پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم قتل عام نوروزی شمشاد های پنجاه ساله در دهدشت

زیست بوم

قتل عام نوروزی شمشاد های پنجاه ساله در دهدشت

شمشادهای 50 ساله میدان مرکزی دهدشت قطع شدخبرگزاری میراث فرهنگی ـ دهدشت یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌ و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد. قدمت بافت تاریخی دهدشت معروف به «شهر قدیم دهدشت» (بلاد شاپور) به‌دوران ساسانی می‌رسد. این شهر مرکز شهرستان کهگیلویه است و بر اساس سرشماری سال 1385 کمی بیشتر از 50 هزار نفر جمعیت دارد.
قسمت جدید شهر حدود 50سال پیش بنا نهاده شده‌است. آنطور که مقامات این شهر می‌گویند نقشه اولیه‌‌ای که دهدشت بر اساس آن طرح ریزی شد برگرفته از نقشه یکی از شهرهای کشور آلمان است و بر اساس تعاریف معماری شهری، دهدشت شهری مرکز گراست، همه خیابان های آن به میدان و پارکی بزرگ در مرکز شهر  ختم می شوند و بافت کل شهر بر گرد این میدان شکل گرفته است. از همین رو میدان مرکزی و بزرگ شهر نقشی اساسی در  این شهر دارد.

 

بخش اصلی بازار گرداگرد همین میدان که محیط آن حدود 700 متر است شکل گرفته و همه شهروندان در هر شبانه روز گذرشان به این میدان و پارک آن می افتد؛ از سویی دیگر این میدان بزرگ و وسیع به عنوان پارک اصلی شهر هم مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از خانواده‌ها در فصل بهار و تابستان شب‌های خود را در این پارک  می گذرانند. بخش زیادی از جذابیت این پارک درختان و شمشادهای اطراف آن است که در طول 50 سال گذشته مانند حصاری سبز و پیوسته آن را در برگرفته بود و بر زیبایی آن افزوده بود.

با این حال اما شهرداری این شهر در اقدامی تعجب برانگیز و بی سابقه در روز دوازدهم فرودین و یک روز مانده به روز آشتی مردم با طبیعت، همه شمشادهای دورتا دور میدان و پارک مرکزی شهر را بریده و ریشه  آنها را از خاک بیرون کشیده‌اند.

یکی از کارمندان شهرداری دهدشت که در این روز بر کار کارگران برای قطع شمشاد ها نظارت می کند در پاسخ به پرسش خبرنگار CHN درباره دلایل این کار تنها به یک جمله اکتفا می کند: " بر اساس دستور ما این شمشادها را به دلایل اجتماعی قطع می کنیم ." با این حال اما معلوم نیست منظور از دلایل اجتماعی برای بریدن این شمشادها چیست.

قطع این شمشادها اعتراضات شهروندان زیادی را نیز در پی داشته است.

این البته اولین باری نیست که شهرداری این شهر اقدام به قطع کامل درختان در این شهر می‌کند؛ در سال های ابتدایی دهه هشتاد نیز همه درخت های بید (اکالیپتوس) بزرگ خیابان‌های اصلی شهر را که به نوعی به نمادهای شهر بدل شده بود را به صورت کامل قطع کرد. گفته می شود پس از این کار تنه های این درختان غول پیکر به لنج سازان شهرهای ساحلی خلیج فارس به قیمت های بالا فروخته شد.

علاوه بر این در همان سالها نیز حدود 200 اصله درخت بیمارستان امام خمینی این شهر نیز به دلایل اجتماعی  قطع شد، که آن اقدام نیز واکنش و اعتراض دوست داران محیط زیست و فضای سبز را در پی داشت.

ماجرای قطع درختان و شمشادهای شهر دهدشت در حالی صورت می گیرد که این شهر به دلیل اقلیم گرم در فصل تابستان به فضای سبز و وجود درخت در فضاهای شهری به شدت نیازمند است، اما با این حال شهرداری دهدشت در ازای قطع این درختان تا کنون اقدام خاصی برای افزایش سرانه فضای سبز شهر انجام نداده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه