چهارشنبه, 24ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان علت تخریب گرز بهرام/ درون گرز دنبال گنج می‌گشتند!

یادمان

علت تخریب گرز بهرام/ درون گرز دنبال گنج می‌گشتند!

خبرگزاری مهر: با دستگیر شدن تخریب کنندگان گرز بهرام در شهرستان کازرون، مشخص شد که آنها با تخریب نقش برجسته و جداکردن گرز به دنبال گنج در میان این اثر کم نظیر تاریخی بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، نقش گرز بهرام یکی از نفیس ترین نقش برجسته های موجود در مجموعه ساسانی تنگ چوگان در شهرستان کازرون فارس است. این نقش برجسته سال گذشته از سوی افرادی تخریب شد.

اکنون تخریب کنندگان دستگیر شده اند و در تحقیقات به عمل آمده، آنها اعلام کرده اند که تصور می کردند که درون گرز گنجی نهفته است و برای سرقت گنج، آن را تخریب کرده اند.

در این رابطه عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پس از تخریب نقش برجسته بهرام در تنگ چوگان شهرستان کازرون که در در اواخر سال 90 به وقوع پیوست حدس و گمان های فراوانی در خصوص علل احتمالی وقوع این تخریب مطرح شد و وقتی این تخریبها به گونه های مشابه در سال جاری برای نقش قندیل نیز تکرار شد بیش از هر چیز احتمال سریالی بودن این تخریبها قوت گرفت.

گرز بهرام

مجسن عباس پور افزود: با دستگیری تخریب گران نقوش برجسته کازرون و نگاهی به قصد و هدف آنها برای انجام این تخریبها، دو مسئله مهم ذهن را درگیر می کند نخست اینکه فقدان حداقلهای حفاظت فیزیکی از نقوش برجسته، عرصه مناسبی برای این تخریبها در مقابل تخریب گران به وجود آورده به گونه ای که این اشخاص پس از ناکام ماندن در تخریب نقش بهرام، با خیالی آسوده از فقدان امنیت در محوطه نقش قندیل نیز استفاده کردند و صدماتی را به آن نقش نیز وارد کردند.

وی اظهار داشت: در این خصوص گرچه پیش از این هشدارهای مکرری از سوی فعالان میراث فرهنگی به مسئولان مربوطه داده شده بود اما متأسفانه همچنان شاهد بدون حفاظت ماندن چند نقش برجسته دیگر در کازرون و بسیاری دیگر از نقاط کشور هستیم که با توجه به تجربه این تخریبها به نظر می رسد همچنان زمینه ساز تکرار تخریبهای از این دست و موارد مشابه آن باشد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان ادامه داد: دومین مسئله ای که با توجه به دلایل و اغراض مطرح شده از سوی تخریب گران نقوش تاریخی کازرون می توان دریافت این است که این آثار پرارزش کازرون بر اثر ضربات ناآگهی و عدم اطلاع تخریب شده اند زیرا گفته می شود هدف اصلی تخریب گران یافتن گنج از دل این نقوش بوده است.

عباسپور بیان کرد: در همین خصوص به نظر می رسد افزایش آگاهی های عمومی در سطح توده مردم برای اصلاح این تفکر اشتباه که متأسفانه هنوز در میان برخی از عموم مردم رواج دارد و به میراث ملی و تاریخی یک کشور به چشم گنج نگاه می کنند باید جز اصلی ترین محورهای آموزشی سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد.

گرز بهرام قبل از تخریب و بعد از تخریب و مرمت

وی تاکید کرد: تا زمانی که عده ای به میراث ملی کشور به چشم گنج و نه هویت نگاه کنند شاهد بروز و تکرار تخریبهای مشابه دیگری خواهیم بود از این رو افزایش آگاهیهای عمومی در خصوص انتقال مفهوم درست و واقعی میراث فرهنگی به عموم مردم، قوی ترین و برجسته ترین حفاظت از محوطه ها و آثار تاریخی محسوب می شود.

رسیدگی ویژه به پرونده تخریب کنندگان

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کازرون در این رابطه بیان کرد: تخریب کنندگان این نقش برجسته توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در شهرستان کازرون دستگیر شدند.

نصرالله ایزدی خواه گفت: این دو متهم در بازجوییها مدعی شدند به گمان اینکه درون گرز بهرام گنج است اقدام به تخریب این نقش برجسته کرده اند.

وی افزود: این دو متهم با قرار سنگین هم اکنون در بازداشت به سر می برند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه