پنج شنبه, 30ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر راه‌های درمان حساسیت‌های بهاری

خبر

راه‌های درمان حساسیت‌های بهاری

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

اگر سیستم ایمنی بدن از مقابله با ذرات حساسیت‌زا و دفع آنها خودداری می‌کند، بر فرد مبتلا به حساسیت فصلی واجب است که بخشی از محیط زندگی خود را تغییر دهد.

به نظر می‌رسد که با فرارسیدن بهار، فصل شیوع آلرژی‌ها و حمله به افراد بی‌گناهی که تا قبل از عطسه کردن و دچار آبریزش بینی شدن از تماشا تغییر فصل احساس شادی و خرسندی می‌کردند، نیز از راه می‌رسد. موسم بهار زمانی است که بسیاری از مردم در می‌یابند که نسبت به چیزهای خاصی واکنش‌های آلرژیک دارند و برای برخی دیگر، بهار فصل ناگزیر خرید دستمال کاغذی‌ها و داروهای متعددی است تا شاید درد و ناراحتی شان تسکین پیدا کند.اما راه‌هایی وجود دارند که می‌توان با کمک آنها واکنش‌های آلرژیک و ذرات آلرژی‌زا را در بخش قابل توجهی از زندگی فرد به حداقل رساند. اگرچه به عنوان یک انسان، غیر ممکن است که یک پیله بسازیم و خود را تا تابستان در آن پنهان کنیم، اما در این مطلب چند پیشنهاد واقع بینانه‌تر برای کنترل آلرژی فصلی ارائه کرده‌ایم که در ادامه آنها را مرور می‌کنیم.

1- نخستین گام برای استقبال از فصل شکوفایی طبیعت، یک خانه تکانی بهاری است. اگرچه ممکن است زدن ماسک هنگام خانه تکانی شما را از خطر بمباران گرد و غبار در امان نگاه دارد، اما آنچه که مسلم است خانه تکانی امری ضرروی است.

2- گرمای مصنوعی و فقدان هوای تازه در فصل زمستان اغلب باعث می‌شود که گرد و غبار زیاد در کابینت‌ها و گوشه و کنار خانه جا خوش کنند. همیشه بهترین راه برای شروع کار، خلاص کردن خانه از شر این مزاحم‌های زیان آور است.

3- تمیز نگاه داشتن مداوم خانه برای افرادی که از آلرژی رنج می‌کشند، امری اجتناب ناپذیر است. هنگامی که کار شستشو و تمیزکاری اساسی خانه به پایان رسید،یک نظافت سطحی هفتگی می‌تواند شرایط امن و بی‌خطری را برای افراد بشدت حساس فراهم کند. خانه تکانی بهاری می‌تواند زمان تعویض وسایل خواب باشد تا اتاق خواب به محیطی عاری از آلرژی تبدیل شود.

4- ممکن است در اکثر خانه‌ها بالش‌های مخصوص ضد آلرژی وجود داشته باشد، اما برای آن افرادی که دچار واکنش‌های شدید آلرژیک می‌شوند، تشک‌ها و فنرهای مارپیچ تختخواب‌هایی موجود است که دارای بافت‌های پارچه‌ای محکم هستند و مانع ورود مایت‌های گرد و غبار به داخل آن می‌شوند.

5- یکی دیگر از تغییراتی که می‌توانید در خانه اعمال کنید، اضافه کردن قالیچه‌های کوچک به آن است. خرید قالیچه‌های کوچک نه تنها می‌تواند نمای حتی یک اتاق موکت شده را زیباتر کند، بلکه باعث می‌شود که قالیچه‌ها عاری از ذرات آلرژی‌زا باشد. همانطور که می‌دانید می‌توان به طور منظم و با دمای بالا بسادگی قالیچه‌ها را تمیز کرد و مایت ها(این موجودات ذره بینی موذی)را از بین برد.

6- از نظر شستشو، ملحفه‌ها، رومیزی‌ها ودستمال سفره‌های کتان، حوله‌ها و لوازمی از این قبیل باید با دمای حداقل 130 درجه شسته شوند. اگر ماشین لباسشویی خانگی شما فاقد چنین درجه بالایی است، می‌توانید برای شستشوی لوازم مذکور به لباسشویی‌های بیرون مراجعه کنید.

7- همیشه امکان برخورداری از محیطی با هوای تمیز و پاک میسر نیست, اما راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با به کار بستن آنها محیطی کم آلرژی زا‌تر داشته باشید. می‌توانید به جای پایین کشیدن شیشه خودرو که باد مواد آلرژی‌زا را نیز با خود به داخل می‌آورد، از دستگاه تهویه مطبوع برای تازه کرده محیط داخلی خودرو استفاده کنید.

8- از کشیدن سیگار و تماس با افراد سیگاری دوری کنید و اگر فردی قصد دارد حتما سیگار بکشد،از او بخواهید این کار را بیرون از محیط بسته انجام دهد؛ زیرا خانه و خودروی بدون دود سیگار نقش موثری را در جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک ایفا می‌کند.

9- وجود یک دستگاه رطوبت گیر می‌تواند از بسیاری از مشکلات مایت‌های گرد و غبار پیشگیری کند؛ زیرا آنها نمی‌توانند در رطوبت زیر 45 درجه رشد و تکثیر کنند. اما اگر این اقدام نیز مفید واقع نشد، نصب یک فیلتر هوا یا دستگاه پالایش میکروبی هوا می‌تواند تا حدودی از مشکلات مایت‌ها بکاهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه