یکشنبه, 26ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها گزارش تصویری

گزارش تصویری

ایران دورت بگردم - چارتاقی آتشکوه

چارتاقی آتشکوه یکی از مهم‌ترین آثار بجا مانده از دوران باستان است که در نزدیکی شهر نیم‌ور در استان مرکزی قرار دارد. باستان‌شناسان قدمت این بنا را به دوره ساسانیان مربوط می‌دانند. بنا شامل ستون‌های سنگی استوانه‌ای شکل است که بر روی هم استوار شده‌اند. محلی که این بنا قرار دارد دارای طبیعت سبزی است، اما اکنون این بنا در حال تخریب است. این اثر در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ با شمارهٔ ثبت ۳۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران دورت بگردم - گردشی کوتاه در شهر کهن قزوین (کسپین)

در شهر قزوین آثار کهن و باستانی گوناگونی از جمله کاروان‌سرای سعدالسلطنه، میمون قلعه، حمام قجر، آب انبار سردار، پیغمبریه، کاخ چهل‌ستون، امامزاده حسین، خیابان سپه قرار دارد.

همایش «جشن اسفندگان، پاسداشت مقام زن و زمین در ایران فرهنگی» برگزار شد

همایش «جشن اسفندگان، پاسداشت مقام زن و زمین در ایران فرهنگی» به تاریخ دوم اسفندماه 1397 در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار شد. این نشست به کوشش انجمن هم‌اندیشان ایران فرهنگی، نشریه‌ی امرداد، خانه کرمانشاه، انجمن فرهنگی هنری تلارپه و خانه پیشاهنگان انجام گرفت.

ایران دورت بگردم - کُنارَک در استان سیستان و بلوچستان

شهرستان کنارک یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر کنارک است. در مورد وجه تسمیه این شهر آنچه که بر سر زبان‌ها باقی‌مانده این است که در این مکان درختان کنار زیادی یافت می‌شده که به همین علت این شهر کوچک بندری به کُنارک معروف گشت.

ایران دورت بگردم - چابهار

چابَهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانهٔ دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. بنادر زیبا چابهار و کنارک و سواحل زیبای بیکران دریای عمان، مقبره غلام رسول، قلعه تیس، درخت انجیر معابد، جنگل های حرا، تالاب زیبای لیپار و صورتی ، روستای تاریخی تیس، کوههای مینیاتوری (مریخی)،‌ گل فشان و... از دیگر دیدنی‌های چابهار است.

ایران دورت بگردم - قلعه تیس (پرتغالی‌ها) چابهار

قلعه پرتغالی‌ها یا قلعه تیس در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. شماره ثبت ملی قلعه تیس ۵۵۵ می‌باشد.

در همین زمینه