سه شنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها نگاه روز

نگاه روز

نگاهی بر یک یادداشت در مجله بخارا؛ شماره 131، خرداد، تیر 1398

«شهر» در اوستایی: خْشَثْرَ، پارسی باستان: خْشَسَّ، ارمنی: اَشخَره، شهربان نیز از پارسی‌باستان خْشَسَّ پاوا، در پارسی‌میانه‌کتیبه‌ای خْشَثْرَپ (:ف. فروشی) یونانیش ساتراپ، در متن‌های‌پهلوی «شَتْر» و به شکلهایِ«شَتْر ئی اِران، اِران شَتْر، شَتْر ئی هیونان» (: یادگار زریران)، شَتْریار، شَتْریستان،... آمده است. کاربرد واژه ایران‌شهر در متن اشکانی یادگار زریران:« او کاروان ئی اِیران‌شَتر اِتُون بِ اِیستِند کا وانگ به اُ آسمان شَوِیت» ترجمه: و کاروان ایران‌شهر بایستند کِشان بانگ به آسمان شود. (یادگارزریران، ماهیار نوابی). در سرآغاز متن کارنامه اردشیرپاپکان: «پَت کارنامَک ئی اَرتَخشِیر ئی پاپکان اِتُون نیپیشت اِستات کو پس هَچ مَرگ ئی اَلِکسَندر ئی هرُومیک اِیران‌شَتر دو سَت او چیهیل کَتَک خُوَتاییه بوت». ترجمه: به کارنامه اردشیر پاپکان ایدون نوشته بود که پس از مرگ اسکندر رومی ایرانشهر را 240 کدخدایی بود.

درستی و نادرستی در علم

چطور می‌شود که زمانی یک نظریه، یک پدیده، یک محصول فناوری، یک ابداع رواج می‌یابد و در بارهٔ آن تبلیغ می‌شود و زمانی دیگر مصرف آنها ممنوع شده و از رواج می‌افتد و حتی از مصرف آن نهی می‌شود. یعنی معیار صدق و کذب در علم چیست؟ و چگونه یک نظریه یا یک فناوری درست از نادرست باز شناخته می‌شود.

به خجستگی سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، نامی برای همیشه

سالروز آزادسازی خرمشهر را هرچه باشکوه‌تر ارج‌ گزاریم تا همه بدانند که ما یک ملتیم و هر کس که درپی جدایی خوزستان بوده٬ سرانجام ناکام و بدنام چشم از جهان فرو‌بسته است.

راستی از خرمشهر چه خبر؟ - فرهاد رهبری

یاد حرفها و سخنان بی‌راهی که نه برای آبادانی این شهر و نه جهت خرم کردن دوباره آن بلکه برای تغییر نام آن از زبان برخی از مسئولین این شهر و استان و قوم گرایان می‌افتم که به راستی  دل هر ایرانی را  می آزارد.

سفر به خوزستان و سخنی با دوستان خوزستانی

دوران نوجوانی از هواداران داستان‌های زنده‌یاد اسماعیل فصیح بودم. وصف سحرانگیز فصیح از تهران قدیم، مرا به دنبال رد پای جلال آریان تا گذرهای درخونگاه می‌کشاند. بعدها شرح دلپذیر او از خوزستان که حتی هنگامی که این خطه در آتش فتنۀ بعثی‌ها می‌سوخت، بسیار شنیدنی است، مرا راهی این دیار زرخیز کرد تا خط سیر نوشته‌های فصیح را زندگی کنم.

به‌مناسبت روز زن

 

مقام و جایگاه و منزلت زن و زنانگی و مادرانگی درعالم انسانی ما بس رفیع و بغایت ویژه است. این آفریده ی آفریدگار و پیامبر مبعوث زندگی رازآمیز ترین وجه انسان بودن آدمیست .همه ما فرزندان و بسط هستی مادرانمان هستیم در رحم مادرانمان ازشیره جان زاینده او مکیده ایم و  قوت و قوّت گرفته ایم  و با رنگ و بو وعطر خوش و طعم شیرین هستی زنانه و مادرانه ی مادرنمان چشم درجهان گشوده ایم.

 

در همین زمینه