دوشنبه, 25ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان یک خانه دیگر در کرمان تخریب شد!

یادمان

یک خانه دیگر در کرمان تخریب شد!

نیمی از خانه تاریخی که در کنار خانه هرمزیار تلفنچی قرار دارد صبح دیروز زیر تیغ بلدوزرها تخریب شد. این بنا که مراحل اولیه ثبت را می‌گذراند همجوار خانه‌ ثبت شده و ارزشمند هرمزیار تلفنچی است.

air-jordan-4-retro-cement-x-new-era-chicago-bulls-sneaker-hook-up-hat | LacollesurloupShops - Nike Dunk Low Disrupt 2 "Malachite" - black purple jordan 13 , 001 - DH4402

فعالان میراث‌فرهنگی می‌گویند این بنا توسط وکیل مالک و با هدف احداث برج تجاری تخریب شده است.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ یک خانه دیگر در کرمان تخریب شد. این خانه که همجوار خانه هرمزیار تلفنچی است، روز گذشته توسط مالک شخصی تخریب شد. هرچند که فعالان میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت از میراث‌فرهنگی کرمان به‌محض اطلاع مانع از تخریب بیشتر شدند. اما براساس گزارش‌های فعالان میراث‌فرهنگی درحال‌حاضر نیمی از این خانه تاریخی از بین رفته است. 
 
«محسن موحدی» معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان در رابطه با این خبر به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفت: « یگان حفاظت میراث‌فرهنگی دستور توقف این تخریب را داده است.»
 
او تاکید کرد، درحال‌حاضر کارشناسان میراث‌فرهنگی را برای تهیه گزارش و میزان خسارت اعزام کرده‌ایم تا پیگیری‌ها برای نجات‌بخشی این خانه آغاز شود.
 
 
معاون میراث‌فرهنگی کرمان با بیان اینکه فردا گزارش نهایی اعلام خواهد شد ادامه داد، خانه‌ای که در کنار خانه هرمزیار تلفنچی است  یکی از بناهای ارزشمند و ثبتی میراث‌فرهنگی است به‌همین منظور پس از بررسی‌های کارشناسانه تصمیم‌گیری نهایی برای احیاء خانه اعلام می‌شود.
 
درحال‌حاضر برخی از فعالان میراث‌فرهنگی معتقند، تالار و ایوان این بنای تاریخی تخریب شده است.
 
به‌گزارش CHN، این خانه در کنار عمارت بزرگ هرمزیار تلفنچی بنیانگذار مخابرات در کرمان واقع شده است این دو عمارت که از بسیاری جهات شبیه یکدیگر هستند توسط دو برادر حدود یک قرن قبل احداث شده اند اما دو سرنوشت مختلف را طی کرده اند نخستین بنا که ثبت تاریخی شده است در ابتدای این کوی قرار دارد با سرمایه گذاری بخش خصوصی مرمت و بازسازی شده و الگویی از توجه بخش خصوصی به میراث فرهنگی کرمان است اما گفته می‌شود دومین بنا که قدمت و زیبایی بیش از عمارت نخست دارد و چندین سرور 80 ساله در آن قرار دارد مراحل ابتدایی ثبت را می گذراند و هنوز ثبت نشده و البته مالکانش نیز اعتقادی به مرمت و بهسازی بنا ندارند و از همین سو نیز بود که روز گذشته در ساعات ابتدایی صبح لودر و بیل و کلنگ میهمانان این خانه تاریخی بودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه