دوشنبه, 01ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان اسناد باستان‌شناسی بدون جا و مکان به تهران بازگشتند

یادمان

اسناد باستان‌شناسی بدون جا و مکان به تهران بازگشتند

اسناد باستان‌شناسی که طی طرحی غیرکارشناسی در سال ۱۳۸۹ به شیراز منتقل شده بود، به تهران بازگشتند. پیش از این بارها گزراش‌هایی درباره وضعیت بد نگهداری از این اسناد مطرح شده بود که مدام تکذیب می‌شد. این اسناد در حالی به تهران بازگشتند که خانه سابق خود را از دست داده‌اند و اکنون بی‌جا و مکان هستند.

shock drop air force 1 full uv reactive | Jordan 1 Retro High OG University Blue (PS) - 134 - AQ2664 - gray nike sneakers dual fusion

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ گفته می‌شود که پس از چند سال انتظار و طرح پرسش‌های زیادی از سوی رسانه‌ها، بخشی از کتابخانه و مرکز اسناد که طی طرحی غیر کارشناسی از محل خود در سازمان میراث فرهنگی خارج و به شیراز برده شده بود، دوباره به سازما ن بازگردانده شده است.
 
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) سال 1389 بود که حمید بقایی فرمان به انتقال بخشی از معاونت های سازمان میراث فرهنگی داد. در آن زمان پژوهشگاه این سازمان به شیراز منتقل شد و بخشی از باستان شناسان هم به این شهر سفر کردند. با این نقل و انتقال‌ها کتابخانه و مرکز اسناد پژوهشکده باستان شناسی هم داخل کارتن‌هایی ریخته و به شیراز منتقل شدند. اسنادی که در طول مدت این سه سال از کارتن‌ها خارج نشدند و بحث های زیادی پیرامون سلامت آن ها مطرح شد.
 
حالا گفته می شود که این اسناد به تهران بازگشته‌اند و قرار است روز شنبه برای خبرنگاران رونمایی شوند.
 
پیش از این گفته شده بود که این اسناد در محلی نامناسب نگهداری می‌شوند و در حالی که داخل کارتن‌ها هستند، زیر پوششی پلاستیکی گذاشته شده‌اند.
 
هرچند به دفعات طرح موضوع نگهداری نامناسب این اسناد توسط رسانه‌ها مطرح شد اما همواره تکذیب‌های ضد و نقیضی از سوی سازمان وقت هم شنیده می‌شد. تکذیب هایی که در حد اعتراض به نوشته‌های رسانه‌ها باقی ماند.
 
از سوی دیگر بازگشت این اسناد به تهران نگرانی دیگری شکل گرفته است. اینکه این اسناد خانه اصلی خود را در مسعودیه و سازمان مرکزی از دست داده‌اند و حالا قرار است در کجا و به چه صورت نگهداری شوند.
 
جلیل گشن رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی دراین‌باره به روابط عمومی گفته است که انتقال اسناد از 2 ماه قبل و با کتاب‌های مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی آغاز شد وشبانگاه 22 مهر 92 با انتقال اسناد تاریخی باستان‌شناسی کشور به ساختمان مرکزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خیابان آزادی به پایان رسید.
 
گلشن درباره شرایط نگهداری این اسناد در شیراز گفته‌است که در بازدیدی از شیراز متوجه شدم بخشی از اسناد و مدارک در یک سوله نگهداری می‌شده که از نظر شرایط محیطی مانند نور، رطوبت، دما و عوامل تهدید کننده مانند باکتریها واجد شرایط مناسب نبوده‌است.
 
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اخباری که درباره مفقود شدن بخشی از کتاب‌ها و اسناد در رسانه ها منتشر شده، یادآور شد آنچه درباره مفقود شدن 47هزار کتاب گفته شده است صحت ندارد؛ زیرا همه کتابهای موجود در مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی معادل همین تعداد بوده است و نمی توان پذیرفت که کتابها یکجا مفقود شده باشند. با این حال به محض آنکه فضای مناسب برای استقرار مرکز اسناد و مدارک در اختیار قرار بگیرد تحقیق در این باره آغاز می شود و سازمان حتی نسبت به مفقود شدن چند نسخه کتاب یا چند برگ سند نیز حساسیت فراوان دارد.
 
گلشن درباره ساماندهی کتابها و اسناد منتقل شده به تهران و احیای دوباره مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی افزود: «محل استقرار این مرکز که سابقا در ساختمان مرکزی این سازمان قرار داشت کاربری دیگری پیدا کرده و اکنون مهم ترین مشکل، یافتن جای مناسب برای نگهداری هزاران نسخه سند و کتاب و خدمات رسانی به پژوهشگران است.»
 
او تاکید کرد: «همه اسناد و کتابها پیش از انتقال، طبقه بندی شده اند و با توجه به موضوعیتی که دارند به تدریج تحویل کتابخانه مرکز سازمان میراث فرهنگی ، پژوهشکده حفاظت و مرمت و پژوهشکده باستانشناسی خواهند شد.»
 
پیش از این رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده بود که انتقال بخشی از این سازمان در سال 1389 به شیراز و اصفهان غیرکارشناسی بوده و حتی یک برگ از آنچه تحت مطالعات و تحقیقات این طرح عنوان شده، پیدا نکرده‌است.
 
معاونت‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و پژوهشگاه از جمله بخش‌های سازمان بود که طی اقدامی از سوی حمید بقایی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی در سال 1389 به شیراز و اصفهان منتقل شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه