پنج شنبه, 31ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر وجود یک مبتلا به ام‌ اس در هر خانواده تا 10 سال آینده

خبر

وجود یک مبتلا به ام‌ اس در هر خانواده تا 10 سال آینده

یک عضو انجمن ام اس: تعریف خانواده در نظام سلامت متفاوت است/ «ام اس - MS» سرطان نیست.

shock drop air force 1 full uv reactive | Nike Dunk Low Pro SB 304292 - 102 White Black Trail End Brown Sneakers – Ietp - nike sb mogan mid 2 white laces for sale in ohio

یک عضو انجمن ام اس گفت: تعریف خانواده در نظام سلامت با تعریف خانواده در نظام ثبت‌احوال تفاوت دارد، بنابراین بر اساس تعریف خانواده در نظام سلامت در 10 سال آینده، یک فرد مبتلا به ام اس در هر خانواده زندگی می‌کند.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حسین کرمان‌پور در گردهمایی حامیان انجمن ام اس که شب گذشته در تالار آبگینه برگزار شد، گفت: خانواده در نظام سلامت شامل پدر و مادر، پدر و مادر پدر و مادر، نوه‌ها و نتیجه‌ها می‌شود، اما خانواده در نظام ثبت‌احوال به معنای مادر، پدر و فرزندان است.

وی تاکید کرد: معمولا خانواده‌ها بر اساس تعریف ثبت‌احوال به بیماری‌های ویروسی و واگیردار مبتلا می‌شوند، اما بر اساس تعریف خانواده در نظام سلامت دچار بیماری‌های ژنتیک مانند عوارض قلبی عروقی می‌شوند.

دبیر اجرایی نهمین کنگره بین‌المللی ام‌ اس درباره ویژگی‌های این رویداد، اظهارکرد: تاکنون در زمینه درمان مبتلایان به ام‌اس، متخصصان مغز و اعصاب‌، محور محسوب می‌شدند، چون این بیماری سلسله اعصاب مرکزی را گرفتار می‌کند، اما در حال حاضر مشخص شده که درمان ام‌ اس تنها به حوزه مغز و اعصاب محدود نمی‌شود، بلکه تغذیه، روانشناسی و توانبخشی نیز در درمان آن موثر است.

وی افزود: متخصصانی مانند ایمنی‌شناسان در شناسایی و درمان ام اس نقش مهمی دارند، بنابراین در کنگره نهم متخصصان رشته‌های مختلفی چون ژنتیک، روانشناسی، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، چشم، بیماری‌های داخلی، روانپزشکی، شرکت می‌کنند.

کرمان‌پور تصریح کرد: پرستاران در درمان بیماری ام اس نقش زیادی دارند، علاوه بر آن نحوه برخورد پزشکی که برای نخستین بار قرار است ابتلا به ام اس را به اطلاع بیمار برساند، بسیار مهم است و نحوه اطلاع دادن او به بیمار، نقش مهمی بر درمان بیمار دارد.

این عضو هیات مدیره انجمن ام اس افزود: پزشکان عمومی نقش ویژه‌ای در شناسایی و ارجاع درست بیماران ام اس دارند. در این جهت لازم است که پزشکانی که قرار است در طرح پزشک خانواده فعالیت کنند، توانایی‌های لازم را در شناسایی علائم اولیه ام اس و ارجاع صحیح بیماران به متخصصان داشته باشند.

وی در پایان با بیان اینکه ام اس، سرطان نیست، تاکید کرد: این بیماری جزو موارد واگیردار محسوب نمی‌شود و هنوز علت اصلی آن مشخص نیست. جوانان به ویژه زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه