دوشنبه, 01ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس با عنوان «یک خلیج، یک تنگه، یک دریا»؛ نمایشگاه «خلیج فارس» در ونیز ایتالیا افتتاح شد

دیده‌بان خلیج فارس

با عنوان «یک خلیج، یک تنگه، یک دریا»؛ نمایشگاه «خلیج فارس» در ونیز ایتالیا افتتاح شد

نمایشگاه "خلیج فارس" با عنوان «یک خلیج، یک تنگه، یک دریا» با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان 23 خرداد ماه در سالن دانشکده ادبیات دانشگاه کافُسکاری ونیز افتتاح شد.

تسوق ماست اند هاربر السعودية أونلاين مع تخفيضات 25 - charles barkley nike shoes for sale cheap jordan , نمشي - 75% | Gucci x The North Face Release Information - FitforhealthShops - crampon adidas sans lacet pas cher black and blue

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایشگاه "خلیج فارس" به همت پروفسور ریکاردو زیپولی عکاس برجسته و استاد زبان فارسی دانشگاه کافُسکاری و نیز با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ایتالیا، معاونت فرهنگی شهرداری و انجمن فرهنگی تأتر ونیز، 23 خرداد در سالن دانشکده ادبیات آن دانشگاه، افتتاح شد.

 

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با عنوان «یک خلیج، یک تنگه، یک دریا» که همزمان با بیینال هنری ونیز است و علاوه بر استادان و دانشجویان آن دانشگاه بالاخص استادان زبان فارسی و ایران شناسان، مخاطبان زیادی حضور داشتند، نماینده ریاست دانشگاه، نماینده شهرداری ونیز و رییس دپارتمان زبان‌های خارجی دانشگاه ونیز ضمن تمجید از فعالیت‌های پروفسور ریکاردو زیپولی، این نمایشگاه را بسیار ارزنده خواندند و همت وی را ستودند که در کنار فراگیری و تدریس زبان فارسی، فرهنگ و هنر مردم هرمز و خلیج فارس را با عکس‌های بسیار زیبا و به صورت مستند به تصویر کشیده است.


قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی سفارت ایران در ایتالیا در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به خلیج فارس و اهمیت آن گفت: «خلیج فارس به عنوان یک آبراه بین‌المللی و استراتژیک سومین خلیج بزرگ در دنیا است که قاره‌های آفریقا، اروپا و جنوب شرق آسیا را به هم پیوند می‌دهد و از طریق تنگه هرمز به دریای عمان و آب‌های آزاد مرتبط است.


او افزود: ایران نیز بیش‌ترین مرز آبی مشترک را با خلیج فارس دارد و سواحل شمالی خلیج فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارد. خلیج فارس که با داشتن منابع غنی نفت و گاز به عنوان مخزن نفت جهان معروف است بیش از 30 درصد نفت جهان را تأمین می‌کند و گفته می‌شود که 60 درصد از ذخایر نفت جهان را داراست که این امر در کنار ذخایر گاز طبیعی به مقدار 70 تریلیون مترمکعب در آن بر اهمیت اقتصادی آن افزوده است.»


پورمرجان تصریح کرد: «خلیج فارس، زیستگاه بیش از 700 نوع ماهی، مرجان‌های دریایی، پرندگان مهاجر، مهم‌ترین گونه‌های لاک پشت و... است که از دیرباز نظر متخصصان را به خود جلب کرده ولی امروزه آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از اکتشافات نفتی، حمل و نقل، پسماندها و غیره بر میزان آلودگی بیش از حد متوسط بین‌المللی افزوده است که باید چاره‌ای برای آن اندیشید و این میراث تاریخی را از خطر مصون داشت.


رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به اهمیت تاریخی خلیج فارس اظهار کرد: «خلیج فارس به لحاظ تاریخی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و متداول‌ترین نام‌ها از دوران قبل از میلاد و در همه زبان‌ها همراه با پارسی، فارسی و ایران بوده است. بطلمیوس جغرافی دادن اسکندریه که نخستین اطلس خود را شامل نقشه‌ای از جهان ارائه کرد و یا «آنا کسیماندو»، جغرافی‌دان یونانی و صدها مورخ دیگر بر فارسی و ایرانی بودن این خلیج تأکید ورزیده‌اند.


وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در دهه‌های گذشته برخی از کشورهای منطقه با جعل عنوان تاریخی، این خلیج را به غیرفارس و ایرانی نسبت دادند و خلاف اسناد بین‌المللی و تاریخی به جعل عنوان پرداختند که پروفسور زیپولی به زیبایی تمام در این نمایشگاه با استفاده از نقشه‌های قدیمی و تاریخی، ایرانی بودن این خلیج و حاکمیت ایران بر آن در طول تاریخ را به اثبات رسانده‌اند.»


پورمرجان افزود: «خلیج فارسی همواره مورد طمع زورمداران و چپاولگران بوده است ولی مردم این منطقه حامل ارزش ها و فرهنگ دیرینه صلح و صفا بوده‌اند و بر آن تأکید ورزیده‌اند که این صلح و صمیمیت در سروده‌ها و اشعار و فرهنگ این مرز و بوم کاملاً هویدا است.»


رایزن فرهنگی کشورمان در پایان با اشاره به خلیج فارس به عنوان رنگین کمان ایران گفت: خلیج فارس جزیی از هویت ملی و تاریخی ایران است و مردم هرمز همواره نقش تاریخی خود در تمدن ایران را ایفا کرده‌اند و حامل صلح و صلح‌طلبی بوده‌اند.


در ادامه نماینده شهرداری ونیز با اشاره به سابقه تاریخی این شهر گفت: «شهر ونیز با سابقه تاریخی خود یکی از مراکز مهم در دنیا و تولید کننده فرهنگ است. این برنامه در نوع خود در تاریخ شهر ونیز بی‌سابقه است.


نماینده رییس دانشگاه کا فُسکاری نیز در سخنانی گفت: نمایشگاه حاضر یک نمایشگاه بین‌المللی است که در ایران و برزیل نیز قبلاً به نمایش گذاشته شده است و برگزاری این نمایشگاه در ساختمان دپارتمان مطالعات اروپا و آسیا دانشگاه ونیز، حیات تازه‌ای را به این دپارتمان سبب شد. من دقت زیادی از نحوه برخورد بازدید کنندگان از نمایشگاه داشتم و دریافتم که برگزاری چنین نمایشگاه مهمی در ایام دو سالانه ونیز که جنبه تاریخی نیز دارد، باعث می‌شود بازدید از مجموعه به نمایش گذاشته شده که با ظرافت زیادی نیز انتخاب شده اند، دقت و تأمل بازدیدکننده را برانگیزد.


پروفسور مارینلّی، نماینده میراث فرهنگی ونیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین نمایشگاهی به علت آن اشاره کرد و گفت: در این برهه از زمان، انتخاب چنین موضوعی برای نمایشگاه، انتخاب حساس و مهمی است. ما از آمریکا و تاریخ آن اطلاعات زیادی داریم ولی از ایران و تاریخ مهم و کلیدی آن اطلاعات کمی در اختیار است. یکی از مهدهای مهم ادیان یگانه‌پرست در دنیا، کشور ایران است. از هنرهای این کشور هر چه بگوییم، کم است. هنرمندان و ادیبان این کشور در شکل‌گیری تاریخ فرهنگی اروپا و بالاخص ایتالیا نقش‌های مهمی ایفا کرده‌اند که می‌توان از عمر خیام نام برد که تا چه حد در ادبیات ایتالیا حضور داشته و دارد.


نماینده میراث فرهنگی ونیز افزود: خلیج فارس شاید برای بسیاری از ما ناشناخته باقی مانده باشد چرا که در سفرهای توریستی انجام شده در ایران این منطقه از ایران کمتر مورد بازدید قرار می گیرد ولی کسی که تاریخ ایران را مطالعه می کند متوجه می شود که تاریخ خلیج فارس با تاریخ ایران گره خورده است. عکس های زیبای به نمایش گذاشته در این نمایشگاه من را به یاد سفر فراموش نشدنی خود به ایران می اندازد و به بیینده این را القا می کند که باید توجه بیشتری را به این بخش از کره خاکی نماید که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


پروفسور ریکاردو زیپولی، عکاس برجسته و استاد زبان فارسی دانشگاه کا فُسکاری ونیز ضمن قدردانی از رایزنی فرهنگی و سایر دست اندرکاران، به معرفی نمایشگاه و به چگونگی انتخاب محل برگزاری نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «علت این که ساختمان دپارتمان مطالعات اروپا و آسیای دانشگاه ونیز را برای برگزاری نمایشگاه انتخاب کردم این بود که این ساختمان قبل از این که به دپارتمان مطالعات اروپا و آسیای دانشگاه ونیز تبدیل شود یک مرکز نمایشگاهی بود و من خواستم با این انتخاب، سعی کرده باشم که این محل را به ریشه های اصلی آن برگردانم و درست به همین دلیل بود که چنین موضوعی را برای نمایشگاه انتخاب کردم چرا که خلیج فارس از دیرباز برای ونیز شناخته شده و مهم بوده و علت آن هم روابط تجاری این شهر با شهرهای حاشیه خلیج فارس بود که هم اکنون در داخل مرزهای جغرافیایی ایران قرار دارند.


زیپولی با اشاره به ویژگی‌های مهم نمایشگاه افزود: «ما موفق شدیم نوار موسیقی محلی ایرانی که برای اولین‌بار در سال 1957 توسط ایران‌شناس برجسته آلمانی «ایلیا گرشویچ» طی سفرش به ایران ضبط شده و در اختیار دانشگاه کمبریج قرار دارد را ترمیم و برای اولین‌بار از آن در سطح بین‌المللی در این نمایشگاه استفاده کنیم. هم‌چنین فیلمی با کمک مرکز انفورماتیک دانشگاه تهیه کردیم و در این ویدئو ضمن به نمایش گذاشتن تصاویر بسیار زیبا از منطقه هرمز، تعداد50 غزل از حافظ شاعر بزرگ ایرانی را به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ترجمه و از ترجمه ایتالیایی در فیلم و از ترجمه انگلیسی در کاتالوگ نمایشگاه استفاده کردم. قرائت اشعار را به هنرمند معروف تأتر در ایتالیا «فلاویا پیکولو» واگذار کردم که با هنرمندی بسیار زیبای خود دل بیننده‌ای که تاکنون ایران را ندیده به سوی این کشور زیبا پرواز می‌دهد. این نمایشگاه در دوطبقه ساختمان دپارتمان مطالعات اروپا و آسیای دانشگاه برگزار و با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد.


پوسترها و عکس‌های مختلف مردم هرمز، نقشه های قدیمی ایران، اشعار فارسی با ترجمه‌های ایتالیایی، ضرب‌المثل‌های فارسی و هرمزی، فیلم‌های قدیمی از آداب و رسوم مردم هرمز و موسیقی قدیمی و سنتی استان هرمزگان بخش‌های مختلف این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد که بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از کامپیوترهای نصب شده و تلویزیون‌های تعبیه شده در محل از فیلم‌ها، موسیقی و اشعار بهره کافی ببرند.


کاتالوگ این نمایشگاه به صورت چهار رنگ در هشتاد صفحه آماده و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت تا با مطالعه آن به مطالب ارائه شده در نمایشگاه برسند.


هم‌چنین باید گفت ونیز یکی از شهرهای مهم و دیدینی ایتالیاست که از شهرت جهانی برخوردار است. روزانه 60 هزار گردشگر از این شهر دیدن می‌کنند. نمایشگاه خلیج فارس نیز تا 15 اکتبر برابر با 23 مهر ماه دایر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه