دوشنبه, 01ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم تاثیر آتشفشان‌ها بر بقای گونه‌های گیاهی و حیوانی

زیست بوم

تاثیر آتشفشان‌ها بر بقای گونه‌های گیاهی و حیوانی

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که فوران آتشفشان‌ها به بقای گونه‌های گیاهی و حیوانی در عصر یخی کمک کرده است.

LTB - JuzsportsShops | Streetwear & Hip Hop Klamotten Online Shop , DefShop

به گزارش ایرنا، محققان استرالیایی گفتند که شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد گرما و بخار ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی به بقای برخی گیاهان و حیوانات در عصر یخی کمک کرده است.

گروهی از محققان به ریاست دکتر سریدون فراستر از دانشگاه ملی استرالیا با مطالعه سابقه دهها هزار گونه‌ گیاهی در قطب جنوب متوجه شدند که تعدد گونه‌های گیاهی و حیوانی در نزدکی کوه‌های آتشفشانی نسبت به مناطق دورتر از آتشفشان‌ها بیشتر است.

محققان متوجه شدند که هر چه به کوه‌های آتشفشان نزدیک‌تر شوند گونه‌های گیاهی و حیوانی بیشتری کشف می‌کنند.

فراستر گفت: این الگو تاییدی است بر فرضیه آنها مبنی بر این که از عصر یخبندان گونه‌های گیاهی و حیوانی در حال گسترش دامنه خود هستند و به تدریج از مناطق آتشفشانی خارج می‌شوند. در واقع بخار آتشفشانی می‌تواند غارهای بزرگ یخ را در زیر یخچال‌ها ذوب کند و دمای درون غارها را دهها درجه از خارج آن گرم‌تر کند.

وی گفت: غارها و حوزه‌های بخار مکان‌های مناسبی برای نگهداری گونه‌ها در عصر یخبندان بوده‌اند.

وی با اشاره به تلاش محققان برای برخورد با شتاب تغییرات ناشی از فعالیت‌های انسانی افزود: از بررسی اثرات تغییرات آب و هوا در گذشته موضوعات بسیاری را می‌توان آموخت.

با وجود این که محور تمرکز این مطالعه در منطقه قطب جنوب قرار داشت، محققان اعلام کردند که نتایج این مطالعه می‌تواند به دانشمندان در درک چگونگی بقای گونه‌ها در دیگر مناطق یخی کمک کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه