شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان 12 گور چکمه‌ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان کشف شد

یادمان

12 گور چکمه‌ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان کشف شد

ایرنا- کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه استرک جوشقان به کشف 12 گور از نوع چکمه‌ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری و مهره‌هایی از جنس سنگ و عقیق منجر شد.

به گزارش ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن جاوری یکی از سرپرستان هیأت کاوش محوطه استرک جوشقان گفت: فصل سوم کاوش محوطه استرک جوشقان کاشان در دو کارگاه در حال انجام است.
وی افزود: این فصل از کاوش‌های باستانی محوطه استرک با سامر اسکول (مدرسه تابستانی) و با حضور اساتید بین المللی دانشگاه ورشو از جمله آرکادیوش سولتیشیاک، یوانا شیمچک و متئو ویلیام متخصص ژنتیک از مرکز دی . ان . ای باستانی دانشگاه آدلاید و 10 دانشجو از کشورهای آمریکا، ایتالیا و ایران برگزار می‌شود.


**آشنایی باستان‌شناسان ایرانی با نحوه ثبت داده‌های استخوانی

جاوری با اشاره به برگزاری این دوره برای دومین بار در دانشگاه کاشان تصریح کرد: این دوره آموزشی به منظور آشنایی باستان‌شناسان ایرانی با نحوه ثبت و ضبط داده‌های استخوانی شامل بقایای انسانی و حیوانی، طبقه‌بندی آنها و مطالعات استخوان‌شناسی صورت گرفت.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی در ادامه برگزاری این دوره آموزشی رابرای باستان‌شناسان شرکت‌کننده بسیار مفید دانست و گفت: افراد آموزش دیده در آینده با حضور در هیأت‌های مشابه می‌توانند تجربیات خود را در زمینه مطالعات استخوانی به کار گیرند.

جاوری با بیان اینکه در این فصل باستان‌شناسان در دو کارگاه فعالیت می کنند، اظهار داشت: در یکی از کارگاه‌ها 10 گور از نوع چکمه‌ای (شفقت گریو) با تدفین مرد، زن، کودک و نوزاد کشف شد.


**بقایای دوره برنز تا دوره آهن

این باستان‌شناس با اشاره به وجود دست‌خوردگی‌های تاریخی در 8 گور تصریح کرد: این دست‌خوردگی‌ها در همان دوره زمانی و احتمالا برای به دست آوردن اشیای مفرغی صورت گرفته است.
جاوری با بیان اینکه سفال‌ها از گورهای دست خورده، خارج نشده‌اند گفت: این گورستان600 تا 800 سال مورد استفاده بوده و بقایایی از دوره برنز تا دوره آهن در آنها کشف شد و در کارگاه دوم نیز تاکنون دو تدفین از نوع چکمه‌ای کشف شده است.

این باستان‌شناس، ظروف سفالی خاکستری، مهر، مهره‌هایی از جنس سنگ و عقیق، اشیای فلزی شامل نیزه، النگو، گوشواره، سنجاق لباس و سر از جنس مفرغ را یافته‌های به دست آمده از گورهای کشف شده اعلام کرد.
وی از داده‌های قابل توجه این فصل از کاوش را کشف ظرفی با بقایای سه پاچه گوسفند یا بز عنوان کرد که در کنار سر متوفی دفن شده است و افزود: دو سال پیش مشابه این مورد در خراسان کشف شد.
جاوری مطالعه هم‌زمان بقایای انسانی و حیوانی و طبقه‌بندی استخوانها را ویژگی این فصل از کاوش عنوان کرد و گفت: به زودی بعد از اتمام حفاری‌ها با حضور اعضای تیم کاوش، دستاوردهای فصل سوم کاوش در محوطه استرک جوشقان در نشست تخصصی در محل پژوهشگاه ارائه خواهد شد.

او خاطرنشان ساخت: مدرسه تابستانی با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی و دانشگاه کاشان برگزار شد و حضور اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه کاشان به انجام فصل سوم کاوش استرک جوشقان کمک کرد.


**قرابت‌های فرهنگی با خراسان بزرگ

جواد حسین‌زاده دیگر سرپرست هیأت با اشاره به انجام فعالیت‌هایی در زمینه دی .ان . ای باستانی در این برنامه گفت: با انجام آزمایش‌ها و مطالعات ژنتیک در تدفین‌های به دست آمده از این محوطه قرابت‌های فرهنگی با خراسان بزرگ و نمونه‌های ترکمنستان مشاهده شد.

این باستان‌شناس با تشریح مطالعات دی. ان. ای باستانی در این محوطه و وجود یافته‌های باستانی که قرابت‌هایی با حوزه شمال شرق ایران نشان می‌دهد، ابراز امیدواری کرد با انجام مطالعات ژنتیکی و تطبیقی بتوان به رهیافت جدیدی در زمینه مطالعات باستان‌شناسی اواخر دوره برنز و عصر آهن ایران دست یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه