شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی طب سنتی ایران جهانی نشد

طب سنتی ایران جهانی نشد

ایران ریسک بزرگ را پذیرفت و پرونده‌ طب سنتی را که یونسکو مرجوع کرده بود، دوباره به اجلاس هشتم میراث معنوی جهانی فرستاد. اما اعتراض‌های زیاد نمایندگان حاضر در اجلاس نگذاشت این پرونده در فهرست میراث معنوی جهان به ثبت برسد.

nike air force 1 low uv | nike air force 1 6 inch boot forged iron - 150 - Cheap Air Jordan 1 Mid GS “Holiday” White/Black - Roma Green - University Red 2021 For Sale DM1208

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ علی‌رغم تلاش هیات ایرانی برای ثبت جهانی طب سنتی در فهرست میراث معنوی یونسکو، این پرونده به دلیل مشکلات فراوانی که داشت به ثبت نرسید. دو ماه پیش هم پرونده از سوی یونسکو به ایران ارجاع شده بود که ایران بدون تصحیح پرونده سعی داشت شانس دوباره ثبت جهانی شدن طب سنتی را بیازماید.
 
به گزارش CHN دقایقی پیش در حالی پرونده طب سنتی در هشتمین اجلاس جهانی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت که کشورهای چین، پرو، بلژیک، قرقیزستان، بورکینافاسو، برزیل، نامی‌بیا، سئوال‌های مختلفی را درباره بندهای پرونده مطرح کردند. آنها خواستار شفافیت بیشتر موضوع طب سنتی از نظر میزان مشارکت گروه‌های مختلف قومی، شهری و روستایی و همچنین زن و مرد، در تکنیک‌های طب سنتی ایران شدند.
 
همچنین یدالله پرمون، نماینده ایران در پاسخ به سئوال‌های مطرح شده توضیحاتی درباره بنیاد طب سنتی ایران و ارتباط آن با فلسفه و دانش ایرانی داد. اما در نهایت تاثیری بر نتیجه نهایی رای نمایندگان شرکت‌کننده در اجلاس نداشت.
 
دو کشور نیکاراگوئه و بورکینافاسو در دفاع از پرونده طب سنتی ایران پرداختند که آن‌هم نتیجه‌ای در بر نداشت و در نهایت نمایندگان حاضر رای بر جهانی نشدن طب سنتی ایران دادند.
 
محمدحسن طالبیان، مدیر دفتر تدوین پرونده‌های نامزدی ثبت جهانی ایران، یدالله پرمون، رئیس مرکز منطقه ای میراث ناملموس یونسکو در ایران، محمدرضا مجیدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و مرتضی رضوانفر، معاون پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هشتمین اجلاس جهانی میراث معنوی یونسکو به عنوان نمایندگان ایران حضور داشتند.
 
هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو در بادکوبه (باکو) از روز یازدهم آذرماه با حضور 600 نماینده از 95 کشور جهان در حال برگزاری است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه