پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر چگونه هوای خانه خود را تمیز نگه دارید؟

خبر

چگونه هوای خانه خود را تمیز نگه دارید؟

مواد شیمیایی از جمله حشره‌کش‌ها، رنگ‌ها، براق‌کننده‌ها، واکس‌ها ، چسب‌ها، پاک‌کننده‌ها ، خوشبوکننده‌ها و سفیدکننده‌ها، دارای مواد تبخیر شونده هستند که از این مواد بخشی از آن تبخیر و وارد هوای تنفسی می‌شود و حتی بعضی از این مواد نیز ممکن است قابل اشتعال باشند.

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | 106 - Nike WMNS Air Force 1 Shadow 'Pastel' - LacollesurloupShops - nike dunks brown white black friday images , CI0919

به گزارش ایسنا به نقل از منابع اینترنتی استفاده از این مواد واکنش‌های سریعی چون سوزش و خارش چشم ، بینی و گلو و سردرد را در پی دارد و تماس با آنها در طولانی‌مدت به از دست دادن قدرت تمرکز، حالت تهوع، آسیب‌های کبدی و کلیه و دستگاه اعصاب منجر می‌شود. اثر سرطان‌زایی برخی از این مواد نیز بر حیوانات و انسان به اثبات رسیده است.

*برای مقابله چه باید کرد؟

- در ابتدا باید مشخصات روی بسته‌های مواد شیمیایی را به خوبی مطالعه و بعد آنها را خریداری کرد.

- به ترکیبات ماده و اخطارها ی لازم درمورد آنها توجه کنید.

- از هر ماده‌ای در موارد مصرف ذکرشده بر روی بسته آن و بر اساس اطلاعات داده شده استفاده کنید. مثلاً اگر روی بسته پودری نوشته شده بود برای پاک کردن وان، دستشویی و کاشی ، از آن برای پاک کردن جرم ظروف استفاده نکنید.

- این مواد را در بسته‌بندی‌هایی انتخاب کنید که امکان پاشیده شدن ، نشت کردن و ریزش نداشته باشند.

- مواد شیمیایی را در ظروف اصلی خودشان نگهداری و سعی کنید برچسب مشخصات روی ظروف حفظ شود.

- استفاده از توری برای جلوگیری از ورود حشرات بهتر از استفاده از مواد حشره کش است.

- مواد خوشبوکننده هوا در واقع فقط سلولهای بویایی را بی‌حس می‌کنند وگرنه تأثیری در رفع بوی بد ندارند. نظافت و تهویه مناسب بهترین راه برای رفع بوی ناخوشایند در محیط خانه است.

- رنگهای پلاستیک کم ضررتر از رنگهای روغنی هستند. به این دلیل که با آب رقیق می‌شوند درحالی که در نقاشی با رنگهای روغنی بایستی از تینر و حلالهای نفتی استفاده کرد.

- نقاشی با قلم‌مو بهتر از نقاشی با وسایل رنگ‌پاش یا اسپری‌های رنگی است. اسپری و پیستوله مقدار زیادی رنگ وارد فضا می کنند.

- پس از نقاشی بایستی در و پنجره‌ها را کاملا باز گذاشت تا رنگ زودتر خشک و هوای آلوده خانه کاملاً تهویه شود.

- ذخیره کردن مواد سوختی خصوصاً بنزین در محل زندگی به علت تبخیر آن موجب آلودگی هوا می‌شود و احتمال آتش‌سوزی را نیز افزایش می‌دهد.

- در خشکشویی‌ها به جای آب و مواد پاک‌کننده معمولی از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. باقی مانده این مواد بر روی لباسها درخانه و محل نگهداری لباس به تدریج تبخیر می‌شوند . این مواد از آلوده‌کننده‌های هوای خانه هستند . حتی‌الامکان از خشکشویی لباس‌ها خودداری کنید.

- با قرار دادن یک یا دو گیاه می‌توان هوای یک اتاق را تازه نگه داشت و برای مساحت ۹ متر مربع حداقل یک گیاه آپارتمانی لازم است اما هنگام نگهداری از گلها و گیاهان آپارتمانی لازم است نکات ایمنی و بهداشتی هم مورد توجه قرار گیرد. مثلا برخی گیاهان سمی‌اند و باید در هنگام انتخاب گیاه به این نکته توجه داشت. به ویژه اگر در خانه کودکی دارید توجه به این نکته ضروری است. همچنین قرار دادن گلدانها جایی دور از دسترس کودکان و استفاده نکردن از سنگها و وسایل تزئینی جذاب در خاک گلدانها از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از حوادثی مانند خفگی و مسمومیت در کودکان باید به آنها توجه داشت. کودکان عادت دارند همه چیز را به دهان ببرند و در صورت در دسترس بودن گلدانها ممکن است با گیاه و یا کود مسموم شوند.

- گاهی اوقات خاک گلدانها و آب و آلودگی‌های موجود در زیرگلدانی موجب رشد قارچها و کپک‌ها و لارو حشرات و انتشار آلودگی در خانه می‌شود که لازم است با رعایت بهداشت و تعویض به موقع خاک گلدانها از چنین مشکلی پیشگیری کرد. به خطر سقوط نیز توجه داشته باشید و گلدانها را در داخل یا بیرون ساختمان طوری قرار دهید که احتمال سقوط وجود نداشته باشد.

- وسایل و لوازم موجود در اتاق خواب طوری است که گرد و غبار را به خود جذب می‌کند. گرد و خاک هم آلرژی و آسم را تشدید می‌کند. لازم است ملحفه‌ها و رختخواب‌ها به طور مرتب شسته و لوازم اتاق، مبلمان و فرش گردگیری و جارو شوند.

- اتاق نشیمن می‌تواند محل تجمع آلاینده‌های موجود در خانه باشد و به همین دلیل باید تهویه مناسب و هوا در آن جریان داشته باشد و به طور منظم گردگیری و جارو شود. دود سیگار حملات آسم را تشدید کرده و در کودکان مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند. در خانه سیگار نکشید و به دیگران هم اجازه ندهید در فضای بسته خانه سیگار بکشند. برای خوشبو کردن هوا از اسپری‌های خوش بوکننده که حاوی مواد شیمیایی حساسیت‌زا هستند، استفاده نکنید.

- اگر در خانه شومینه دارید مراقب منوکسیدکربن باشید، از بازبودن راه خروج هوا و مسدودنبودن دودکش مطمئن شوید. به تهویه هوای خانه توجه کنید و روزی چند بار پنجره‌ها را باز کنید تا هوا در خانه جریان داشته باشد.

- حمام مرطوب‌ترین محل در خانه است و تهویه مناسب در آن برای از بین بردن رطوبت و خشک شدن سطوح مهم است. رطوبت موجب رشد قارچها می‌شود و آلرژی، آسم و مشکلات تنفسی را تشدید می‌کند. تهویه مناسب و خشک نگه داشتن سطوح از رشد و انتشار قارچها پیشگیری می‌کند.

- محصولات سفیدکننده و ضدعفونی کننده که معمولا زیر سینک ظرفشویی نگهداری می‌شوند در صورت استفاده و نگهداری ترکیبات آلی فرار آزاد می‌کنند. بهتر است آنها را طبق دستورالعمل روی بسته بندی استفاده کنید و دور از دسترس کودکان قرار دهید. هنگام خرید محصولاتی بدون ترکیبات آلی فرار را انتخاب کنید. برای پیشگیری از انتشار منوکسیدکربن در آشپزخانه مطمئن شوید که اجاق گاز تهویه مناسب دارد. سیستم هود آشپزخانه باید به طور مناسب نصب، استفاده و تعمیر شود.

- بستن پنجره‌ها در تمام طول روز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. منوکسیدکربن یکی از آلاینده‌های خطرناک در هوای خانه است که در اثر احتراق در وسایل گازسور مانند بخاری و شومینه ایجاد می‌شود، توصیه می‌شود برای پیشگیری از مسمومیت با منوکسیدکربن روزی چند بار پنجره‌ها باز شود تا هوا در خانه جریان پیدا کند. با رعایت این نکات، آلودگی هوای خانه کاهش پیدا می کند اما افراد با مشکلات خاص مانند افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی بهتر است از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه