یکشنبه, 27ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها ورزش در هفته پانزدهم جام خلیج فارس (لیگ برتر) چه گذشت؟

ورزش

در هفته پانزدهم جام خلیج فارس (لیگ برتر) چه گذشت؟

برگرفته از تارنمای عصر ایران

توقف پرسپولیس مقابل استقلال خوزستان در ورزشگاه آزادی و تساوی تراکتورسازی و استقلال در تبریز، مهمترین وقایع آخرین هفته لیگ برتر در نیم‌فصل اول بودند. در دیگر بازی مهم این هفته، فولاد در خانه خودش مقابل گسترش فولاد متوقف شد. فولاد اهواز با تساوی 1 بر 1 مقابل تیم جوان تبریزی، با 27 امتیاز در رتبه دوم لیگ برتر باقی ماند.
عصر ایران - هفته پانزدهم لیگ برتر با ادامه صدرنشینی پرسپولیس پایان یافت. توقف پرسپولیس مقابل استقلال خوزستان در ورزشگاه آزادی و تساوی تراکتورسازی و استقلال در تبریز، مهمترین وقایع آخرین هفته لیگ برتر در نیم‌فصل اول بودند.

در نخستین روز هفته پانزدهم، مس در کرمان مقابل داماش متوقف شد. تیره‌بختی‌های مس در نیم‌فصل اول، با این تساوی 1 بر 1 تکمیل شد. مس کرمان نیم‌فصل اول لیگ را بدون حتی یک پیروزی به پایان رساند. 6 باخت و 9 مساوی، این تیم را قعرنشین لیگ برتر کرده است. داماش گیلان نیز با 4 برد، 7 مساوی و 4 باخت، با 18 امتیاز در رتبه هشتم جدول لیگ جای گرفت.

در دومین بازی روز نخست، ملوان در انزلی 3 بر 1 فجر سپاسی را در هم کوبید و اکنون با یک بازی عقب‌‌افتاده، با 18 امتیاز در رتبه نهم جدول جای دارد. ملوان اگر در ورزشگاه آزادی از استقلال امتیاز بگیرد، تیم هشتم جدول لیگ در پایان نیم‌فصل می‌شود. فجر سپاسی هم با شکست مقابل ملوان، 13 امتیازی باقی ماند و پس از پانزده هفته تلاش، اکنون در رتبه پانزدهم جدول لیگ است.

پیروزی راه‌ آهن مقابل ذوب آهن، از نتایج جالب توجه هفته پانزدهم بود. راه آهن با غلبه 3 بر 2 بر میزبان خود، موفق شد 13 امتیازی شود و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به فجر سپاسی، در رتبه چهاردهم جدول قرار گیرد. ذوب آهن نیز اکنون 14 امتیاز دارد و رتبه سیزدهم جدول را در پایان نیم‌فصل به خود اختصاص داده است.

چهارمین بازی هفته پانزدهم با تساوی مهم و عجیب نفت تهران و سپاهان به پایان رسید. نفت بازی 2 بر صفر برده را به دلیل بی‌تجربگی با تساوی 2 بر 2 عوض کرد و با از دست دادن 2 امتیاز مهم در برابر سپاهان 9 نفره، شانس صدرنشینی در نیم‌فصل اول را از دست داد. نفت اگر این بازی را برده بود، در پایان نیم‌فصل صدرنشین لیگ برتر بود. این اکنون با 26 امتیاز در رتبه چهارم لیگ قرار دارد و سپاهان نیز با 24 امتیاز در رتبه پنجم.

در دیگر بازی مهم این هفته، فولاد در خانه خودش مقابل گسترش فولاد متوقف شد. فولاد اهواز با تساوی 1 بر 1 مقابل تیم جوان تبریزی، با 27 امتیاز در رتبه دوم لیگ برتر باقی ماند و گسترش فولاد هم پس از چند هفته بد بازی کردن، با این مساوی باارزش، با 15 امتیاز در رتبه دهم جدول جای گرفت.

در روز دوم هفته پانزدهم یک بازی در ورزشگاه آزادی برگزار شد و پرسپولیس با جود حملات زیاد مقابل استقلال خوزستان، نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل کسب نکرد. پرسپولس با این مساوی با 27 امتیاز صدرنشین لیگ باقی ماند. اگر آن یک امتیاز قرمزها کم نشود، پرسپولیس 28 امتیازی می‌شود و تحت هر شرایطی، صدرنشین جدول لیگ برتر در نیم‌فصل اول باقی می‌ماند؛ اما اگر آن یک امتیاز کسر شده قطعی شود، نتیجه بازی استقلال و ملوان تکلیف صدرنشین لیگ در پایان نیم‌فصل اول را روشن می‌کند. استقلال خوزستان نیز با کسب این یک امتیاز از دیدار دشوارش با پرسپولیس، با 17 امتیاز در رتبه یازدهم جدول جای گرفت.

در سومین روز از هفته پانزدهم، استقلال در تبریز یک امتیاز از تراکتورسازی گرفت. آبی‌ها با این تساوی 1 بر 1، 24 امتیازی شدند و در صورتی که ملوان را در بازی عقب‌افتاده‌شان با اختلاف سه گل شکست دهند، به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس، صدرنشین لیگ برتر می‌شوند.

در آخرین بازی این هفته، سایپا در خانه خودش 2 بر 1 صبای قم را شکست داد و با 23 امتیاز در رتبه هفتم جدول باقی ماند. صبا نیز که در آغاز فصل نتایج خوبی گرفته بود و در رتبه‌های فوقانی جدول بود، در پایان نیم‌فصل با 16 امتیاز در رتبه دوازدهم جدول جای گرفت. برکناری محمد مایلی کهن در نیم‌فصل دوم، احتمالی است که از الان بوی آن به مشام می‌رسد. 

در هفته پانزدهم لیگ برتر، 22 گل به ثمر رسید. بنابراین این هفته را باید جزو هفته‌های پرگل نیم‌فصل اول قلمداد کرد.

در پایان هفته پانزدهم، کماکان پرسپولیس با 6 گل خورده بهترین خط دفاعی را در اختیار دارد و استقلال خوزستان و فجر سپاسی با 21 گل خورده، بدترین خطوط دفاعی را در بین شانزده تیم لیگ برتر در اختیار دارند. عملکرد درخشان نیلسون، گلر پرسپولیس، قطعاً یکی از دلایل صدرنشینی این تیم در پایان نیم‌فصل اول بوده است. علی دایی بهتر از هر کسی قدر این دروازه‌بان مستحکم برزیلی را می‌داند.

در پایان هفته پانزدهم، تراکتورسازی و فئلاد با 22 گل زده بهترین خط حمله را به نام خود ثبت کردند. مس نیز با 10 گل زده، صاحب بدترین خط حمله در میان تیم‌های لیگ برتر است. پرسپولیس هم با 13 گل زده در پانزده بازی، خط حمله ناکارآمدی دارد. باید دید دایی در تعطیلات میان‌فصل، چه فکری می‌تواند برای تقویت پیشانی تیمش بکند. استقلال هم با 19 گل زده، اگر در بازی با ملوان با اختلاف 3 گل پیروز میدان شود، علاوه بر صدرنشینی، مشترکا یا به تنهایی صاحب بهترین خط حمله در نیم‌فصل اول می‌شود.

بیشترین برد در نیم‌فصل اول متعلق به پرسپولیس است با 8 برد. استقلال 7 برد در کارنامه‌اش دارد و اگر ملوان را ببرد، از این حیث در کنار پرسپولیس قرار می‌گیرد. کمترین برد از آن مس کرمان است با صفر برد! بیشترین باخت، مشترکاً در کارنامه فجر سپاسی و راه آهن سورینت دیده می‌شود که هر کدام 8 بار در پانزده بازی خود باخته‌اند. کمترین باخت هم مشترکاً در کارنامه پرسپولیس، نفت تهران، سپاهان و استقلال دیده می‌شود که هر کدام 3 بار باخته‌اند.

بهترین تفاضل گل متعلق به تراکتورسازی تبریز است با تفاضل 9+. بدترین تفاضل گل هم برای فجر سپاسی از است با تفاضل 10-. نیز باید افزود که مس کرمان با 9 مساوی و فولاد با 3 مساوی، بیشترین و کمترین مساوی را در نیم‌فصل اول کسب کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه