چهارشنبه, 30ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر نشانه‌های مردان افسرده چیست؟

خبر

نشانه‌های مردان افسرده چیست؟

« پناه‌بردن به کار تمام‌وقت، روی‌آوردن به مواد مخدر و استراتژی‌های مقابله‌ای ناسالم شاید از جمله علائمی باشد که شما هم در مبتلایان به افسردگی و بخصوص مردان دیده باشید؛ چون به گفته کارشناسان اینها همگی سرنخ‌هایی از ابتلای مردان به افسردگی هستند. از سوی دیگر افسردگی می‌تواند به شکل متفاوت‌تری نسبت به زنان روی مردان تاثیر بگذارد. این افسردگی گاه می‌تواند شدیدتر باشد و حتی گاهی اوقات هم اصلا تشخیص داده نشود. البته فراموش نکنید که به عقیده کارشناسان، افسردگی در مردان درمان‌پذیر است، ولی گاهی اوقات نیز می‌تواند عواقب ویرانگری داشته باشد.»

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | 106 - Nike WMNS Air Force 1 Shadow "Pastel" - LacollesurloupShops - nike dunks brown white black friday images , CI0919

دکتر افشین یداللهی، روان‌شناس و روانکاو در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: علائم و نشانه‌های افسردگی برخی اوقات در مردان نسبت به زنان کاملا متفاوت است. اصولا مردان هنگام ابتلا به افسردگی تمایل به استفاده از مهارت‌های مقابله‌ای مختلف چه سالم و چه ناسالم دارند. تفاوت نشانه‌های افسردگی در مردان نسبت به زنان به اثرات مواد شیمیایی مغز، هورمون‌ها و تجربه‌های متفاوت زندگی در این دو جنس بازمی‌گردد.


مانند بسیاری از زنان، مردان نیز هنگام افسردگی احساس لذت‌نبردن از فعالیت‌ها و امور روزمره را دارند، ولی برخی از رفتارهای آنها کاملا از زنان متمایز است؛ از جمله رفتارهای واقع‌گریزی مثل صرف زمان طولانی در محل کار یا ورزش‌های طولانی، پناه‌بردن به مواد مخدر، کنترل‌نکردن رفتارهای خشونت‌آمیز، رفتارهای مخاطره‌آمیز مثل رانندگی بی‌پروا، خیانت یا روابط جنسی ناسالم.


به گفته دکتر یداللهی، افسردگی در مردان به چند دلیل اغلب تشخیص داده نمی‌شود؛ یعنی به رسمیت‌نشناختن افسردگی به عنوان بیماری یکی از این دلایل است. برای مثال، احساس غم از نشانه‌های اصلی علائم افسردگی است، ولی خیلی از مردان این علامت را جدی نمی‌گیرند. همچنین سردرد، مشکلات گوارشی، خستگی، تحریک‌پذیری و گاهی اوقات دردهای مزمن می‌تواند نشانه‌های بروز افسردگی باشد.


کمرنگ جلوه‌دادن علائم و نشانه‌ها


هیچ‌کس نمی‌تواند تشخیص دهد که علائم افسردگی چقدر می‌تواند در او تاثیرگذار باشد، اما نادیده‌گرفتن این علائم، سرکوب کردن یا پوشش‌دادن آنها با رفتارهای نامناسب این علائم را به هیچ‌وجه از بین نخواهد برد.


با این حال، خیلی از مردان ممکن است از صحبت‌کردن در مورد احساساتشان خودداری کنند؛ چون برایشان این طور جا افتاده که این یک عمل مردانه نیست. برای همین است احساسات و عواطف در خیلی از مردان به جای بیان‌شدن، سرکوب می‌شود.


در این میان البته خیلی از مردان، درمان اختلالات روانی از جمله افسردگی را جدی نمی‌گیرند و معتقدند این کار ننگ بیماری را در آنها پایدار می‌کند یا حتی ممکن است تصورشان این باشد که با ادامه روند درمان شغل، خانواده، دوستان و احترام اجتماعی خود را از دست می‌دهند.


علائم مشترک در افسردگی زنان و مردان


دکتر یداللهی می‌گوید: برخی از علائم در بیماری افسردگی میان زنان و مردان و حتی کودکان کاملا مشترک است. به طور مثال اختلالات خواب، خلق پایین (بدخلقی و بی‌حوصلگی) و افسردگی که بیش از دو هفته طول می‌کشد، کم‌شدن علاقه، کم‌شدن توانایی لذت‌بردن، سطحی‌شدن عواطف، کاهش انرژی، بی‌انگیزگی، ناامیدی و فکرکردن به مرگ، گریه‌کردن و کاهش میل جنسی، بی‌تفاوتی و در برخی از افراد پرخوری و پرخوابی یا کم‌اشتهایی و کم‌خوابی، گوشه‌گیری و کاهش ارتباطات از جمله این علائم است.


اما دکتر یداللهی به نکته مهم دیگری نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: همیشه مقاومت نسبت به رفتن نزد روان‌شناس و روانپزشک وجود دارد؛ البته چنین مقاومتی قبلا بیشتر بود، ولی الان کمتر شده است؛ گرچه اینطور نیست که فقط مردان به دلیل افت شان اجتماعی به روانپزشک مراجعه کنند؛ بلکه این مقاومت در زنان هم دیده می‌شود.


مردان خسته


به گفته دکتر یداللهی، در افراد افسرده تغییرات جسمی ایجاد می‌شود؛ به طوری که آنها احساس خستگی می‌کنند و حرکت، تکلم و روند تفکرشان کند می‌شود. همچنین مردان به‌مراتب بیش از زنان دچار احساس خستگی به عنوان مهم‌ترین نشانه افسردگی می‌شوند. البته اختلالات خواب نیز از نشانه‌های رایج افسردگی است؛ بطوری که برخی مردان بیش از 12 ساعت در روز می‌خوابند، ولی باز هم می‌گویند که خسته‌اند.


مردان زودرنج


اما به گفته دکتر یداللهی، یکی از علائم افسردگی در مردان، خلق پایین و زودرنجی است. در این میان، البته به مراتب گریستن و فکرکردن به مرگ و البته هراس از آن هم دیده می‌شود.


دردهای جسمی به دنبال افسردگی


اما افسردگی بظاهر فقط روان را مورد هدف قرار نمی‌دهد، به‌طوری که به عقیده روانپزشکان مبتلایان با انواع مشکلات جسمی هم دست به گریبان خواهند شد؛ مشکلاتی مثل دردهای گوارشی و دردهای مزمن که البته گاه به اشتباه و بدون تشخیص‌دادن افسردگی مورد مداوا قرار می‌گیرد.


ناتوانی جنسی، بارزترین علامت


به گفته دکتر یداللهی، یکی از بارزترین علائم در مردان افسرده که معمولا هم از بیان آن و حتی درمانش اجتناب می‌کنند، کاهش میل جنسی است. این مشکل می‌تواند از افسردگی ناشی شود و حتی آن را تشدید کند. با این حال، این مشکلات می‌تواند نتیجه سایر شرایط بهداشتی مانند داروهای ضدافسردگی نیز باشد.‌ همچنین پرخاشگری از خصوصیات دیگر مردان افسرده است و این احساس در آنها بسیار شدید بروز می‌کند. البته خیلی از مردان هم برای جبران کاهش توانایی‌های اجتماعی خود در اثر افسردگی بیشتر پرخاشگر می‌شوند.


سوءاستفاده از مواد


اما فرار از احساسات مطلوب به گفته کارشناسان، اغلب مردان افسرده را به سوی استفاده یا سوءاستفاده از مواد مخدر و الکل می‌کشاند. البته این اتفاق گاهی زنان را نیز گرفتار می‌کند.


با مردان افسرده چه کنیم؟


اما به عقیده دکتر یداللهی راه مقابله با افسردگی در مردان به نوع افسردگی آنها بستگی دارد؛ یعنی در موارد خفیف و متوسط، درمان‌های شناختی رفتاری و بین فردی را می‌توان انجام داد، ولی در افسردگی‌های متوسط به بالا درمان‌های دارویی و غیردارویی حتما باید شروع شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه