یکشنبه, 03ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر کشف سنگهای مشابه زمین در سیاره مریخ

خبر

کشف سنگهای مشابه زمین در سیاره مریخ

در کشف جدید مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در سیاره سرخ، سنگهای غنی از سیلیکای مشابه نمونه‌های موجود در قدیمی‌ترین بخش پوسته قاره‌ای زمین در اطراف محل جست‌وجوی این کاوشگر مشاهده شده است.

Upcoming 2021 Nike Dunk Release Dates - nike tiempo ii jersey green black friday specials - CopperbridgemediaShops | Continuous Nike Dunk Low "Grey Fog" White/Grey Fog 2021 For Sale DD1391 - neon nike air max 97 actual images in india - 103

در کشف جدید مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در سیاره سرخ، سنگهای غنی از سیلیکای مشابه نمونه‌های موجود در قدیمی‌ترین بخش پوسته قاره‌ای زمین در اطراف محل جست‌وجوی این کاوشگر مشاهده شده است.

به گزارش ایسنا، این کشف در میان شواهد روافزونی انجام شده که براساس آن‌ها مریخ درگذشته از شباهت بسیار بیشتری به زمین باستانی برخوردار بوده است.

کاوشگر کنجکاوی در مناطق اطراف دهانه گیل در حال گردش است. این دهانه 3.6 میلیارد سال پیش بوجود آمده است و در این منطقه سنگهای روشن کوارتز مانند کشف شده که در تقابل با ترکیبات بازالتی موجود در مناطق جوانتر – از لحاظ زمین‌شناسی –سیاره مریخ قرار دارند.

تصور می‌شد پوسته قاره‌ای که از تراکم کمتر و ترکیبات متفاوتی نسبت به پوسته زیر اقیانوس‌ها برخوردار است، تنها منحصر به زمین باشد و به فرآیند ماگمایی پیچیده مرتبط با ظاهر صفحات تکتونیکی زمین نسبت داده شده بود.

اما در مورد پوسته مریخ، دانشمندان تصور می‌کردند که هیچ فرآیند ماگمایی رخ نداده باشد، از این رو پوسته باید بیشتر از بازالت ساخته شده باشد. اگرچه ماموریت‌های اخیر به مریخ از وجود نمونه‌های ماده غنی از سیلیکا خبر داده‌اند که فرضیه بازالتی بودن پوسته سیاره سرخ را مورد تردید قرار می‌دهد.

یک تیم بین‌المللی به بررسی داده‌های ژئوشیمیایی از بیش از 22 سنگ آزمایش شده توسط ابزار ChemCam کنجکاوی پرداخت. این ابزار از لیزر برای پرتوافکنی بر نمونه‌های سنگ و بررسی بخار حاصله می‌پردازد.

محققان دریافتند که سنگهای دارای رنگ روشن، غنی از سیلیکا هستند و ترکیبات متفاوتی دارند. ترکیب برخی از این سنگها مشابه قدیمی‌ترین مواد پوسته قاره‌ای زمین است.

دانشمندان می‌گویند که این سنگهای دارای سیلیکا می‌توانند باقی مانده یک پوسته باستانی مریخ مشابه پوسته باستانی زمین باشند، اما به داده‌های بیشتر برای تائید این نظریه نیاز است.

این کشف در مجله Nature Geoscience آمده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه