاری مهر: کارشناسان بر این باورند که باید کاوشهای باستان شناسی اطراف نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون آغاز شود زیرا ممکن در این منطقه یک سایت تاریخی قرار داشته باشد.

SneakersbeShops® , Shop Online For Luxury, High-End Fashion, Expensive & Authentic Designer Brands | Nike Air VaporMax for Men & Women - nike free tr fit squiggle shoes - IetpShops - Buy Online

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان در گفتگو با خبرنگار مهر خواستار آغاز کاوشهای باستان شناسی اطراف نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون شد و گفت: سفالهای پراکنده در تپه های اطراف نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون به همراه برخی از کشفیات اتفاقی آثار و اشیاء تاریخی پیرامون این نیروگاه که طی سالهای گذشته به دست آمدند این نظریه را در پی داشت که نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون در یک سایت تاریخی بنا شده با این وجود تاکنون هیچگونه فعالیت مشخص و هدفمند باستان شناسی برای شناسایی آثار احتمالی موجود در لایه های زیرین خاک در این سایت صورت نپذیرفته است.

محسن عباسپور افزود: اولین اشیا تاریخی به دست آمده در نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون که در جریان خاک برداری برای احداث یکی از سه کولینگ این نیروگاه در سال 84 به دست آمد، توجه برخی از محافل و جریانهای باستان شناسی کشور را به خود جلب کرد اما باوجود اهمیت بالای این اشیاء تاریخی، تاکنون هیچگونه فعالیت باستان شناسی منسجمی در این منطقه صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: منطقه ای که امروز به عنوان شهرستان کازرون می شناسیم، در دوران ساسانیان اهمیت قابل توجهی داشته و در مرکز یکی از پنج ایالت و کوره اصلی ساسانیان واقع شده بوده تا آنجا که امروزه دو شهر مهم ساسانی، یکی شهر تاریخی بیشاپور و دیگری شهر تاریخی سرمشهد در این منطقه شناسایی شده است.

عباس پور اظهار داشت: اما برخی از مطالعات باستان شناسی در این منطقه حاکی از آن است که هنوز شهرها یا محوطه های ساسانی دیگری نیز در کازرون وجود دارد که باید مورد کاوش قرار گیرند.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان افزود: از جمله برجسته ترین اشیاء تاریخی کشف شده در سایت نیروگاه ترکیبی کازرون، یک گورنوشته تاریخی است که به لحاظ قدمت تنها با اختلاف 19روز از قدیمی ترین گورنوشته موجود که در شهرستان اقلید کشف شده به عنوان دومین گورنوشته ی تاریخی محسوب می شود که این مسئله می تواند بر اهمیت باستان شناسی منطقه مذکور اضافه کنند.

وی گفت: علاوه بر این گورنوشته تاریخی که اکنون در موزه بیشاپور نگهداری می شود یک گچ بری نفیس و چند شیء سنگی دیگر نیز در محوطه نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون کشف شد که به همراه خرده سفالهای فراوان موجود در محل، می تواند حاکی از وجود یک سایت تاریخی در این منطقه باشد.

عباسپور افزود: نتایج به دست آمده از مطالعات پراکنده تاریخی در منطقه کازرون بارها اثبات کرده که در نقاط مختلف این شهرستان آثار متعدد دوره ساسانیان وجود دارد که این مسئله باعث شده کازرون به عنوان یکی از مناطق مهم مطالعاتی پیرامون این دوره تاریخی محسوب شود.

وی بیان کرد: به طور حتم با شروع فعالیتهای منسجم و هدفمند باستان شناسی در سایت های مختلف تاریخی در این شهرستان و از جمله محوطه نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون، چنین اقداماتی می تواند کمک شایان توجهی به شناخت هرچه بهتر حضور ساسانیان در مناطق جنوبی فارس کرده و فضاهای مطالعاتی و باستان شناختی جدیدی را در برابر پژوهشگران و باستان شناسان گسترده کند.

نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون در چهار کیلومتری شرق کازرون و در فاصله 30کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور واقع شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه