جمعه, 03ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس با این شرایط، دبی به وضعیت 40 سال پیش برخواهد گشت

دیده‌بان خلیج فارس

با این شرایط، دبی به وضعیت 40 سال پیش برخواهد گشت

برگرفته از تابناك

موضوع دوم اختلافات بیهوده این امیرنشین با ایران درباره جزایر مورد ادعاست. امارات به رغم اینکه بر این جزایر ادعای ارضی دارد، در سی سال گذشته، با مقاومت ایران رو به رو شده و نتوانسته سخن خود را در مجامع بین المللی بر کرسی بنشاند و از این منظر، نمی توان دورنمایی برای این مشکل راکد متصور بود... دبی در چند سال گذشته، شاهد رشد 2.5 درصدی بود که با توجه به سرمایه گذاری های سنگین، این رقم بسیار قابل توجه بود؛ اما اکنون رسیدن به نصف این رقم، رویایی بیش نیست و اگر موضوع تحریم های بین المللی علیه ایران جدی شود، کار برای دبی بیشتر از گذشته سخت خواهد بود.

تنها پس از سی سال از تشکیل امیرنشین دبی، این بخش کوچک امارات، با چالش های بسیاری روبه رو شده است. نخستین مشکل تقریبا حل ناشدنی برای «شیخ آل مکتوم»، موضوع دیون میلیاردی این امیرنشین به بنگاه های تجارت بین المللی است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «القدس العربی» با بیان موضوع بالا در خلال یادداشتی که دیروز منتشر کرد، نوشت: در سال های گذشته، دبی با جذب سرمایه داران بین المللی در بخش ساختمان و تجارت ترانزیتی، ناگهان تراز تجاری با همه کشورهای اروپایی و آمریکایی را به بالاترین حد خود رسانده و البته به دنبال آن، با بحران وحشتناک مالی سال گذشته روبه رو شد. این موضوع موجب شد که دبی خواهان دریافت سهم خود از ابوظبی شود و حتی حاضر شده در مرحله نخست، تنها ده میلیارد دلار دریافت کند تا بخش هرچند کوچکی از بحران مالی خود را حل کند.

نکته دیگر درباره انباشته شدن دیون دبی، این است که همه سرمایه گذاری های خارجی را شرکت های بزرگ بین المللی بیمه کرده و اکنون «شیخ محمد» ناچار است که هزینه سنگین رکود اقتصادی در امیر نشین کوچکش را پرداخت کند.

این روزنامه عربی می افزاید، موضوع دوم، اختلافات بیهوده این امیرنشین با ایران درباره جزایر مورد ادعاست. امارات به رغم اینکه بر این جزایر ادعای ارضی دارد، در سی سال گذشته، با مقاومت ایران روبه رو شده و نتوانسته سخن خود را در مجامع بین المللی بر کرسی بنشاند و از این منظر، نمی توان دورنمایی برای این مشکل راکد متصور بود.

البته افتتاح دفاتر بازرگانی دریایی ایران در سال 2008 در یکی از این سه جزیره، مشکل را بیش از پیش حادتر کرده است.

«القدس العربی» در ادمه می افزاید: مشکل سوم تنش اقتصادی در دبی است. ادامه روند اقتصادی در این کشور، نیاز به سرمایه های خارجی و جذب سرمایه های بیشتر دارد و با توجه به بحران فراگیر مالی در دبی و ناکارآمدی اقتصاد لرزان این کشور و خروج روزافزون شرکت های خارجی و باقی ماندن شرکت های ضعیف، کل اقتصاد این امیر نشین دچار تنش شده و «شیخ محمد آل مکتوم»، حاکم دبی را سردرگم کرده است.

دبی در چند سال گذشته، شاهد رشد 2.5 درصدی بود که با توجه به سرمایه گذاری های سنگین، این رقم بسیار قابل توجه بود؛ اما اکنون رسیدن به نصف این رقم، رویایی بیش نیست و اگر موضوع تحریم های بین المللی علیه ایران جدی شود، کار برای دبی بیشتر از گذشته سخت خواهد بود و دبی احتمالا به وضعیت چهل سال گذشته خود خواهد برگشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه