دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان بنای صفوی شهرستان انار در معرض ویرانی؛ قلعه داوودآباد هر روز آبیاری می شود!

یادمان

بنای صفوی شهرستان انار در معرض ویرانی؛ قلعه داوودآباد هر روز آبیاری می شود!

قلعه داوودآباد شهرستان انار که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | Design Your Own Sneaker - are nike roshe reprobate for basketball shoes 2017 - Custom Air Force 1 - FitforhealthShops

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی - قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.
 
این در حالی است که این قلعه در اسفند 1386، با شماره 21483 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته و حفاظت از آن با نظارت قوانین و ضوابط سازمان میراث فرهنگی باید انجام شود.
به دلیل آبیاری درختان پسته هر روز قلعه داوود آباد آبیاری می شود
 
مشاهدات خبرنگار chn نشان می دهد که قرار گرفتن این قلعه در معرض مستقیم و گسترده آب، باعث ایجاد شکاف‌ در دیوارهای آن و رویش درختچه‌های کوچک در زیر دیوارها شده است.
 
قلعه داوودآباد که احتمالا کاربرد نظامی داشته، دارای ورودی دو طبقه بوده و بخشی از ساختمان‌های داخل آن بر اثر سیل از بین رفته است. کشاورزان محلی نیز بخشی از بقایای خاک ساختمان‌های گلی داخل قلعه را برای استفاده در زمین‌های پسته از قلعه خارج کرده‌اند.
 
مشاهدات همچنین حاکی از آن است که قلعه داوودآباد شهرستان انار بر اثر گذشت زمان، عوامل جوی، فرسایش و عدم رسیدگی، آسیب زیادی دیده است.
 
به گفته کارشناسان میراث فرهنگی، قسمت‌های داخلی، برج شمال غربی و پوشش ورودی از جمله‌ قسمت‌های آسیب دیده این بنا است. بخش‌های دیگر این قلعه نیز دارای وضعیت نگران کننده ای عنوان شده است.
 
شهرستان انار که در استان کرمان قرار دارد، دارای بیش از 30 اثر تاریخی است که از بین آن‌ها حدود 24 اثر به ثبت رسیده‌اند.
 
این شهر در دوره‌های پیش از اسلام، "آبان" نام داشته که برگرفته از "آبان یشت" کتاب اوستا بوده است.
 
شهر آبان (انار کنونی) در ابتدا از شهرهای ولایت استخر در ایالت فارس بوده اما قرن‌ها پیش ضمیمه ایالت کرمان شده است.

قلعه داوودآباد نیز یکی از بناهای به جا مانده از تاریخ شهر انار است که کارشناسان میراث فرهنگی بارها و بارها بر اهمیت آن تاکید کرده اند. با این وجود تا کنون هیچ گونه نظارتی روی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام نشده است.

بناهای شهرانار این روزها وضعیت مناسبی ندارند و از این شهر مرتب خبرهای تخریب و نبود نظارت کافی بر بناها و آثار تاریخی این شهر کهن به گوش می رسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه