شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی قهوه‌خانه هم به نام کشوری دیگر جهانی می‌شود

قهوه‌خانه هم به نام کشوری دیگر جهانی می‌شود

چوگان به نام کشور آذربایجان و سنت قهوه‌خانه به نام ترکیه درانتظار ثبت درفهرست معنوی یونسکو قرار گرفتند. این در حالی است که پیش از این سنت قهوه‌خانه در ایران به ثبت ملی رسیده بود اما خبری از پرونده جهانی آن نبود.

تسوق ماست اند هاربر السعودية أونلاين مع تخفيضات 25 - charles barkley nike shoes for sale cheap jordan , نمشي - 75% | Air Jordan 1 Mid 554724 - nike air sweet lunar shoes sale free shipping - 271 Hemp – JmksportShops

خبرگزاری میراث فرهنگی  ـ درپی تلاش‎های گسترده کشور آذربایجان در ثبت میراث‌های معنوی مشترک با ایران به نام خود و تلاش اخیر این کشور در ثبت چوگان، پس از ناکامی بزرگ ایران در زمینه ساز تار، اکنون ترکیه نیز دراقدامی مستقل، سنت قهوه خانه را که میراثی مشترک درمنطقه است، به نام خود برای ثبت در میراث جهانی یونسکو عرضه کرده است.
 
 از دیگر سو امسال نیز پرونده ثبت طب سنتی نیز که ازهمان ابتدا با چالش‎های جدی روبرو بوده، ازدیگر موضوعات و میراث منطقه‎ای  است که شاید به دلیل بی توجهی به اولویت‎ها در تعیین موضوعات فرهنگی منطقه‎ای جهت ثبت درفهرست جهانی و تمرکز صرف بر میراث صرفا ایرانی و ملی، اکنون دوباره فرصت را برای ثبت دو میراث معنوی دیگر که  ایران سهمی بزرگ در آن دارد، و تاریخ آن به دوران ایران پیش از اسلام باز می‎گردد، به نام کشورهای همسایه فراهم کرده است.
 
پرونده قهوه خانه که از سوی کشور ترکیه به یونسکو عرضه شده، درنشست امروز کمیسیون میراث معنوی یونسکو به بررسی گذاشته شده که درصورت تصویب، ایران بار دیگر یکی از بازمانده‌های میراث معنوی و فرهنگی خود را از دست می‌دهد.
 
قهوه خانه‎ها که به شهادت ادبیات و هنر قهوه خانه‎ای بنیاد هنرهای دیگر سنتی ایران نظیر شاهنامه خوانی ونقالی و نیز تعزیه و ... بوده، اکنون نیز همانند ساز تار، بدون یادی از ایران و سهم آن به نام کشوری دیگر ثبت می‎شود.
 
نشست جاری کمیسیون میراث معنوی یونسکو که تا هفتم دسامبر در باکو ادامه دارد. قرار است با شرکت 780 نماینده از 116 کشور آثار پیشنهادی را در این فهرست بگنجاند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه