چهارشنبه, 23ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم دریاچه ارومیه به 12 تا 15 میلیون مترمکعب آب احتیاج دارد

زیست بوم

دریاچه ارومیه به 12 تا 15 میلیون مترمکعب آب احتیاج دارد

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:
دریاچه ارومیه به 12 تا 15 میلیون مترمکعب آب احتیاج دارد
مساحت پارک ملی دریاچه تا 250هزار هکتار كاهش یافته است

برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا


مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: دریاچه ارومیه برای رسیدن به وضعیت نرمال و طبیعی احتیاج به 12 تا 15میلیون متر مکعب آب دارد.


حسن عباس‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود: کمبود آب دریاچه ارومیه بایستی با اعمال مدیریت صحیح بر روی منابع آب حوضه و قرار دادن این اکوسیستم به عنوان یک حق آبه گیر، انتقال بین حوضه‌ای آب به حوزه اصلی آبریز دریاچه ارومیه و مطالعه و بررسی بارور کردن ابرها در منطقه به عنوان راهکارهای اساسی جبران شود.


وی در مورد حفظ و ارتقای وضعیت موجود دریاچه خاطرنشان کرد: وجود آب و مشخص کردن سهم دریاچه از طریق روان‌آبهای سطحی (رودخانه ها) و افزایش راندمان آبیاری کشاورزی در جهت کمک به کم مصرف کردن آب در بخش کشاورزی از دیگر راهکارها است.


مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی درخصوص مساحت پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: مساحت این پارک ملی با استناد به مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست 60 متر از آخرین نقطه پیشرفتگی آب درسال 53 (خط تراز 1277.06 متر از سطح دریاهای آزاد)تعریف شده است که در زمان پر آبی 570 هزار هکتار و در زمان کم آبی که در حال حاضر اتفاق افتاده است با افت مساحت حدود 200 تا 250هزار هکتار به حدود 300 تا350 هزار هکتار تقلیل یافته است.


عباس نژاد در مورد وظیفه نهادها جهت حفظ و ارتقای سطحی دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: عمده ترین نهادهای درگیر در وضعیت دریاچه، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی هستند که لازم است با برنامه ریزی‌های دقیق نسبت به اعمال مدیریت صحیح و منطقی در مصرف آب و توزیع آن در بین ذی‌نفعان اقدام كنند. وزارت نیرو بایستی با طرح‌های توسعه‌ای منابع آب خود را منطبق بر نیازهای آبی پارک ملی دریاچه ارومیه كند، حفظ و حراست از مرز پارک ملی دریاچه جهت جلوگیری از ساخت و سازهای احتمالی در اطراف آن و ممانعت از ورود هرگونه آلودگی به دریاچه نیز از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه