چهارشنبه, 30ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر زود ازدواج کنید تا ام اس نگیرید!

خبر

زود ازدواج کنید تا ام اس نگیرید!

عضو هیات علمی دوزادهمین کنگره بین المللی MS گفت: در زنانی که دیر ازدواج می‌کنند، دیر باردار می‌شوند، کمتر صاحب فرزند و یا اصلاً صاحب فرزند نمی‌شوند، خطر ابتلا به بیماری MS بیشتر است.

به گزارش تسنیم، سیدمسعود نبوی عضو هیات علمی دوزادهمین کنگره بین المللی MS در آستانه برگزاری دوزادهمین کنگره بین المللی MS اظهار کرد: «ام اس» از جمله بیماری‌هایی است که در دهه اخیر در ایران و جهان به ویژه در زنان شیوع زیادی یافته است به طوریکه شیوع آن در زنان سه برابر بیشتر از مردان است.

نبوی یکی از دلایل شیوع بیشتر این بیماری در بین زنان را هورمون‌های زنانه عنوان کرد و گفت: مطالعات نشان داده است که استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری به مدت طولانی می‌تواند یکی از ریزفاکتورهای ابتلا به ام اس در بین زنان باشد.

وی اضافه کرد: همچنین در زنانی که دیر ازدواج می‌کنند، دیر باردار می‌شوند، کمتر صاحب فرزند می‌شوند یا صاحب فرزند نمی‌شوند، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است.

عضو هیات مدیره انجمن مغز و اعصاب ایران با اشاره به اینکه شیوع ام اس در بین زنان در تمام کشورهای دنیا شایع تر از مردان است، اظهار داشت: در دهه‌های گذشته افزایش نسبت زن به مرد این بیماری بیشتر دیده می‌شود. حدود چهل سال پیش این نسبت یک و نیم برابر بود اما الان سه تا چهار برابر شده است.

وی در خصوص اینکه چرا در زن‌ها این بیماری شایع‌تر است، گفت: علت شیوع بیشتر این بیماری در بین زنان چندان مشخص نیست اما بخشی مربوط به نوع زندگی زنان، سیگار کشیدن، کمبود ویتامین دی، مصرف قرص های ضدبارداری، عدم زایمان و هورمون‌های زنانه است که می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

نبوی در خصوص نقش هورمون های زنانه در بروز ام اس بیان داشت: احتمال داده می‌شود که در سنین باروری یعنی 20 تا 40 سالگی که هورمون‌های زنانه در حداکثر اوج فعالیت خود قرار دارند، تعداد زیاد این هورمون‌ها نقشی در بروز این بیماری داشته باشند.

وی عامل دوم را ژنتیک دانست و ادامه داد: ژن‌هایی که باعث بروز این بیماری می‌شوند در زنان بیشتر از مردان است. بنابراین این دو عامل (هورمون‌های زنانه و ژن‌های مستعدکننده ام اس) در کنار نوع زندگی در شیوع بیشتر این بیماری در زنان نقش موثری دارند.

نبوی چاقی در سنین نوجوانی و جوانی را نیز از دیگر عوامل موثر در بروز این بیماری دانست و گفت: همچنین ارتباط کمبود ویتامین دی با این بیماری ثابت شده است به طوریکه مصرف این ویتامین به صورت خوراکی و تزریقی می‌تواند تاحدی از بروز این بیماری پیشگیری کند.

وی ادامه داد: ثابت شده است در مناطقی که افراد نور آفتاب کمتری دریافت می‌کنند خطر ابتلای آنها افزایش می‌یابد بنابراین باید دقت کرد که افراد دقایقی را در طول روز در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرند.

نبوی در مورد علایم اولیه بیماری ام اس گفت: ام اس علایم اولیه متعددی دارد چون در این بیماری قسمت‌های متعددی از مغز و نخاع درگیر می‌شود اما به طور شایع بیماران با علایمی مانند تاری دید، گرفتگی طولانی مدت در اندام‌ها، ضعف در هر دو پا، دوبینی، عدم تعادل، ضعف حرکتی و سرگیجه به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی تاکید کرد: البته داشتن این علایم به معنای ابتلای قطعی به این بیماری نیست و افرادی که این علایم را دارند ابتدا باید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا آزمایشات و معاینات کافی مانند آزمایش مایع نخاع انجام شود تا در صورت رد سایر بیماری‌ها بتوان به تشخیص بیماری "ام اس" رسید.

عضو هیات علمی دوزادهمین کنگره بین المللی ام اس بیان داشت: به طور کلی افرادی که یکی از علایم ذکر شده را دارند باید به آن توجه کنند و به سرعت به پزشکان مربوطه مراجعه کنند.

وی گفت: اگر در فردی نخستین علائم ام اس ظاهر و مشخص شد که مبتلا به "ام اس" یا "پیش ام اس" شده است، با ارائه درمان‌های لازم می توان از بروز بیماری پیشگیری کرد و بیمار را درمان کرد.

عضو هیات مدیره انجمن مغز و اعصاب  ایران تاکید کرد: بیمارانی که زود درمان می شوند وضعیت درمان آنها خیلی بهتر از افرادی است که دیر درمان‌های لازم را می گیرند.

نبوی عنوان کرد: این بیماری درمان قطعی ندارد اما در دهه اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه درمان و کنترل آن حاصل شده است و بهترین کاری که برای پیشگیری از بروز آن می توان انجام داد، شناسایی و کنترل ریزفاکتورها است.

وی توصیه کرد: افراد جامعه باید فاکتورهای خطرزا در مورد این بیماری را بشناسند و اگر علایمی دارند زود به پزشکان مربوطه مراجعه کنند تا در صورت تشخیص "ام اس" هرچه سریعتر درمان‌های لازم را بگیرند.

نبوی افزود: افراد برای افزایش آگاهی‌های خود در خصوص این بیماری باید از مراجعه به افراد فاقد صلاحیت یا سایت‌های نامعتبر پرهیز کنند و اطلاعات لازم را از سایت‌های علمی و انجمن‌های علمی و پزشکان مربوطه دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد که «ام اس» تغذیه خاصی ندارند اما بهتر است از مصرف چربی‌های غیراشباع کره یا روغن‌های حیوانی پرهیز شود و بیشتر از غذاها و میوه‌های تازه استفاده شود.

براین اساس انجمن «ام اس» ایران اعلام کرد:‌ دوازدهمین کنگره بین المللی «ام اس» با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی از 21 تا 22 آبان ماه سال جاری در ساری برگزار می‌شود. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با تلفن 01133044800 تماس و یا به تارنماي www.ms.mazums.ac.ir مراجعه کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه