پنج شنبه, 31ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر چرا بچه‌ها ناخن می‌جوند؟

خبر

چرا بچه‌ها ناخن می‌جوند؟

روزنامه اطلاعات، ناخن جویدن شایع‌ترین عادت رفتاری در کودکان است و بررسی‌ها نشان می‌دهد، حدود 40 درصد از کودکان 4 تا 6 ساله به این عادت مبتلا هستند. گرچه عادت ناخن جویدن با افزایش سن کاهش می‌یابد اما این عادت در سنین دبیرستان و حتی جوانی نیز دیده می‌شود. به عبارتی ناخن جویدن در بین حدود یک چهارم دانش آموزان دبیرستانی و20 درصد جوانان شایع است.

cheap shoes nike dunk sb silver box collection - Low shoes - GiftofvisionShops - nike jordans retro 1 camo shoes black friday deals , Sneakers - Women's shoes | Air Jordan Sneakers

اما چرا بچه‌ها ناخن می‌جوند؟ در برخی موارد هیجانات و اضطراب‌های کودک باعث انجام عمل ناخن جویدن در کودک می‌شود و گاهی کودک این عمل را برای ابراز دلخوری‌ها و دلواپسی‌هایش انجام می‌دهد. الگوبرداری و یادگیری از اطرافیان از دیگر عوامل مستعد‌کننده این اختلال در کودکان هستند و برخورد اطرافیان با این نوع عادت در کودک، باعث کاهش اعتماد به نفس و در نهایت بروز عوارض عدیده در بزرگسالی می‌شود.بنابراین اولین گام برای بهبود این عادت در کودک، جستجوی زمان و مکانی است که این عمل اتفاق افتاده که باید اقدامات درمانی صورت پذیرد. به عنوان مثال، کودک به هنگام تماشای تلویزیون، ‌رفتن به مدرسه، زمان امتحانات و یا حین تنش والدین به جویدن ناخن می‌پردازد.

آگاهی دادن به کودک دومین گامی ست که باید برای کاهش جویدن ناخن بردارید. باید تلاش کنید تا کودک را متوجه عمل زشتش کنید و سپس ناخن‌های سالم و زیبا را با ناخن جویده شده مقایسه و تعریف کنید تا کودک به این عمل خود پی برده و درصدد کاهش آن برآید.می‌توانید با قرار دادن آینه مقابل کودک هنگام ناخن جویدن به کودک بفهمانید که این عمل صحیحی نیست و همچنین وادار کردن کودک به نقاشی کشیدن، بازی با دیگر کودکان و قرار دادن وسیله‌ مورد نظر کودک در دستانش هم از دیگر راه‌های کاهش ناخن جویدن در کودکان هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه