دوشنبه, 01ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم زنگ خطر تهران و کرج به صدا درآمد

زیست بوم

زنگ خطر تهران و کرج به صدا درآمد

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیابانی شدن دشت قزوین و دشت شهریار باعث تولید ریزگردها شده است که با توجه به قرار گرفتن استان‌های تهران و کرج در شرق منطقه دشت قزوین و مراکز جمعیتی شهر جدید هشتگرد این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پرویز گرشاسبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا در قزوین، اظهار کرد: به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی و عدم مدیریت منابع آب سرزمینی، چهره دشت و مراتع به شدت تغییر یافته و بیابان‌زایی به شکل‌های مختلف در این منطقه مشاهده می‌شود.

وی بیابانی شدن دشت قزوین و دشت شهریار را باعث تولید ریزگردها دانست و افزود: در جنوب شهرستان آبیک و غرب شهرستان نظرآباد 8000 هکتار عملیات بیابان‌زدایی صورت گرفته است ولی خشکی منطقه دشت الله‌آباد قابل تصور نبود.

گرشاسبی گفت: با توجه به قرارگرفتن استان‌های تهران و کرج در شرق منطقه دشت قزوین و مراکز جمعیتی شهر جدید هشتگرد این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی دشت قزوین را یکی از حساس‌ترین کانون‌های پیداش ریزگرد در کنار دشت شهریار دانست و خاطرنشان کرد: با تصاویر ماهواره‌ای برای 10 سال آینده دشت قزوین از نظر پوشش، آب و تغییراتی که انسان ایجاد کرده مورد شناسایی و بررسی قرار می‌گیرد.

معاون سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه طرح مطالعاتی و تدوین جلوگیری از بیابانی شدن دشت قزوین در حال انجام است، گفت: تلاش ما این است که تا چند سال آینده با پایان گرفتن مطالعات با استفاده از ظرفیت‌های منطقه و فراهم شدن اعتبارات دولتی گامی مهم در راستای بیابان‌زدایی در کشور برداشته شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید