پنج شنبه, 03ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر بچه‌ها بیایید باشگاه راه اندازی کنیم - شما چه تعریفی از باشگاه دارید؟

خبر

بچه‌ها بیایید باشگاه راه اندازی کنیم - شما چه تعریفی از باشگاه دارید؟

برگرفته از روزنامه اطلاعات

محمد صلواتی

- فکر می کنید راه اندازی یک باشگاه غیرحرفه ای کار سخت و پیچیده ای ست یا کاری ساده و آسان ؟

- آیا برای راه اندازی چنین باشگاهی نیاز به مکان و محل مشخص داریم ؟

- اصولا یک باشگاه چرا تاسیس می شود ؟

- تشکیل و تاسیس باشگاه نوجوانان چه ضرورتی دارد ؟هریک از ما به عنوان فردی از اجتماع دارای ارتباط مشخص با دیگران هستیم . این ارتباط می تواند بر اساس سن و سال ، یک موضوع با هدف مشخص ، اهالی محل و ساکنان آپارتمان و یـــا روابط فامیلی باشد . از میان این چند نوع ارتباط ، گروه همسال ، بر رفتار و شخصیت ما بیشتر تاثیر گذار است .گروه همسال معمولا در مدارس و دانـــشگاه ها یا محل زندگی بدون اهداف

تعیین شده ، شکل می گیرد . حال اگر این گروه با اهداف از پیش تعیین شده و طبق شرایطی خاص شکل بگیرد ، می توان این گروه را زمینه ساز یک باشگاه دانست .

در این باشگاه هریک از افراد نقش خاص برعهده می گیرند و در انجام آن تلاش می کنند . جلسه برگزار می کنند و برای آینده برنامه هایی پیش بینی می شود .حتی برای بالابردن سطح دانش و آگاهی اعضاء و طرفداران، سخنرانی خصوصی و عمومی ترتیب می دهند. و در صورت نیاز برای توسع? فعالیت ، دوستان و افراد دیگری را دعوت به همکاری می کنند .افراد در این باشگاه "عضو" نامیده می شوند و اعضاء باشگاه ، عضویت خود را محترم می شمرند.انگیزه ، اهداف و خلاقیت افراد (اعضاء) در شکل گیری ، تاسیس ، توسعه و تداوم باشگاه بسیار موثر است .

هر چه خلاقیت بیشتر و هدف والاتر باشد ، انگیزه ها تقویت شده و وفاداری به باشگاه بیشتر می شود ، بنابراین شکل گیری گروه آسان شده و جلب حمایت بهتر به انجام می رسد. در این صورت می توان در هر کجا که مایل باشیم جلسه تشکیل دهیم . و حاصل جلسه را به عنوان ِ

« سند» نوشته ونــگهداری کنــیم .هنگامی که اولین جلسه ها برای تشکیل باشگاه برگزار شود ، هر یک از اعضاء تاسیس کننده به نقش و جایگاه خود در جامعه بیشتر آگاه می شود و آرام آرام می تواند به کشف استــعداد و توانایی های خود بپردازد و از نتیجه آن شادمان باشـد . در همین جلسات است که رفتار ها معنا پیدا می کند و ضرورت گرد هم آمدن و تشکیل گروه آشکار می شود . البته تاسیس چنین باشــگاهی بی ارتباط با پرکردن اوقات فراغت نیست ، اما بر خلاف برنامه های اوقات فراغت ، مقطعی و کوتاه مدت ، یا بدون هدف نیست . بلکه کاری ست مسئولانه و براساس وفاداری اعضا به گروه . این نکته را به یاد داشته باشیم که :

باشگاه بستر مناسبی برای رشد اجتماعی و ارتقاء سطح فرهنگ افراد هر جامعه است .

باشگاه می تواند آموزشی ، فرهنگی ، هنری ، ادبی ، اجتماعی و ورزشی باشد .در شماره آینده بیشتر توضیح می دهم.

-------

1 - باشگاه :گرد هم آمدن گروهی از مردم برای منظور معین ، محل گردآمدن پیوسته تا متناوب گروهی ..... (لغت نامه دهخدا )

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه