پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان خانه «مشروطه» اردبیل ملی شد

یادمان

خانه «مشروطه» اردبیل ملی شد

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل از ثبت ملی خانه مشروطه اردبیل در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ایسنا، در طول یکی دو روز گذشته صحبت‌هایی مبنی بر احتمال تخریب «خانه‌ مشروطه اردبیل»، بنایی تاریخی که در زمان قحطی اردبیل پشتیبان مردم بود و مردم در زمان محاصره توسط روس‌ها اطرافش خندق حفر کردند تا مقابل‌شان وسیله‌ دفاعی ایجاد کنند، مطرح شده بود. بخشی از این خانه حدود ۱۵ سال قبل با هدف تعریض خیابان اسماعیل بیگ تخریب شده بود.

نادر فلاحی در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: خوشبختانه در جلسه‌ی شورای ثبت معاونت میراث فرهنگی، این خانه‌ی تاریخی در همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور که در ماهشهر در حال برگزاری است، با موافقت کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و با همکاری شهرداری اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او با تاکید بر این‌که با ثبت ملی این خانه‌ی تاریخی، هرگونه دخل و تصرفی بدون اجازه‌ی میراث فرهنگی در این بنای قاجاری غیرقانونی است و هر اقدامی با برخورد قانونی مواجه می‌شود، گفت: در تعامل با مالک خانه‌ی تاریخی «اسماعیل بیگ» - مشروطه -، این بنای تاریخی نیز در برنامه های مرمتی اداره کل میراث فرهنگی استان قرار می‌گیرد.

خانه‌ قاجاری "اسماعیل بیگ"، متعلق به «مرحوم اسماعیل بیگ شیروانی» -‌ کاردار فرهنگی سفیر روس در اردبیل و تاجر اردبیلی بوده که در جریان قحطی ۱۳۲۷ قمری نقشی اساسی در تامین معیشت اردبیل داشت.

این خانه مدتی به عنوان بانک استفاده می‌شده، بعد از مدتی دفتر سرکنسول‌گری روسیه می‌شود. در دوره‌ قحطی، روس‌ها اردبیل را محاصره می‌کنند و خسارت زیادی به این منطقه وارد می‌شود. به مرور با محاصره‌ این خانه که مأمن مردم بوده، آن‌ها دور خانه خندق حفر می‌کنند و در نهایت «سردار باباخان اردبیلی» - سیاستمدار ایرانی در دوره‌ جنبش مشروطه – خانه را آزاد می‌کند، به همین دلیل این خانه به عنوان نماد مقاومت و مشروطیت در اردبیل شناخته می‌شود.

خبرنگار سمیه ایمانیان

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه