یکشنبه, 26ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها نگاه روز

نگاه روز

مناقشۀ قفقاز و تغییرات ژئواستراتژیک در منطقه

درست یک سال پس از آغاز جنگ  44‌ روزه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، آقای الهام علی‌اف در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه، از برگزاری مانور نیروهای مسلح ایران در جنوب ارس انتقاد کرد. وی در سخنان خود به‌گونه‌ای خود را سخنگوی آذربایجانی‌های جهان نامید.

ایرانیان و تحولات افغانستان

رویدادهای افغانستان و تسلط روزافزون طالب‌ها بر این کشور به یکی از مهم‌ترین اخبار در میان بسیاری از ایرانیان مبدل شده و گروه زیادی از ایرانیان با نگرانی رویدادهای افغانستان را تعقیب می‌کنند.

سلطۀ طالبان تهدیدی علیه جهان است ! (نامۀ سرگشادۀ احمد مسعود خطاب به قدرت‌های منطقه و جهان)

طالبان یک گروه تندرو است که از نام دین و مذهب جهان را به چشم افراطی و تندگرایی می‌بیند. این گروه افراطی در همکاری با دولت‌های هدفمند به‌عنوان یک بازیگر در افغانستان پرچم سفیدش را بلند کرد.

لزوم آمادگی در برابر تحولات جاری در شمال ارس

قفقاز یکی از حوزه‌های راهبردی و مؤثر در امنیت ملی در محیط پیرامونی کشور است که در سال گذشته با تحولات پیچیده‌ای دست‌ به‌ گریبان بوده است. جمهوری آذربایجان با یاری اسرائیل و همکاری گسترده ترکیه موفق به تسلط بر بخش‌های زیادی از مناطق مورد مناقشه با ارمنستان شد؛ البته این تحولات منجر به آن نشد که آرامش و ثبات به شمال رود ارس بازگردد.

پناهندگی به مغولستان - جواد رنجبر درخشی لر

دیروز در خبرها خواندم که یک جودوکار ایرانی به مغولستان پناهنده شده است. فعلا هیچ موضع منفی درباره این کار ندارم اما دو پرسش در این بین مطرح کردنی است:

دانشگاه یا مرغداری!

نوشته‌اند که در صورت امکان نحوه‌ی تبدیل رساله (پایان‌نامه) به کتاب را توضیح دهید. شاید مهمترین سوال برای دانشجویان دکتری و فوق لیسانس باشد. واقعیت این است که ما مشکلات خیلی خیلی زیادی در آموزش عالی داریم. این سوال نیز از عوارض ذاتی همان مسائل است.

در همین زمینه