چهارشنبه, 27ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها ورزش ورزش، بدون فوتبال / مجله خواندنی شماره 66

ورزش

ورزش، بدون فوتبال / مجله خواندنی شماره 66

برگرفته از مجله خواندنی شماره 66، سال نهم، شماره 66، اردیبهشت و خرداد 1390، رویه 43 تا 45

بهداد سلیمی بار دیگر پهلوان شد

بهداد سلیمی، جانشین شایسته‌ی رضازاده، با پیروزی در آسیا، نشان داد که به راستی، ایران سرزمین «رستم دستان» است. اکنون چند سالی است که نیرومندترین مردان جهان، ایرانی‌اند و امید چنان است که تا همیشه این سرزمین این جایگاه خود را نگاه دارد و رستم ایرانی، بر سکوی نخست، گام گذارد.
در زورآزمایی پولادمردان آسیا، بهداد سلیمی با مهار وزنه‌ی 208 کیلوگرم در یک ضرب و 250 کیلوگرم در دو ضرب و با مجموع 458 کیلوگرم، به سر نشان زر این مسابقه‌ها دست یافت.
گفتنی این‌که نفر دوم این زورآزمایی‌ها، بهادر مولایی دیگر وزنه‌بردار ایرانی بود که با مجموع 398 کیلوگرم (176 کیلوگرم یک ضرب + 222 کیلوگرم در دو ضرب)، در سکوی دوم آسیا ایستاد.
در این زورآزمایی‌ها، وزنه‌برداران ایران، با به دست آوردن 3 نشان زر، 8 سیم و یک برنز، به کار خود پایان دادند.
البته! یادآور شد که بهادر مولایی، بسیار جوان است و او به زودی در رقابت‌های جوانان آسیا شرکت خواهد کرد.
در این زورآزمایی‌ها، مجید عسکری در دسته 56 کیلوگرم و کیانوش رستمی در دسته‌ی 85 کیلوگرم، هر کدام 3 نشان سیم این رشته‌ها را به دست آوردند.
هم‌چنین، مرتضی رضائیان در دسته‌ی 69 کیلوگرم، یک نشان سیم و بهادر مولایی در رشته‌ی ابرسنگین (فوق سنگین)، یک نشان سیم و یک برنز را به گردن آویختند.


پس از 18 سال: رکورد پرش ارتفاع ایران شکسته شد

در نخستین روز رقابت‌های دو و میدانی کشور، پس از یک ایستایی 16 ساله، امین حسین‌زاده رهبر، توانست پس از 18 سال رکورد پرش ارتفاع ایران را به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر بهبود بخشد. در این رقابت‌ها، کیوان قنبرزاده قهرمان پیشین پرش ارتفاع کشور، در جایگاه دوم ایستاد.

 

پاسخ دندان‌شکن به توطئه‌گران بادکوبه / محمدبنا: عاشق ایرانم و جایی نمی‌روم

در چند روز گذشته خبرهایی رسیده بود دال بر این‌که فدراسیون کشتی جمهوری آذربایجان با محمد بنا وارد مذاکره شده و قرار است در ازای قراردادی یک میلیون دلاری سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان را به خدمت گیرد. سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشور، در این‌باره گفت: «من عاشق ایران هستم و جایی نمی‌روم حتی اگر بیکار باشم.»
گفتنی است تیم ملی کشتی فرنگی ایران با هدایت درخشان بنا در هر دو دوره آخر جام‌جهانی این رشته ورزشی به عنوان قهرمانی رسیده است.

 

29 نشان برای ورزشکاران ایرانی

کاروان 28 نفره ایران در رقابت‌های معلولان قطع‌عضو و روی صندلی چرخ‌دار جهان (IWAS)، 29 نشان رنگارنگ به دست آوردند.
ورزشکاران ایرانی در سه رشته‌ی دو و میدانی (14 تن)، وزنه‌برداری (10 تن) قرنیس روی میز (4 تن)، وارد این رقابت‌ها شدند و در پایان 10 نشان زر، 11 سیم و هشت برنز را از آن خود کردند.
وزنه‌برداران ایران در این مسابقه، با به دست آوردن 5 نشان زر، یک سیم و 3 برنز، به کار خود پایان دادند. افزون بر آن، ورزشکاران ایرانی در رشته‌ی تنیس روی میز نشسته  و ایستاده، به نشان زر، سیم و برنز، دست یافتند و گروه ورزشکاران دو و میدانی با به دست آوردن 17 نشان رنگارنگ، شمار نشان‌های ایران را به 29 رسانیدند.

 

در منجلاب فوتبال

این هم، رهبر هوچی‌ها که پشت و روی پیراهنش، چند واژه‌ی بدون معنا و حتا خنده‌‌آور نوشته است.
او خود را به تقلید «هوچی‌های انگلیسی» Leader می‌داند؛ اما از کم‌سوادی و نادانی خود، طرفداران، مدیران باشگاه و...، نوشته «Lider» که «Lidcler» در انگلیسی به معنای «آدم حقه‌باز» و «دغل‌باز» است (فرهنگ انگلیسی به فارسی آریان‌پور – جلد سوم – رویه 2894)

 

احسان قائم‌مقامی، باز هم افتخار آفرید

احسان قائم‌مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران، با شرکت در مسابقه‌ی شطرنج برق‌آسا امارات موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شد.
این مسابقات پریروز در دوبی برگزار شد و احسان قائم‌مقامی با غلبه بر حریفان خود موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.
احسان قائم‌مقامی و زوان اندریاسیان استاد بزرگ ارمنستان در پایان دوره نهم از این مسابقات با کسب 5 و 7 امتیاز به امتیاز برابر دست یافتند تا دیدار تکمیلی بین این دو شطرنج‌باز برگزار شود.
در دیدار تکمیلی براساس قرعه احسان قائم‌مقامی با مهره سیاه و 4 دقیقه زمان مقابل حریف خود با مهره سفید و 5 دقیقه زمان قرار گرفت و با شکست حریف خود به مقام قهرمانی دست یافت.
علی عابدی، آتوسا پورکاشیان و سعید عرب نیز در این دوره از بازی‌ها حضور داشتند که علی عابدی با 5/5 امتیاز، آتوسا پورکاشیان استاد بزرگ بانوان ایران و سعید عرب هر کدام با 4 امتیاز به کار خود پایان دادند.

قلعه‌دار، قهرمان شطرنج زیر 20 سال کشور مسابقه‌ی شطرنج قهرمانی زیر 20 سال ایران، پریروز با قهرمانی فراز قلعه‌دار از اصفهان به پایان رسید.
در این دوره از مسابقات، 34 شطرنج‌باز از 17 استان ایران شرکت کردند که در پایان 9 دور، فراز قلعه‌دار از اصفهان با کسب 7 امتیاز و احتساب پوئن شکنی بهتر به مقام دوم این مسابقات دست یافت.
علی فقیرنواز از گیلان، میثم خطیبی از زنجان و بردیا گله‌داری از تهران نیز با کسب 5/6 امتیاز به ترتیب مکان‌های سوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

 

جوانان ایران، پرنشان تشک کشتی را ترک کردند

کشتی‌گیران جوان ایران که در جام فدراسیون جمهوری آذربایجان (ایران/ ایران شمالی) شرکت کرده بودند، موفق شدند که 4 نشان زر و یک نشان برنز به دست آورند.
آرش دنکسرکی در 55 کیلوگرم، نادر حامدی پدر در 84 کیلوگرم، حامد طالبی زرین کمر در 96 کیلوگرم و جابر صادق‌زاده در 120 کیلوگرم به نشان زر دست یافتند و امیرمحمدی در 84 کیلوگرم، دارنده‌ی نشان برنز شد.

 

زر انفرادی و سیم تیمی تنیس روی میز

پینگ‌پنگ‌بازان ایران، با دست پر از رقابت‌های تنیس روی میز «پروتور» جهانی لوکزامبورگ، به کشور بازگشتند.
در این رقابت‌ها، نوشاد عالمیان، به نشان زر دست یافت. گروه دو نفره‌ی ایران (افشین نوروزی و نوشاد عالمیان)، با وجودی که می‌توانست به نشان زر دست یابد؛ اما از بازی برابر اسرائیلی‌ها سرباز زدند و در نتیجه، در جایگاه دوم قرار گرفتند.

 

فوتبال و ضرورت قطع بیت‌المال

دکتر کردی یادآوری می‌کند: در فوتبال که فرهنگ لازم هم در آن حاکم نیست، بازیکن جریمه می‌شود، با پادرمیانی بخشیده می‌شود، برای مشکل او پادرمیانی می‌شود. برای چه؟ از فوتبال حرفه‌ای تنها بستن قراردادهای کلان را آموخته‌ایم. آیا می‌توان پول حرفه‌‌ای گرفت و رفتاری غیرحرفه‌ای داشت؟ در فوتبال ما علم‌ستیزی وجود دارد.
با همین روش هم در رده‌بندی فیفا روندی نزولی را سپری می‌کنیم و تیم امیدمان هم 40 سال است چشم به راه رفتن به بازی‌های المپیک است. در جام ملت‌های آسیا هم سال‌هاست چشم به راه قهرمانی هستیم. فضای آلوده در فوتبال هم باعث می‌وشد تا کارشناسی دانشگاهی پیشنهادی 100 میلیونی را برای بدن‌سازی یک باشگاه نپذیرد. چون نمی‌توان این شرایط را تحمل کند.»
وی معتقد است: باید به این فوتبال شوک وارد شود. آن هم با قطع پول بیت‌المال. این تصمیم خیلی چیزها را به فوتبال ما بازخواهد گرداند.
اوباش‌بازی، فوتبال را در ایران تحت‌الشعاع خود قرار داده است. در یک مسابقه در تبریز، به اصطلاح تماشاچیان، صندلی را شکسته، خودروها را در بیرون از ورزشگاه شکستند. به اصطلاح تماشاچیان، دشنام‌هایی می‌دادند که هیچ اوباشی، آن را به کار نمی‌برد.
این ورزشگاه را بدل به فرهنگ‌سرا کنید و این هزینه‌ی هنگفتی که برای اوباش‌پروری در ایران می‌شود، هزینه‌ی دیگر رشته‌های ورزشی کنید و...

 

قهرمانی جهان ، برای تکواندوی ایران

با سرافرازی بسیار، قهرمانان شایسته‌ی میهن ما، در زورآزمایی برای قهرمانی جهان در کره ، بر کرسی نخست جهان ایستاد. بدین سان، ایران توانست، کره جنوبی را در سرزمین خود، به زانو درآورد و این کاری است بسیار ارزنده و شایسته و در خور همه گونه سپاس و ستایش .
 با این وجود و این همه استعداد در زمینه‌های گوناگون ورزش ، پول‌های کلان ،‌ بدون حساب و باید گفت به ظاهر‌ « « بی صاحب»‌، به منجلاب فوتبال ریخته می‌‌شود  و در نتیچه، هر روز بر ژرفای این باتلاق تهوع‌آور، افزوده‌تر می‌گردد.
هرگاه ، این پول‌هارا برای دیگر رشته‌های ورزشی هزینه می‌کردیم، ایران می‌توانست، تنها با 70 میلیون جمعیت در چندین و چند رشته‌ی با اهمیت ، بر سکوی نخست جهان بایستد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه